Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wakacyjnej pracy

Podejmujesz pracę tymczasową lub będziesz pracować po raz pierwszy? Przeczytaj, jakie przysługują ci prawa, a jakie masz obowiązki.
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wakacyjnej pracy
13.07.2009

Podczas wakacji możesz podpisywać różne umowy. Najpopularniejsze są umowy cywilnoprawne, a więc zlecenia lub o dzieło, umowy agencyjne, umowy o roboty budowlane. Nie zalicza się jednak do nich umowy o pracę. Jak podaje Monika Wacikowska, autorka publikacji „Prawo pracy. Poradnik dla podejmujących pierwszą pracę”, zawierając umowę cywilnoprawną, nie stajesz się pracownikiem, a co za tym idzie, nie podlegasz ochronie prawnej, jakiej podlegają osoby będące pracownikami i nie masz takich jak one uprawnień, np. urlopu wypoczynkowego czy prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, chyba że prawa takie zostaną zapisane w umowie.

W przypadku umowy o dzieło nie masz obowiązku stosować się do poleceń zamawiającego, bo rozliczana jesteś za efekt pracy, jaka została ci powierzona. Liczy się rezultat. Z kolei umowa zlecenie jest pod względem staranności wykonania podobna do umowy o pracę. Ważne jest zatem staranne i sumienne wykonywanie powierzonych zadań, a nie efekt.

Jak twierdzi Monika Wacikowska, młodociani pracownicy są traktowani według odrębnych przepisów. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18. roku życia. Niedozwolone jest zatrudnianie na podstawie umów o pracę osób, które nie ukończyły 16 lat. Pracodawca może zatrudnić tylko takiego młodocianego, który ukończył co najmniej gimnazjum i przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Jednakże, jak podaje Wacikowska, istnieją okoliczności, w których pracodawca na mocy szczególnych przepisów ma prawo zatrudnić osobę, która nie ukończyła 16. roku życia lub nie ukończyła gimnazjum. Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego, a jego umowa o pracę musi określać:

- rodzaj przygotowania zawodowego;

- czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego;

- sposób dokształcania teoretycznego;

- wysokość wynagrodzenia.

Młodociany pracownik może wykonywać wyłącznie prace lekkie, które nie spowodują zagrożenia dla jego życia, psychofizycznego zdrowia ani nie będą utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego.

Uważaj jednak, bo wielu pracodawców chce zatrudniać młodzież „na czarno”. W takim wypadku może się zdarzyć, że nie dostaniesz wynagrodzenia za swoją pracę, bo twój przełożony okaże się nieuczciwy i nie zapłaci ci za to, co zrobiłeś. Zanim podejmiesz pierwszą pracę, dokładnie sprawdź swoje dane osobowe na umowie i dokładnie przeczytaj dokument. Mogą się tam znaleźć "haczyki". Jako pracownik sezonowy jesteś objęty przepisami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, masz również obowiązek poddać się badaniom lekarskim.

Twój czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie i 40 w ciągu tygodnia. Jak podaje zapis prawa pracy nr 5 z maja 2006 roku, może być stosowany system przerywanego czasu pracy (art.139 kp). Przy tym systemie pracy zasadą jest, że przerwa nie może przekraczać pięciu godzin na dobę, nie jest wliczana do pracy, ale za jej czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Zasadą jest też, że system przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy. Inaczej kształtuje się kwestia przerywanego czasu pracy u pracodawcy, będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli (a przy tej działalności najczęściej zatrudnia się pracowników sezonowych), u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. Pracodawca taki może stosować przerywany czas pracy na podstawie indywidualnej umowy o pracę. Wówczas wynagrodzenie za czas przerwy przysługuje tylko wtedy, gdy zostanie zastrzeżone w umowie o pracę. Niezmieniony pozostaje maksymalny czas przerwy, która w ciągu doby nie może przekraczać pięciu godzin. Nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik sezonowy był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, w systemie zadaniowym lub weekendowym.

Praca wakacyjna to bardzo dobra opcja dla osób, które nie mają konkretnych planów i chcą aktywnie spędzić ciepłe miesiące, przy okazji zdobywając doświadczenie zawodowe i zarabiając pieniądze. Pamiętaj jednak, że pracując, masz zarówno prawa, jak i obowiązki, z których jesteś rozliczana.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Wakacyjny odpoczynek czy letnia praca?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Pora zdecydować, czy wakacje przeleżysz, czy przepracujesz.

Co robimy w biurach zamiast pracować?

Amerykańscy naukowcy wzięli pod lupę swoich rodaków i zbadali, czym zamiast pracy zajmują się w biurach.

Polecane wideo

Komentarze (75)
Ocena: 5 / 5
yeti (Ocena: 5) 15.10.2013 01:15
ja polecam firme gowork jako posrednika - umowy na naprawde przyzwoitych warunkach, sa rozne od miesiaca do szesciu czy dluzej nawet, jak na wakacje to na trzy miesiace czy cos...ja byulam raz na miesiac, testowo i choc obawialam sie to przynajmniej dobrze zarobilam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2009 16:45
Jejku, ta wiadomość o IQ to reklama... Ludzie, czym się podniecacie? xD Że wreszcie możecie zwyzywać kogoś, kto i tak tego nie przeczyta?...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2009 08:43
Oo kur*a... naprawde ? ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2009 00:05
jebie mnie to powiem szczerze
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2009 18:04
najlepiej zostać prostytutką za godzinke masz od 100 zł... :D zróbcie tak jak ja... zostancie prostytutkami! ;p Andzelika
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie