Kategorie
 1. Papilot.pl
 2. >
 3. Lifestyle
 4. >
 5. Psychologia
 6. >
 7. Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

2008-12-20

Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

2008-12-20

Coraz więcej osób (i to coraz młodszych), nie mogąc sobie poradzić ze stresem i problemami, tnie się, kłuje, gryzie, bije.

Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

Powody samookaleczeń są bardzo różne i nie można zdefiniować konkretnej przyczyny zadawania sobie bólu oraz czynienia krzywdy. Większość przypadków kończy się na jednym bądź kilku zachowaniach okaleczających. U niektórych ludzi okaleczanie się staje się codziennością, bez której nie wyobrażają sobie dnia.

Amerykańscy lekarze przerazili się, gdy zauważyli, że coraz więcej osób bez rozpoznanych zaburzeń psychicznych dokonuje samookaleczeń. Jak wynika z badań, od 15 do 22 procent osób w okresie dorastania rozmyślnie zraniło się lub zadało sobie ból co najmniej raz w życiu. Odsetek z takimi doświadczeniami wzrasta z roku na rok.

O ile nurt ten można częściowo wpisać w problemy okresu dorastania, to całkiem inaczej wygląda to w przypadku dorosłych. Z niektórych badań wynika, że aż jeden procent dokonuje samookaleczeń. Problem ranienia własnego ciała i zadawania sobie bólu nie dotyczy tylko pewnych grup wiekowych.

Lekarze mają problemy ze zdefiniowaniem przyczyn, dlatego każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Muszą działać po omacku, nie ma żadnych programów leczenia i zapobiegania. Specjalistyczne książki i periodyki medyczne tylko wspominają o samookaleczeniach. Dopiero rozpoczęto badania nad ich mechanizmem.

Jako powód samookaleczeń, specjaliści i terapeuci wymieniają długi, przewlekły i trudny do zniesienia ból emocjonalny. Cięcie się, bicie, przypalanie - mają go zagłuszyć.

„Samouszkodzenie staje się metodą radzenia sobie z wieloma problemami w życiu. Wydaje się, że dla osób, które przeżyły traumę, jest to uniwersalne narzędzie i używają go, aby sobie poradzić z niezwykle intensywnymi emocjami" - tłumaczy w rozmowie z „Los Angeles Times" Ruta Mazelis, konsultantka Sidran Institute z Baltimore, organizacji, która zajmuje się traumatycznymi stresami.

Ludzie, u których pojawiają się negatywne emocje (wstyd, poczucie winy, wściekłość, zazdrość), próbują z nimi walczyć, jedną z form walki jest zadawanie sobie bólu. To kara a zarazem pokuta, która uwalnia emocje.

Ból, jaki towarzyszy okaleczeniu ciała, jednym przynosi emocjonalną ulgę, a drudzy zaczynają dzięki niemu czuć, że żyją.

Problem autoagresji pojawia się, gdy z jednorazowego cięcia przechodzi ona w regułę. Wtedy najlepiej po pomoc zgłosić się do lekarza, psychologa. Zachowania są trudne do wyleczenia i wymagają terapii. W ekstremalnych przypadkach samookaleczenia są wstępem do samobójstwa, poprzedzają sam akt odebrania sobie życia.

Myśli samobójcze zauważono u ludzi, którzy okaleczają się, wbijając w siebie najróżniejsze przedmioty. Z badań wynika, że to wśród nich jest największy odsetek osób, które chcą odebrać sobie życie. Jednak nie wszystkie samookaleczenia są wynikami myśli samobójczych czy choroby psychicznej. Większość osób, które się tną, robi to w chwili stresu, nie umiejąc sobie z nim poradzić. Rolą lekarzy jest pomoc w zwalczeniu problemów, tak aby pacjent umiał sobie radzić ze stresem w naturalny sposób, a nie zadając sobie ból.

U części samookaleczających się osób, sam akt jest osobliwą formą zwrócenia na siebie uwagi albo wołania o pomoc. Lekarze, tłumacząc wzrost liczy samookaleczeń, wskazują na większą podatność młodzieży na zaburzenia psychiczne. Nastolatki nie radzą sobie z presją i własnymi problemami.

Także w Polsce lekarze i terapeuci obserwują wzrost liczby osób samookaleczających się - szczególnie wśród młodzieży i wbrew obiegowej opinii, nie ma to nic wspólnego z kulturą emo.

Osoby, które mają z tym problem, powinny się zgłosić do lekarza, najlepiej psychologa bądź specjalistycznej poradni, aby rozpocząć leczenie i sesje terapeutyczne.

Komentarze (681). Ocena artykułu 5 na 5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu (1-5)

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 1. Anonim (Ocena: 5) 2016-04-05 15:33:47 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja robię to od kilku miesięcy. Dlaczego? Bo mam w domu 3 nałogowych alkoholików- tata i 2 starszych braci. U mnie w domu są ciągłe awantury o pieniądze ( których nie mamy ) i o właśnie picie. Pierwszy raz zrobiłam to w sylwestra. Byłam w domu z mamą, tatą i braćmi , którzy byli jak zawsze pijani. Bracia wtedy zaczęli się bić, bałam się, że zrobią coś mamie. Wtedy właśnie pierwszy raz sięgnęłam po żyletkę, poczułam ogromną ulgę jak to zrobiłam, poczułam się lepiej, zapomniałam o tym co się dzieje, ból fizyczny był większy od bólu psychicznego. teraz mam rękę w ranach i tak szczerze mówiąc nie wiem co mam robić, ponieważ moja ,,ukochana" nauczycielka od w-f zaczyna coś podejrzewać, boję się ,że to się wyda i będę miała przez to problemy. Ale z drugiej strony chcę żeby to ktoś z nauczycieli zobaczył, żeby mi pomógł.

 2. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 3. Anonim (Ocena: 4) 2016-03-02 20:31:58 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja chodzę do psychologa ale nie potrafię jej zaufać dlatego ze boję się ze moi rodzice dowiedzą się o tym ze sie tne

 4. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 5. Anonim (Ocena: 5) 2016-02-26 16:52:43 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ciągle zastanawia mnie fakt, dlaczego to robię. Tyle razy próbuję sobie odpowiadać na to jedno, jedyne pytanie, które cały czas mnie nurtuje, ale nadal nie mogę sobie na nie normalnie odpowiedzieć. Zaczęłam to robić krok po kroku, na początku amatorsko, a potem już trochę z większą wprawą. Pamiętam dokładnie ten dzień jakby był on wczoraj. Pokłóciłam się z pewną osobą i nie wytrzymałam. Sięgnęłam po naprawdę bardzo ostre nożyczki i przejechałam nimi po skórze po udzie blisko majtek, aby nikt nie dowiedział się co zrobiłam. Bałam się naprawdę. Pierwszy ruch był pełny strachu - ja to czułam, ale potem jak zahipnotyzowana robiłam to dalej, bo pomagało. Teraz robię to ostrzem od temperówki. Już sama nie wiem ile wydałam pieniędzy na nie, może to głupie, ale zawsze wybierałam te najlepsze, aby były najostrzejsze. Nie odważyłam się jeszcze sięgnąć po żyletkę, ale boje się, że nie długo coś takiego się stanie, że nie wytrzymam i ją kupię. Teraz całe moje życie polega na strachu. Musze co chwile się pilnować, żeby nikt nie zauważył co robię i jak się zachowuje, jak się zmieniłam. Ale tak szczerze to najbardziej boje się tego, ze już nigdy nie przestane to robić.

 6. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 7. Anonim (Ocena: 5) 2015-12-26 11:48:12 komentarz zgłoszono do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Moje życie nie ma sensu myśle że było by lepiej gdybym zniknęła z tego światu

 8. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 9. Anonim (Ocena: 5) 2015-12-26 11:38:34 komentarz zgłoszono do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Kiedy sie tne czuje ulgę uciekam od wszystkich problemów

 10. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 11. Anonim (Ocena: 5) 2015-12-26 11:34:06 komentarz zgłoszono do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja mam 14 prubuję sie ciąć i nie żałuje to naprawdę mi pomaga

 12. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 13. Anonim (Ocena: 5) 2015-11-11 18:12:47 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.

 14. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 15. Anonim (Ocena: 5) 2015-07-08 0:53:29 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Też się tne od około 2 lat. kiedyś ciełam się lekko tylko miałam rany, nie do krwii. Ale w tym roku zaczełsm mocniej i mam kilka dość widocznych blizn. Nie wiem czemu to robię, na początku robiłam to bo miałam problemy,smutek,lęki, i miałam przez pewien czas depresję. Teraz to jest przyjemność, nałóg. Lubię patrzeć kiedy krew spływa z moich rąk lub nóg...Osobiście nie polecam cięcia się, bo to jest uzależniające, i nawet możecie zacząć myśleć o czymś co sprawia jeszcze bardziej ból. Ciężko jest też ukryć blizny, zwłaszcza w wakacje. Cięcie się nie boli bardzo, ale też w zależności jak mocno się tniesz. Ludzie którzy się tną nie są chorzy psychicznie, tylko mają problemy,depresję,załamanie. Mam nadzieje że pomogłam początkującym 😉 nie rób Cię tego, szkoda swojego ciała 😊

 16. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 17. Anonim (Ocena: 4) 2015-06-11 17:20:18 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Tne się bo lubię jak krew mi leci z rany. Wiem że to dziwne ale lubie to uczucie tniecia się.

 18. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 19. Anonim (Ocena: 5) 2015-06-11 6:47:47 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Czy to dziwne że sama chęć cięcia się nawracać chociaż nie mam aż tak dużych problemów?

 20. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 21. klara (Ocena: 5) 2015-03-17 22:53:13 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja mam 29 lat i musialam sobie zrobic sznyty lekkie zeby stes minal.A dzisiaj zrobilam sobie sznyty puszka na nadgarstku i zaluje teraz tego nie warto tego robic.

 22. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 23. QWERTY (Ocena: 5) 2014-05-05 10:09:30 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Trzeba mieć coś z głową i to poważnie żeby się ciąć itp. rzeczy.....

 24. taa (Ocena: 1) 2016-03-23 21:49:59 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  To ty masz coś z głową Zastanów się co piszesz

 25. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 26. wlodek (Ocena: 5) 2014-04-26 18:59:25 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja tak robie chociaz mam50 lat pozdrawiam

 27. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 28. Wujek (Ocena: 5) 2013-12-04 22:13:27 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Pomyślcie sobie jak chcecie się ciąć lub coś innego zrobić,że krzywdząc siebie krzywdzicie też innych...tych na których wam zależy...naprawde jeżeli macie problem to idźcie to specjalisty ...naprawde szkoda zdrowia i życia na takie idiotyczne rzeczy jak ciecie się i różne inne nienormalne rzeczy...wiem,że każdy ma inna psychikę ale każdy (jeżeli oczywiście chce)może się powstrzymać

 29. Cat. (Ocena: 5) 2013-12-08 15:50:22 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Jeśli się o tym nie dowiedzą, to ich nie zrani. Tnę się w miejscach, w których nie widać. Noszę mnóstwo bransoletek, aby to ukryć. Między palcami u dłoni - ból niesamowity i nie widać tak blizn. Nie zawsze da się to przerwać, a nawet jeśli to nie wszyscy chcą.

 30. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 31. Anonim (Ocena: 5) 2013-10-17 22:38:17 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  czemu zycie musi mi dawac tak w kosc chcialam sie zabic ale poco o nic niezmieni

 32. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 33. Anonim (Ocena: 5) 2013-10-17 22:31:03 zgłoś do usunięcia re: Autoagresja, samookaleczenia - dlaczego to robimy?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam problem od jakiegos czasu tne sie moj wlasny brat mnie uderzyl w twarz i powiedzal ze zrobi to jeszcze raz!! w dodatku chlopak ze mna zerwal !!mam tego dosyc

 34. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 35. Anonim (Ocena: 5) 2013-01-28 11:05:12 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Jak mozna zadawac sobie bol???, ja sie boje bolu, cierpie bo wiem, ze on istnieje i to odbiera mi radosc zycia. Czlowiek, wydaje mi sie tak, ktory sie okalecza latwo moze zdawac bol innym, ludziom, zwierzetom, to straszne!!!

 36. Bobek (Ocena: 5) 2013-03-09 18:50:19 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Myśle, że to niewłaściwe postrzeganie problemu. Osoby ze skłonnościami do samookaleczeń robią to by rozładować napięcie emocjonalne z którym sobie nie radzą. Zamieniają zatem ból psychiczny, który jest nie do zniesienia na wiele łagodnieszy ból fizyczny. Zadają oni go samym sobie bo maja świadomość, że jest to ich problem i wyrzywają sie na sobie, a nie na innych. Zazwyczaj są to osoby wrażliwe, które nie chcą robić innym krzywdy.

 37. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 38. Anonim (Ocena: 5) 2012-08-07 22:53:44 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam 16 lat ... Moi rodzice od zawsze byli dla mnie surowi , bili itp . Wszystko robiłam, by sprawić im radość , lecz nie zauważali tego. 4 lata temu zaczęłam walić się w głowę i skakać na kolana, plecy ... od nie wiem jak dawna gryzłam się i drapałam jak byłam wkurzona. Tnę się od dwóch miesięcy , zaczęło się od dnia w którym mój chłopak chciał popełnić samobójstwo ... tak bardzo mną telepało i znalazłam ulgę , że przestałam się trząść , ulgę we własnej krwi . Sądziłam że zrobię to tylko raz i było to bardzo lekko, lecz kolejnego dnia rodzice tak bardzo mocno mnie bili, więc , by się uspokoić znów to zrobiłam . Jest to teraz najlepszy sposób na uspokojenie, patrzeć jak płynie moja własna krew .... Teraz to nie tylko ręce okaleczam , nogi i brzuch też . Moi rodzice są nie do zniesienia ... tak bardzo mnie biją wyzywają i poniżają ... Kocham życie , lecz nie z nimi ... nie mogę już wytrzymać

 39. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 40. Anonim (Ocena: 5) 2012-07-24 20:45:33 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam 15 lat, cztery próby samobujcze za sobą. Dlaczego to robiłam. Wsumie to niewiem. Poprostu wszystko zaczęło mi się walić. Niby 15 lat to nic takiego. Ale jeżeli ktoś by się wychowywał cały czas sam. Bez mamy bez taty też by to robił. Ciągle się tne. ;( chce przestać ale nie potrafię.! Nikt nie umie mi pomuc. Kilka razy rozmawiałam z psychologiem. Ale wyszłam od niego i dalej to robiłam.

 41. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 42. Anonim (Ocena: 5) 2012-05-15 16:13:32 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja mam 16 lat... jakis czas temu dokonalam aborcji.. jest mi z tym ciezko i czasem trudno opanowac mi emocje.. gdy juz calkiem brakuje mi sil siegam po cos ostrego najczesciej sa to nozyczki lub zyleta.. nacinajac swoje cialo czuje jak bym uwalniala sie od tego co jest we mnie od tego co mnie meczy i moge przez chwile o tym zapomniec.. chce t ograniczyc a z czasem wgl juz tego nie robic... znalazlam sobie osobe ,ktora wysluchuje mnie gdy mam te ciezkie dni.. nie uwierzycie ale jest to ksiadz. Ksiadz ,ktory uczy mnie religi.. znalazlam w nim przyjaciela ktorego szukalam od zawsze... on zblizyl mnie do Boga... moze gdyby kazda osoba ktora sie okalecza zaczela szukac pomocy u Boga zrozumiala by co zrobic by przestac i jak zaczac radzic sobie z emocjami... nie ma cos sie zalamywac z blachych powodow.. ja mam na koncie zabojstwo malego dziecka i probe samobojcza a mam dopiero 16 lat... zaczynam zycie od poczatku.. zycie w ktorym glowna role bedzie gral Bog.. pozdrawiam wszystkich i glowki do gory kochani :*******

 43. Anonim (Ocena: 5) 2012-09-07 0:35:47 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  dobrze Cie rozumiem... Ja też zabiłam moje maleństwo, choć tego nie chciałam... Zaczęłam się ciąć w ostatniej klasie liceum, miałam dużo stresu. "Koleżanki" zauważyły moje rany, ale jakoś nikt się tym nie przejął, nawet mój ówczesny chłopak. Nikt nawet nie zapytał czy wszystko ze mną okey... Ale jakoś to przetrwałam, skończyłam liceum, zmieniłam faceta i dzięki niemu przestałam się ciąć. Niestety stres znów wrócił...Brak pracy, kłótnie z chłopakiem... Czasem mam znów ochotę zacząć się ciąć. Jedyne co mnie przed tym broni, to to, że mój facet powiedział, że jak zobaczy chociaż malutką szramkę na moim ciele, to mnie zostawi. Ale ostatnio ta motywacja jest coraz słabsza, mam co raz więcej wątpliwości co do tego związku... Chyba już nigdzie nie znajdę pomocy...

 44. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 45. Anonim (Ocena: 5) 2012-05-10 3:40:37 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  autoagresywni.pl

 46. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 47. Anonim (Ocena: 5) 2012-04-17 18:57:01 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam 16 lat. Nie potrafie powiedzieć czemu to robie, zaczeło sie od przegryzania warg i wbijania igiełek na nadgarstku. Później igiełka zamieniła sie w żyletke. Lubie patrzeć na własną krew, to przynosi ulge, pomaga odnaleźć sie w rzeczywistości której wcale nie chcę akceptować, pomaga z nienawiścią do samej siebie> świadomość że sie niszcze, wprowadza mnie to w stan pewnej euforii. Nie tylko cięcie sie, ale także spożywanie lekarstw w nadmiernej ilosci i inne tego typu rzeczy, z resztą każdy kto sie tu znalazl w pewnym stopniu wie o czym mówie.

 48. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 49. Anonim (Ocena: 5) 2012-04-13 22:59:16 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja mam 34 lata i robię to już od jakiś 3 lat.Nigdy bym nie pomyślała,że będe robiła coś takiego....Nigdy nie sadziłam,ze to mnie tak wciąćnie.To jak narkotyk.Raz żyletka za bardzo się zagłebiła i popodcinałam sobie żyły.Wtedy był ktoś przy mnie kto wezwał pogotowie i mi pomoglo....zdaję sobie sprawę,ze następnym razem mogę nie mieć tyle szczęścia.....po prawie pół roku przerwy zrobiłam to samo....Najgorsze jest lato...kiedy jest upał a Ty nie możesz ukryć tych blizn. Rozumieją to tylko osoby takie jak ja,które to robią,że większość z nas nie robi tego dla szpanu....Boję sie kolejnych dni,miesięcy....

 50. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 51. Anonim (Ocena: 5) 2012-01-30 20:24:45 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mam prawie 17. Nie wiem ile się okaleczam, nie pamiętam. 3, 4 lata? Kiedyś cięłam się codziennie. Nie żyletką ale igła, taka od zastrzyków. Według mnie to lepsze niż żyletką bo bardziej krew leci a nie trzeba się mocno ciąć ;) tak, próbowałam z tym skończyć, bez skutku. Ci, co o tym wiedzą, mówią mi żebym udała się do psychologa. Nawet ksiądz na spowiedzi mi to zaproponował ;/ ale ja nie pójdę do żadnego psychologa! Nigdy!! Nie mam po co. Żeby porozmawiać? Nie lubię rozmawiać z ludźmi. A tym bardziej o "problemach" których nie mam.. Po prostu to robię bo musze...

 52. Anonim (Ocena: 5) 2012-02-21 12:15:27 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  robisz to, bo musisz a wiesz dlaczego? bo się uzależniłaś, bo z tym jest tak, jeżeli już raz się potniesz to może nie na 2 dzień nie za tydzień dwa ale np za parę miesięcy wrócisz do tego myślami i jeżeli potem znów to zrobisz, to po tobie, coraz częściej będziesz się ciąć i już nigdy się tego nie pozbędziesz, dlatego nie warto wgl zaczynać ;x

 53. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 54. Anonim (Ocena: 5) 2011-12-26 23:47:09 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Pierwszy raz pocięłam się, gdy chłopak był strasznie na mnie zły. Uważałam, że nie ma racji, próbowałam z nim rozmawiać. On jednak uparcie stał przy swoim.. Nie potrafiłam już sobie z tym radzić.. Na razie nie ma już sytuacji, w których mogłabym ponownie okaleczyć swoje ciało. I mam nadzieję, że nie będzie, ponieważ nie chciałabym, by ktoś to zauważył.

 55. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 • Komentarze strona 1 z 27
 • REKLAMA:
  Head of Sales Team: gracjan.chagowski@marquard.pl
  Manager ds. Sprzedaży Agencyjnej / Online: jaroslaw.grzywaczewski@marquard.pl
  Manager ds. Projektów Specjalnych: joanna.kopacz@marquard.pl
  Specjalista ds. projektów specjalnych online: aleksandra.aleksandrowicz@marquard.pl
  Traffic: aleksandra.pigula@marquard.pl
  Traffic: malgorzata.pigula@marquard.pl

 • KONTAKT Z REDAKCJĄ:
  ul. Wilcza 50/52
  00-679 Warszawa
  redakcja(at)papilot.pl
  tel: 692 460 196
 • popularne tematy:
  , , , , , ,

Wchodząc dalej oświadczasz, że masz ukończone 18 lat. Czy chcesz przejść dalej?

Tak Nie