Co po maturze? Lista zawodów bez przyszłości

Jeżeli chcesz znaleźć w przyszłości dobrą pracę, omijaj te studia szerokim łukiem.
Co po maturze? Lista zawodów bez przyszłości
Fot. iStock
14.04.2017

Powoli zbliża się matura. Dla uczniów ostatnich klas szkół średnich to gorący okres. Czeka ich nie tylko egzamin dojrzałości, ale także podjęcie decyzji o kierunku studiów, który zaważy na dalszej przyszłości maturzystów. Niektórzy uzależniają swój wybór od pasji, a inni mają na uwadze przede wszystkim perspektywę znalezienia pracy. Nie da się ukryć, że po niektórych kierunkach to może być bardzo trudne. Chodzi zarówno o te bardzo oblegane, jak i dość nietypowe, np. o etnologię.

Jednak nie wszyscy wiedzą, co chcieliby studiować. Wiele zależy nie tylko od marzeń i zainteresowań, ale również od predyspozycji. Osoby o zdolnościach humanistycznych raczej nie odnajdą się na kierunku finanse i rachunkowość, a osoby o ścisłym umyśle na kierunkach takich jak filologia polska czy psychologia. Mówi się, że większe szanse na znalezienie pracy mają osoby z predyspozycjami do nauk ścisłych. Ale nie oznacza to, że humaniści są pozbawieni przyszłości. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku możliwości są duże.

Jeżeli jesteś tegoroczną maturzystką i zależy Ci na dobrej pracy w przyszłości, ale jeszcze nie wiesz, gdzie złożysz dokumenty, zerknij na poniższą listę. Zobaczysz na niej zawody, w których trudno Ci będzie znaleźć zatrudnienie. Od razu możesz je odrzucić.

Zobacz także: Milionerzy z mediów społecznościowych. Jakie kwoty rekordziści dostają za jedno zdjęcie?

brak perspektyw

Fot. iStock

Pielęgniarka

Portal bankier.pl przytacza wyniki raportu przeprowadzonego przez McKinsey&Company, który mówi o postępującej robotyzacji pewnych branży. Na celowniku jest m. in. zawód pielęgniarki. Zagrożenie całkowitego zautomatyzowania wynosi aż 50 procent.

Programistka stron WWW

Na tej samej pozycji listy kwalifikuje się - według wyżej wspomnianego raportu - zawód programisty stron WWW. Szok?

Technik chemii

… i technika chemii.

Psycholożka

Psychologia od kilku lat jest jednym z najbardziej obleganych kierunków. Absolwenci rzadko jednak pracują w zawodzie. Po pierwsze psychologów na rynku jest bardzo dużo, więc trudno o pracę. Po drugie, jeżeli chodzi o otworzenie własnej działalności, wymaga to zasobów finansowych oraz zdobycia zaufania klientów.

Dziennikarka

Dziennikarzami coraz częściej zostają osoby po innych kierunkach niż dziennikarstwo. Ono samo nie daje odpowiednich podstaw. Lepiej skończyć filologię polską. W przypadku poważnych naukowych pism oraz poradników są poszukiwani specjaliści, którzy skończyli kierunek zgodny z profilem tematycznym branży. Np. w przypadku pism o zdrowiu – dietetycy.

brak perspektyw

Fot. iStock

Fotografka

W dobie Internetu i aparatów cyfrowych profesjonalni fotografowie są potrzebni coraz rzadziej, tym bardziej, że na rynku jest wielu zdolnych samouków.

Kucharka

Gotowanie jest obecnie tak popularne, że profesjonaliści są zagrożeni. Na rynku jest mnóstwo książek kucharskich, a w Internecie blogów tematycznych. Pasjonatów gotowania nie brakuje wśród zwykłych gospodyń domowych, które nierzadko tworzą swoje autorskie przepisy. Szansą na sukces w tym przypadku wydaje się jedynie praktyka za granicą.

Socjolożka

Socjologia to temat rzeka, jeżeli chodzi o dyskusję o nieprzyszłościowych kierunkach studiów. Jeżeli nie planujesz kariery naukowej, lepiej sobie odpuść, po pracy po tym nie znajdziesz.

Cukiernik

Według portalu money.pl cukiernik jest jednym z najmniej przyszłościowych zawodów. Szacuje się, że do 2020 r. zatrudnienie w tej branży spadnie o ponad 20 procent.

Krawcowa

Zapotrzebowanie na krawcowe maleje, podobnie jak na szwaczki.

brak perspektyw

Fot. iStock

Ekonomistka

Kierunek ekonomia, podobnie jak psychologia, jest jednym z najbardziej obleganych. Jeżeli już się na nią uprzesz, pomyśl o drugim kierunku, który będzie stanowił dobre połączenie z ekonomią.

Politolog

Niektórzy mówią, że na politologię idą osoby, które nie dostały się na prawo. Albo na stosunki międzynarodowe. Niezależnie od tego, czy to prawda, nie warto studiować politologii. Chyba, że polityka jest Twoją pasją. Wtedy możesz się wybić.

Pedagog

Pedagogika to jeden z najmniej przyszłościowych kierunków. Jedynym ratunkiem jest w tym przypadku dobra specjalizacja.

Przychodzą Wam do głowy jeszcze inne, niezbyt przyszłościowe zawody?

Zobacz także: Na słuchawce, czyli najgorsza praca świata?

 

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 4.41 / 5
gość (Ocena: 5) 20.01.2019 17:26
dietetyka jest zawodem bez przyszłości...dziś liczą się ścisłe kierunki.
odpowiedz
Ula (Ocena: 5) 07.01.2018 18:40
Ja w Policealnej Szkole dla Dorosłych w Żorach: bezplatneszkoly.pl/zory zdobyłam tytuł technika bhp. Szkoła jest bardzo przyjazna, są świetni nauczyciele i zajęcia odbywają się w weekendy. Polecam każdemu!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.11.2017 06:04
skończyłam finanse i rachunkowość ,dwa języki biegle w mowie i piśmie ,jestem obecnie księgową i zarabiam 5000 zł netto
zobacz odpowiedzi (1)
gawron (Ocena: 4) 15.11.2017 19:04
nowoczesna uczelnia to uczelnia praktyczna, i właśnie dlatego mam dość teorii i wybrałem wyższą szkołę bezpieczeństwa
odpowiedz
andzia (Ocena: 5) 06.11.2017 21:09
Skończyłam studia z kulturoznawstwa, ale ciężko było mi znaleźć pracę. Poszłam do tymczasowej pracy w barze, a jednocześnie w weekendy robiłam sobie technika administracji w policealnej szkole dla dorosłych w Żorach: bezplatneszkoly.pl/zory/.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie