Najstarsze dzieci w rodzinie są zaborcze i apodyktyczne!

W przypadku najstarszego dziecka, nieważne jest o ile młodsze rodzeństwo posiada, bo niezależnie od różnicy wieku, w przyszłości okaże się „nieufne i niechętne do pomocy”.
Najstarsze dzieci w rodzinie są zaborcze i apodyktyczne!
14.12.2009

Według psychologów, tak naprawdę nie ma idealnego momentu na kolejne dziecko, ponieważ każda różnica wieku, czy to dwa lata, czy to dwanaście, ma swoje wady i zalety. Naukowcy śmiało jednak twierdzą, że w przypadku najstarszego dziecka, nieważne jest o ile  lat młodsze jest jego rodzeństwo, bo niezależnie od różnicy wieku, w przyszłości okaże się „nieufne i niechętne do pomocy”.

Swoją teorię eksperci z Université Montpellier 2 opierają na wynikach badań, które przeprowadzili wśród 510 niespokrewnionych ze sobą studentów. W ramach eksperymentu respondenci wzięli udział w grze inwestycyjnej opracowanej specjalnie do celów badawczych. „Wynik gry miał udowodnić, jakim zaufaniem i wzajemnością wobec zaufania innych umieją się wykazać” – wyjaśnia portalowi Physorg.com. pomysłodawca projektu, Alexandre Courtiol.

Okazało się, że najstarsze dzieci w rodzeństwie są najbardziej apodyktyczne, nieskore do współpracy i zaborcze. „Pierworodni, w chwili gdy pojawia się młodszy brat lub siostra, musieli mocniej walczyć o swoje i tą samą zasadą kierują się w dorosłym życiu” – tłumaczą specjaliści. Z kolei środkowe dzieci są najbardziej ufne oraz łatwo nawiązują kontakty, ponieważ od dzieciństwa poświęca się im najmniej uwagi, a akceptacji poszukują poza środowiskiem rodzinnym. Największa niespodzianką dla badaczy był jednak fakt, że jedynacy przejawiają podobne zachowania jak osoby w urodzone jako drugie czy trzecie dziecko w wielodzietnych rodzinach.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Wychowała się z psami, teraz szczeka na ludzi!

Choć dziewczynka mieszkała w trzypokojowym mieszkaniu z rodzicami, jej wychowaniem nie zajmowali się bliscy, tylko psy i koty.

Nicola, Vanessa, Roger – modne imiona dla polskich dzieci?

Moda na zagraniczne imiona nie słabnie. Trend na Marysie, Janków i Antosiów zdaje się już przeszłością. Znowu triumfują spolszczone zapożyczenia. Czy słusznie?

 

Polecane wideo

Komentarze (146)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.04.2023 01:34
U mnie to się zgadza. Najstarszy apodyktyczny, zaborczy i zazdrosny. Nie było to zauważalne tak w trakcie dzieciństwa ponieważ i róznica wieku aż 7 lat i płci więc nie było wielu punktów stycznych, gdzie te cechy miały by się uwidocznić. Niestety, gdy najmłodsze dorosło i najstarsze dziecko miało się już dzielić z resztą zasobami rodziny to wszystko wyszło. Przyzwyczajony do roli jedynego beneficjenta stał się zazdrosny, chytry, cieszy go porażka rodzeństwa, wymusza wszelkie rzeczy bo wszystko tylko mu się należało i należy, wręcz chory z tej złosci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.04.2023 01:27
raczej najstarsze ma najlepiej bo zasoby rodziny nie są dzielone na więcej dzieci .A najgorsze to może sie ono okazać jak dorośnie. Nie doczytałaś? Napisali: apodyktyczne i zaborcze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2012 10:38
Ma się rozumieć że najstarsze dziecko ma najgorzej;(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2010 17:19
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.01.2010 16:17
Czyli, najstarsze dziecko ma najgorzej :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie