Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

Coraz więcej osób (i to coraz młodszych), nie mogąc sobie poradzić ze stresem i problemami, tnie się, kłuje, gryzie, bije.
Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?
20.12.2008

Powody samookaleczeń są bardzo różne i nie można zdefiniować konkretnej przyczyny zadawania sobie bólu oraz czynienia krzywdy. Większość przypadków kończy się na jednym bądź kilku zachowaniach okaleczających. U niektórych ludzi okaleczanie się staje się codziennością, bez której nie wyobrażają sobie dnia.

Amerykańscy lekarze przerazili się, gdy zauważyli, że coraz więcej osób bez rozpoznanych zaburzeń psychicznych dokonuje samookaleczeń. Jak wynika z badań, od 15 do 22 procent osób w okresie dorastania rozmyślnie zraniło się lub zadało sobie ból co najmniej raz w życiu. Odsetek z takimi doświadczeniami wzrasta z roku na rok.

O ile nurt ten można częściowo wpisać w problemy okresu dorastania, to całkiem inaczej wygląda to w przypadku dorosłych. Z niektórych badań wynika, że aż jeden procent dokonuje samookaleczeń. Problem ranienia własnego ciała i zadawania sobie bólu nie dotyczy tylko pewnych grup wiekowych.

Lekarze mają problemy ze zdefiniowaniem przyczyn, dlatego każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Muszą działać po omacku, nie ma żadnych programów leczenia i zapobiegania. Specjalistyczne książki i periodyki medyczne tylko wspominają o samookaleczeniach. Dopiero rozpoczęto badania nad ich mechanizmem.

Jako powód samookaleczeń, specjaliści i terapeuci wymieniają długi, przewlekły i trudny do zniesienia ból emocjonalny. Cięcie się, bicie, przypalanie - mają go zagłuszyć.

„Samouszkodzenie staje się metodą radzenia sobie z wieloma problemami w życiu. Wydaje się, że dla osób, które przeżyły traumę, jest to uniwersalne narzędzie i używają go, aby sobie poradzić z niezwykle intensywnymi emocjami" - tłumaczy w rozmowie z „Los Angeles Times" Ruta Mazelis, konsultantka Sidran Institute z Baltimore, organizacji, która zajmuje się traumatycznymi stresami.

Ludzie, u których pojawiają się negatywne emocje (wstyd, poczucie winy, wściekłość, zazdrość), próbują z nimi walczyć, jedną z form walki jest zadawanie sobie bólu. To kara a zarazem pokuta, która uwalnia emocje.

Ból, jaki towarzyszy okaleczeniu ciała, jednym przynosi emocjonalną ulgę, a drudzy zaczynają dzięki niemu czuć, że żyją.

Problem autoagresji pojawia się, gdy z jednorazowego cięcia przechodzi ona w regułę. Wtedy najlepiej po pomoc zgłosić się do lekarza, psychologa. Zachowania są trudne do wyleczenia i wymagają terapii. W ekstremalnych przypadkach samookaleczenia są wstępem do samobójstwa, poprzedzają sam akt odebrania sobie życia.

Myśli samobójcze zauważono u ludzi, którzy okaleczają się, wbijając w siebie najróżniejsze przedmioty. Z badań wynika, że to wśród nich jest największy odsetek osób, które chcą odebrać sobie życie. Jednak nie wszystkie samookaleczenia są wynikami myśli samobójczych czy choroby psychicznej. Większość osób, które się tną, robi to w chwili stresu, nie umiejąc sobie z nim poradzić. Rolą lekarzy jest pomoc w zwalczeniu problemów, tak aby pacjent umiał sobie radzić ze stresem w naturalny sposób, a nie zadając sobie ból.

U części samookaleczających się osób, sam akt jest osobliwą formą zwrócenia na siebie uwagi albo wołania o pomoc. Lekarze, tłumacząc wzrost liczy samookaleczeń, wskazują na większą podatność młodzieży na zaburzenia psychiczne. Nastolatki nie radzą sobie z presją i własnymi problemami.

Także w Polsce lekarze i terapeuci obserwują wzrost liczby osób samookaleczających się - szczególnie wśród młodzieży i wbrew obiegowej opinii, nie ma to nic wspólnego z kulturą emo.

Osoby, które mają z tym problem, powinny się zgłosić do lekarza, najlepiej psychologa bądź specjalistycznej poradni, aby rozpocząć leczenie i sesje terapeutyczne.

Polecane wideo

Komentarze (679)
Ocena: 4.98 / 5
Meh (Ocena: 3) 18.05.2018 12:57
Ja osobiście nie jestem chora psychicznie, ani u mnie w domu nie ma żadnej patologii, tak samo żadnych problemów w szkolę, a to robię. Co gorsze zaczęłam szukać nowych sposobów na sprawienie sobie bólu. Czasem też prowokuję różne sytuacje, np. Specjalnie się potykam na jakijś stromych schodach, czy na w - f podchodze do kogoś by mnie przez przypadek uderzył. Masochizm?
odpowiedz
Uzależnienie (Ocena: 5) 28.02.2018 22:41
Mam problem cięciem się Ja bym to dawno powiedziałam bym rodzicom o bym ale boję się Myślą że to przez blachę Ciągnie mnie do żyletki do po cięcia się A ja już prawie nikimu nie ufam więc do psychologa nie pójdę
odpowiedz
Kira23 (Ocena: 5) 19.11.2017 01:27
Jezu.. Tne się od 5 mies i nie robie to by zwrucic na siebie uwage ani nie chce pomocy. W szkole dowiedzieli się o kreskach i chodzę do psychologa. Lepiej było jak wszyscy mieli mnoe w dupie. Nienawodze kontrolowania. Do dupy to wszystko..
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 20.05.2017 16:41
Witam. Zastanawiam się, kto był tak mądry aby napisać, że autoagresja to nurt w okresie dojrzewania. A więc nie ma się czym martwić? Otóż nie. Nie jest to nurt- ,,moda"?. To problem, choroba, a nie kolejny pomysł na artykuł, bo nie ma o czym pisać, do zrobienia przez kogoś, ko przeczytał kilka linijek tekstu w Wikipedii, że to wołania o pomoc. I boli mnie, iż osoby niewykwalifikowane myślą, że jak coś tam napiszą, trzy po trzy, to będzie to odzwierciedlało rzeczywistość. Naprawdę osoby dorosłe uważają młodzież za tak głupią? Że to na pokaz? Płakać się chce, kiedy czytam takie artykuły. Jeżeli dorośli nie wierzą w audentyczność tego problemu, to szczerze mówiąc nie dziwię się, że takowy problem istnieje. Być może miałabym inne zdanie, gdyby mnie to nie dotyczyło. A jestem nastolatką i po przeczytaniu tego wpisu jestem zwyczajnie zażenowana. Właściwie to proszę o odpowiedź, chętnie poznam zdanie innych i mam nadzieję, że nie wszyscy dorośli to ignorują i odpowiedzą na ten szczery komentarz. Dziękuję i odradzam takich artykułów bez wcześniejszego zastanowienia się o jego sensie. Wniosek? Nie znasz się- nie pisz. Bez obrazy oczywiście....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2016 22:16
ale ciecie sie moze daje ulge ale nie rozwiazuje problemow
odpowiedz

Polecane dla Ciebie