7 powodów, dlaczego lepiej wziąć ślub w młodym wieku

Nie czekaj do trzydziestki, jak większość. Im wcześniej, tym lepiej!
7 powodów, dlaczego lepiej wziąć ślub w młodym wieku
20.10.2014

Pokolenie naszych rodziców i dziadków decydowało się na założenie rodziny wyjątkowo wcześnie. Osoby, które nie zawarły związku małżeńskiego tuż po osiągnięciu pełnoletności uważane były za co najmniej podejrzane. Każdy zdrowy mężczyzna i atrakcyjna kobieta byli niemal zobligowani do ślubu w młodym wieku. Kawalerów i panien po 25. roku życia było naprawdę niewiele. Dzisiaj wygląda to już zupełnie inaczej. Średni wiek, kiedy stajemy na ślubnym kobiercu, coraz bardziej zbliża się do trzydziestki.

Wynika to z wielu kwestii – młodość poświęcamy na zabawę i naukę. Później rozpoczynamy karierę zawodową, szukamy stabilizacji i dopiero po latach czujemy się gotowi na taką odpowiedzialność. Brzmi całkiem rozsądnie, ale fakty są nieubłagane. Na małżeństwo decydujemy się coraz później, a równocześnie coraz więcej z nich kończy się rozwodem. Współcześnie co trzecie z nich rozpada się ciągu kilku pierwszych lat.

Może czas wrócić do modelu sprzed lat i nie zwlekać aż tak długo? W końcu kiedyś rozstania nie były tak powszechne. Ludzie wiązali się w bardzo młodym wieku i pozostawali ze sobą nieraz na całe życie. Czy warto wziąć z nich przykład? Oto kilka niewątpliwych zalet wczesnego zamążpójścia.

ślub w młodym wieku

7. Mamy więcej czasu

Na co? Na wszystko. Na nacieszenie się sobą, przeżywanie, doświadczanie i wzmacnianie związku. To całkiem przyjemna perspektywa, kiedy w wieku ok. 30 lat będziesz już doświadczoną żoną. Najtrudniejsze macie już za sobą, czego mogą pozazdrościć osoby, które zbyt długo zwlekały. Wy żegnacie młodość, wiedząc na czym stoicie, oni dopiero będą musieli podjąć to wyzwanie. Jeśli dotrwasz do tego momentu, to już nic Ci niestraszne. Podjęłaś dobrą decyzję.

ślub w młodym wieku

4. Nie tracimy pieniędzy

Pewnie dlatego, że w młodości zwyczajnie ich nie mamy. Żądza posiadania nie jest jeszcze tak silna, jak po latach różnych doświadczeń. Większość młodych par zadowoli się skromną ceremonią. Dostrzegamy siebie i łączące nas uczucie, a pieniądze nie przesłaniają nam tej perspektywy. Dopiero po latach spędzonych razem walczymy o samodzielność i stabilizację. Wspólnie, bez zazdrości o sukcesy partnera, ale z zadowoleniem, że umożliwi to NAM wygodne życie.

ślub w młodym wieku

1. Razem dorastamy

Jeśli zdecydujemy się na bliską relację, a wreszcie także na ślub w młodym wieku, mamy pewną przewagę nad parami, które zrobiły to znacznie później. Razem dorastamy, nabieramy doświadczenia, podejmujemy wyzwania i wspólnie układamy nasze dorosłe życie. Skoro przetrwaliśmy razem okres studiów, początki kariery zawodowej i jakoś udało nam się usamodzielnić, to w przyszłości już nic nas nie zaskoczy. Znamy swoje możliwości i doceniamy coraz większą dojrzałość partnera.

ślub w młodym wieku

2. Łatwiej nam żyć razem

Ślub w młodym wieku sprawia, że razem dorastamy, a dzięki temu obserwujemy zmiany, jakie w nas zachodzą. Przez lata poznajemy swoje przyzwyczajenia i potrzeby. Dzieje się to całkowicie naturalnie. Zupełnie inaczej, niż w przypadku osób, które decydują się na wspólne życie po trzydziestce. Oni mają zupełnie różne doświadczenia i czasami trudno im się porozumieć. Doskonale wiemy, jaką drogę przeszedł nasz partner od wieku młodzieńczego do dorosłości. Nic nas nie dziwi, bo od lat podejmujemy wszystkie decyzje wspólnie.

ślub w młodym wieku

3. Szybciej nabieramy doświadczenia

Młodość zawsze jest nieprzewidywalna. Trudno panować nam nad emocjami, często zmieniamy zdanie, ciągle szukamy nowych wrażeń. To normalne, ale jeśli przechodzimy ten okres wspólnie, to w naturalny sposób zbliża to nas do siebie. Od najmłodszych lat uczymy się podejmowania odpowiedzialnych decyzji, doceniamy wagę kompromisu, znamy swoje mocne i słabsze strony. Metodą prób i błędów budujemy związek, który wbrew pozorom ma znacznie silniejsze fundamenty, niż znajomość zawarta w późniejszym etapie życia.

ślub w młodym wieku

5. Mamy mniejsze wymagania

Przez lata człowiek nabiera doświadczenia, ale rosną także jego oczekiwania. Zupełnie o czym innym marzymy w wieku 20 lat, a co innego jest dla nas istotne 10 lat później. Małżeństwo w młodym wieku wynika z czystych emocji, a nie kalkulacji. Nie przejmujemy się tym, z czego będziemy żyć, gdzie zamieszkamy, czy poradzimy sobie ze stojącymi przed nami wyzwaniami. Liczy się tu i teraz. Wbrew pozorom, przynosi to całkiem niezłe rezultaty.

ślub w młodym wieku

6. Jesteśmy szczęśliwsi

W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na temat zadowolenia z życia młodych ludzi. Okazało się, że najszczęśliwsze były osoby w wieku 20-28 lat, które są już w związku małżeńskim. Najbardziej widoczne było to w przedziale wiekowym 24-26 lat, kiedy małżonkowie są wręcz zachwyceni swoim życiem. Bezgranicznie kochają swojego partnera i wierzą w pomyślną przyszłość. Czy to naiwność? Najważniejsze, że działa.

Polecane wideo

Komentarze (120)
Ocena: 4.67 / 5
gość (Ocena: 5) 16.02.2022 20:55
A ja będę brać ślub w wieku 20 lat :). Niczego nie jestem tak pewna jak tej decyzji a i uwaga, może kogoś zaskoczę- ślub nie równa się dzieci które planuje dopiero po studiach i znalezieniu pracy a hucznego wesela też nie będzie więc nie będę czerpać beztrosko pieniędzy od starych. Oczywiście i tak pewnie wiele osób które nawet mnie na oczy nie widziały napiszą, że nie dojrzała, że pewnie chłopaka znam tydzień. Jesteśmy razem ponad 5 lat, od pół roku mieszkamy razem i przeżyliśmy razem tak wiele, że na prawdę jesteśmy już pewni swojej miłości. A nie samymi pieniędzmi człowiek żyje. Kontrowersyjny fakt- zamierzam jeszcze przez rok od ślubu pobierać od rodziców około 300zl miesięcznie z racji, że studiuje dziennie i wynajmujemy mieszkanie. Teraz pobieram około 1000zl ale uważam, że to okej. Skoro w budżecie rodzinnym mieli zaplanowane utrzymywanie mnie przez 5 lat studiów to co za różnica, że przez moment będą robić to gdy będę miała obrączkę na palcu. Poza tym oni też przez 10 lat po małżeństwie dostawali ogromną pomoc finansową od swoich rodziców
odpowiedz
Wacław (Ocena: 1) 12.08.2021 21:52
Bardzo kiepski artykuł, napisany w oparciu o badania amerykańskich pseudopsychologów. Prawda jest taka, że ślub przed trzydziestką, niezależnie od sytuacji finansowej, to głupota. Małżeństwo to bardzo ważna decyzja, do której trzeba dojrzeć.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.03.2021 13:40
Chciałam wyjść za mąż w młodym wieku ale nie znalazłam kandydata bo leczyłam trądzik roaccutanem i musiałam płacić podatki. Teraz mam 43 lata wciąż wyglądam tak samo ale jestem mądrzejsza i mam nadzieję, że w końcu wyjdę i będę mogła starać się o dziecko.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 13.10.2020 12:01
To chyba jeden z najgłupszych artykułów jaki czytałam. Kiedyś szybciej wychodziło się za mąż ale było to dyktowane uwarunkowaniami kulturowymi. Wtedy ktoś w wieku 25 lat był uważany za starą panne/starego kawalera. Tak więc szybko brali ślub, byli ze sobą zazwyczaj krótko, nie znali siebie za dobrze. Później dużo z nich spotykało wielkie rozczarowanie. Rozwód jednak nie wchodził w gre, bo społeczeństwo tego nie akceptowało. Samotne matki też były obiektem kpin. Tak więc dużo z tych par po prostu żyło i żyje nie ze sobą ale obok siebie. Czy to jest szczęśliwe małżeństwo? Kolejny problem to finanse. Dawniej wystarczyło by to mąż zarabiał i można było się z tego utrzymać. Dzisiaj trzeba mieć odłożone pieniądze, mieszkania też nikt ci za darmo nie da. Nie ma się co rzucać na głęboką wodę, można razem zamieszkać, sprawdzić się ale po co brać ślub na szybko? Artykuł ten albo pisała osoba bardzo młoda albo ktoś z głową w chmurach. Jeżeli ktoś oczywiście w wieku 19 lat jest ze swoim partnerem od kilku lat to niech wychodzi za mąż i zakłada rodzinę o ile chce bo to jego życie i jego wybory.
odpowiedz
samaaleszczęsliwa (Ocena: 2) 29.03.2020 18:16
7 powodów dlaczego brać ślub później.( albo wcale go nie brać) 1.bo masz to jedno jedyne życie i masz prawo się nim nacieszyć. 2. Młodość mija bardzo szybko i nigdy nie wróci. 3. Powinno się dziecku zapewnić odpowiednie warunki (a nie tylko się rozmnożyć - broń boże nie chcę w tym miejscu generalizować) 4.Bo warto dobrze poznać swojego przyszłego męża lub żonę. 5. Bo masz na to czas żeby się zastanowić, podjąć decyzję 6. Bo jesteś dojrzalszy/ sza bardziej rozsądny, doświadczony 7. Bo w wieku ok 30 lat wiesz już dokładniej czego od życia oczekujesz
odpowiedz

Polecane dla Ciebie