Jak być lubianą i zawsze postawić na swoim? PSYCHOSZTUCZKI

Nie musisz być psychologiem, żeby znać przydatne triki!
Jak być lubianą i zawsze postawić na swoim? PSYCHOSZTUCZKI
09.10.2011

Z pierwszej części artykułu mogłaś się dowiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Dzisiaj podpowiemy ci m.in., jak możesz ulepszyć swoje życie towarzyskie. Zatem do dzieła!

Sposoby na bycie lubianym

Każdy z nas chciałby cieszyć się w gronie innych ludzi szacunkiem i sympatią. Niestety, nie jest to takie proste. Istnieją jednak niezawodne sposoby na bycie lubianym. Jakie? Wielu psychologów podpowiada, że nic nie działa tak skutecznie, jak mówienie rozmówcy szczerych komplementów i naśladowanie języka jego ciała. Okazuje się jednak, że równie dobrze sprawdza się… proszenie ludzi o przysługę.

Sprawdził to na własnej skórze Benjamin Franklin. Politykowi zależało kiedyś na poparciu ze strony niesympatycznego i nieżyczliwego członka legislatury stanowej Pensylwanii. Zamiast wprost poprosić go o protekcję, postanowił pożyczyć od niego pewną książkę. – Gdy następnym razem spotkaliśmy się w Izbie Reprezentantów, zaczął ze mną rozmowę (co się nigdy wcześniej nie zdarzyło), do tego w bardzo uprzejmym tonie; od tamtej pory wyrażał chęć wspierania mnie przy każdej okazji – opowiadał potem Franklin. Dodał również: - Ten, kto raz wyświadczy wam uprzejmość, będzie bardziej chętny, by znowu wam pomóc, niż ten, któremu sami pomogliście.

Metodę Franklina w latach 60-tych XX wieku potwierdzili Jon Jecker i David Landy. W przeprowadzonym przez nich eksperymencie uczestnicy wygrywali pewną sumę pieniędzy, a potem byli proszeni przez jednego z podstawionych naukowców o to, by pożyczyć mu pieniądze na cele prywatne (I grupa) lub o to, by przeznaczyć pieniądze na dofinansowanie uczelni (II grupa). Następnie wszyscy biorący udział w badaniu zostali poproszeni o dokonanie oceny, czy polubili każdego z naukowców. Okazało się, że uczestnicy, którzy pomogli badaczowi w sprawie prywatnej, uznali go za bardziej sympatycznego, niż ci, którzy wsparli uczelnię.

Wniosek nasuwa się sam: jeśli chcesz, żeby ktoś cię polubił, poproś go o przysługę.

psychologia

Przez żołądek do serca – W latach 30-tych XX wieku psycholog Gregory Razran przeprowadził serię badań, które potwierdziły, że ludzie są szczególnie przychylnie nastawieni do innych osób czy idei, jeśli zetkną się z nimi podczas posiłku. Zatem gdy będziesz chciała przekonać swojego chłopaka do wspólnego wyjazdu, a ważnego klienta do nowego projektu – umów się z nimi w dobrej restauracji, która oferuje solidne porcje. Sukces gwarantowany!

Czuję, że rymuję – Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak zdumiewającą moc mają rymy. Psychologowie Matthew McGlone i Jessica Tofighbakhsh przedstawiali ochotnikom znane rymowane porzekadła, takie jak „bez pracy nie ma kołaczy” i ich nierymowane odpowiedniki („bez pracy nie ma co jeść”) po czym prosili badanych o ocenę, które ze sformułowań wydaje im się celniejsze. Ankietowani zgodnie twierdzili, że bardziej prawdziwe są powiedzenia rymowane. Nie tylko ładniej brzmią i łatwiej je powtórzyć, ale przede wszystkim doskonale wpadają w ucho. Zdaniem niektórych osób prawnik O.J. Simpsona wygrał sprawę właśnie dzięki rymowi: „Jeżeli jest to niedowiedzione, zarzuty muszą być oddalone”.

Potęga humoru – Kiedy koniecznie chcesz przekonać kogoś do swojego zdania, wykorzystaj swoje poczucie humoru. Joel Aronoff dowiódł, że nic tak nie wpływa na decyzje innych, jak właśnie ten pozytywny element. Badacz poprosił kilku ochotników o wynegocjowanie z marszandem korzystnej ceny zakupu dzieła sztuki. Pod koniec negocjacji sprzedawca podawał ostateczną cenę na dwa sposoby: w połowie przypadków mówił, że jest to 6 tysięcy dolarów, a w drugiej połowie wymieniał tę sumę w sposób żartobliwy („Ostateczna cena to 6 tysięcy dolarów, a do tego dorzucam moją tresowaną żabę). Okazało się, że ochotnicy, którzy słyszeli ten żart, byli bardziej skłonni do pójścia na pewne ustępstwa w kwestii ceny. – Tak więc następnym razem, gdy będziecie chcieli kogoś na coś namówić, nie zapomnijcie wspomnieć o jakimś płazie – podsumowuje Richard Wiseman.

Psychologia perswazji nie jest zatem niczym skomplikowanym, oczywiście pod warunkiem, gdy wiemy jak jej właściwie użyć.

Maja Zielińska 

Źródło: Richard Wiseman „59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele”, Warszawa 2010. 

Zobacz także:

Osobowość ALFA, BETA & GAMMA: Jakim typem kobiety jesteś? (TEST)

Plusy i minusy Twojej osobowości.

Wynaleziono maszynę do czytania w ludzkich myślach! Teraz nic już nie da się ukryć?

To prawdziwy przełom w psychologii!

 

psychologia

To jednak nie wszystko. Okazuje się, że ludzką sympatię można również uzyskać dzięki… popełnianiu gaf i niewinnych błędów. Dowiedli tego Elliot Aronson i jego współpracownicy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym odtworzyli uczestnikom jedno z dwóch nagrań. Oba dotyczyły pewnego studenta i relacjonowały jego udział w turnieju sprawdzającym wiedzę ogólną (poradził sobie w nim śpiewająco), po czym chłopak opowiadał o sobie. W pierwszej wersji nagrania uczestnicy eksperymentu mogli usłyszeć, jak opowiadający wylewa na siebie przypadkowo filiżankę z kawą, natomiast w drugiej wersji ten incydent został wycięty. Mimo że nagrania różniły się od siebie tylko tym jednym elementem, ankietowani uznali, że milszy wydał im się student-gapa.

To dziwne zjawisko określane jest przez psychologów jako efekt potknięcia, jednak działa tylko wtedy, gdy w towarzystwie jesteśmy postrzegani jako osoby perfekcyjne lub… sztywne. Popełnienie małej gafy sprawi wówczas, że w oczach innych staniemy się bardziej ludzcy, a przez to sympatyczniejsi.

Jak zawsze postawić na swoim?

Jeśli twoim odwiecznym problemem jest to, że nigdy nie potrafisz przekonać do swojego zdania innych ludzi, mamy dla ciebie kilka sprawdzonych trików psychologicznych. Dzięki nim staniesz się mistrzynią perswazji!

Metoda „3xTAK” – Dale Carnegie w książce „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” napisał, że skłonienie rozmówcy do kilkukrotnego powtórzenia „tak” w odpowiedzi, zwiększa prawdopodobieństwo, że ten zgodzi się z nami także w przyszłości.

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.10.2013 23:06
To się nazywa manipulacja kropka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.10.2013 23:05
to się nazywa manipulacja kropka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2011 15:54
"nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań, w życiu nie chodzi o to by sympatie zdobywać" - Eldo
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2011 09:38
Lubianą ? A po co mają mnie lubić jesli im cos wemie nie pasuje to nie boze ja sie niemam zamiaru starać by mnie wszyscy lubili jestem sobą i gdy ktos to ceni to wtedy lubi mnie a nie kogos kim nie jestem a staram sie być
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2011 21:54
ja tak mam bez żadnych sposobów ;D zależy od charakteru :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie