Niezbędnik stylowej narciarki. Część 3

Przed wyjazdem na narty warto pomyśleć o treningu, który pomoże nam poprawić sprawność fizyczną i wzmocnić mięśnie. W przeciwnym razie upragniony wyjazd może zakończyć się szybkim powrotem do domu i bolesną kontuzją.
Niezbędnik stylowej narciarki. Część 3
30.12.2009

Przed wyjazdem na narty warto pomyśleć o treningu, który pomoże nam poprawić sprawność fizyczną i wzmocnić mięśnie. Jest to szczególnie istotne u osób, które na co dzień prowadzą mało aktywny tryb życia. W przeciwnym razie upragniony wyjazd może zakończyć się szybkim powrotem do domu i bolesną kontuzją. 

Zanim podejmiemy decyzję  o wyjeździe na narty powinniśmy dobrze zastanowić się  czy nasz organizm jest w pełni przygotowany do sezonu. Osoby, które nie ćwiczą regularnie bardzo łatwo mogą nabawić się zakwasów i urazów, najczęściej w obrębie stawów kolanowych.

Uważać muszą również niedoświadczone Osoby, które stawiają pierwsze kroki na stoku. Ważne by wybrały one trasy o odpowiednim poziomie trudności i nie wstydziły się skorzystać z pomocy wprawionego narciarza czy instruktora. Szczególną ostrożność powinni zachować także ci, którym kontuzje na stoku nie są obce. „Istnieje ryzyko odnowienia urazu, szczególnie, gdy nie był on odpowiednio leczony” – przestrzega Maciej Stefański, fizjoterapeuta z łódzkiej Kliniki Medical Magnus. 

Aby uniknąć kontuzji i w pełni cieszyć się z aktywnego wypoczynku na nartach, przygotowania do sezonu należy rozpocząć przynajmniej na miesiąc przed planowanym wyjazdem. W tym celu warto wybrać się na badania diagnostyczne, które pozwolą określić faktyczny stan naszej siły i równowagi mięśniowej, a także posłużą do ustalenia odpowiedniego planu treningowego. „Takie badania wykonuje się z reguły za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak dynamometr oraz platforma stabilizacyjna. Dzięki nim możemy ocenić koordynację i stabilizację mięśniową amatorów sportów zimowych oraz zaplanować dla nich zindywidualizowany trening” – informuje Maciej Stefański.

Poradnia fizjoterapeutyczna Kliniki Medical Magnus wykorzystuje w tym celu urządzenia amerykańskie BIODEX.  W oparciu o wynik badań fizjoterapeuta z Kliniki określa nasze rezerwy i dobiera odpowiednie ćwiczenia, które wykonujemy, aby wzmocnić poszczególne elementy: siłę mięśniową, koordynację, wytrzymałość, czy też ruchomość stawów i elastyczność mięśniową.  

Pod okiem specjalisty poprawimy równowagę i propriocepcję, czyli funkcję czucia głębokiego pozwalającą na pełną kontrolę stawów naszego ciała w przestrzeni oraz rozpoznawanie ich wzajemnego przemieszczania się. Dodatkowo wzmocnimy układ krążeniowo-oddechowy oraz siłę i zakres ruchu mięśni i stawów. „W skład treningu wchodzą ćwiczenia funkcjonalne, które dzięki imitacji ruchów narciarza na stoku, poprawiają jego technikę jazdy i chronią przed ewentualnymi kontuzjami” – informuje Maciej Stefański. „Skutkuje to tym, że zanim poczujemy ból, nasze stawy zareagują na sygnały z proprioreceptorów, a wzmocnione mięśnie ochronią kończynę przed uszkodzeniem” - dodaje.  

Warto dobrze przygotować  się na białe szaleństwo. Pamiętajmy nie tylko o utrzymywaniu  kondycji fizycznej na wysokim poziomie, ale również o specjalnych treningach, które usprawnią naszą technikę jazdy oraz ustrzegą nas przed niebezpiecznymi kontuzjami.

Zwróćmy się po pomoc do specjalistycznej kliniki medycznej na miesiąc przed zimowym urlopem, a nasza jazda będzie nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Niezbędnik stylowej narciarki, część 1

Niezbędnik stylowej narciarki, część 2

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.01.2010 23:01
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2009 20:41
haha, boki zrywać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2009 14:19
Piramida z 10 codziennie rano i już.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2009 09:02
hahahahahahhahahhahahhhhhhahhhhh
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2009 00:34
idź się leczyć
odpowiedz

Polecane dla Ciebie