Lekkie zupy na lato

Smaczne lato to takie, w którym królują delikatne, pożywne zupy przyrządzone przede wszystkim z warzyw. Oto garść przepisów.
Lekkie zupy na lato
11.07.2011

Nawet jeśli nie jesteś miłośniczką zup owocowych, lato to najlepszy moment, żeby zagościły na twoim stole. Tylko w wakacje można śmiało pałaszować pyszne zupy z różnych, sezonowych składników, które o tej porze smakują wyśmienicie. Poza tym nie zapominaj, że owoce są bardzo zdrowe. Przepisy na zupy przydadzą się, gdy zabraknie ci pomysłu na obiad.

Chłodnik ogórkowy

Składniki: 1 duży ogórek, 4 kubeczki jogurtu naturalnego, 5 młodych małych cebulek ze szczypiorkiem, 4 ząbki czosnku, 1 łyżka koperku, 1 łyżka oleju, sól

Wykonanie: ogórka umyć, obrać ze skórki, drobniutko pokroić, posolić i odstawić na kwadrans. Cebulę ze szczypiorkiem drobno posiekać, dodać zielony koperek oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Wszystko rozetrzeć w jednym naczyniu. Po 15 minutach ogórki osączyć z nadmiaru wody i dodać do roztartego czosnku oraz cebuli. Wszystko zalać jogurtem, dodać olej i dokładnie wymieszać. Gotowy chłodnik przed podaniem wstawić do lodówki na godzinę.

Letni barszcz

Składniki: pół kilograma śliwek węgierek, pół kilograma buraków, 5 szklanek warzywnego rosołu (w wersji ekspresowej może być z kostki), 1-2 utłuczone goździki (opcjonalnie), cukier, sól, pieprz

Wykonanie: buraki umyć i upiec w piekarniku. Obrać i zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Śliwki wydrylować i pokroić w paseczki, zalać gorącym rosołem, dodać goździki i gotować pod przykryciem przez około pięć minut. Odstawić na 20-30 minut, przecedzić. Doprawić do smaku. Podawać w filiżankach najlepiej z dodatkiem pasztecików, sucharków albo paluszków grissini.

Jagodzianka

Składniki: 40 dag jagód, pół łyżki mąki pszennej (najlepiej typu graham), 4 łyżki śmietany 12 proc., kilka kropli esencji waniliowej, cukier do smaku, drobny makaron

Wykonanie: jagody opłukać i zalać sporą ilością wody (jak na kompot). Gotować aż puszczą sok. Osłodzić do smaku, dodać esencję waniliową. W osobnym naczyniu mąkę rozmieszać w 1/3 szklanki zimnej wody, dodać śmietanę i zahartować kilkoma łyżkami ciepłej zupy jagodowej. Wlać do garnka i dobrze wymieszać, aby nie powstały grudki. Makaron ugotować według przepisu na opakowaniu. Latem podawać zupę prosto z lodówki, a w chłodniejsze dni – podgrzać.

letnia zupa

 

Zupa koperkowa

Składniki: 1 drobiowa porcja rosołowa, 1 porcja włoszczyzny, 2 pęczki koperku, przyprawa warzywna (Vegeta), pół szklanki śmietany 12 proc., 1 łyżeczka mąki pszennej, 10-20 dag ryżu ugotowanego na sypko, sól, pieprz

Wykonanie: porcję rosołową umyć i zalać sześcioma szklankami zimnej wody, dodać łyżeczkę przyprawy warzywnej i zagotować na małym ogniu. Włoszczyznę drobno poszatkować. Koperek posiekać i połowę razem z włoszczyzną dodać do zupy. Wszystko gotować na średnim ogniu do chwili, aż mięso będzie miękkie i zacznie odchodzić od kości. Następnie mięso wyjąć i drobniutko posiekać. Śmietanę wymieszać z przesianą mąką, rozprowadzić kilkoma łyżkami lekko ostudzonej zupy, wlać do garnka i podgrzewać na niewielkim ogniu do chwili, gdy zupa zgęstnieje. Dodać rozdrobnione mięso, ryż i pozostały koperek. Można doprawić do smaku. W wersji błyskawicznej wywar zastąpić rosołem z kostki, a mięso z kurczaka drobno pokrojoną wędliną (szynka, kiełbaska).

Zupa z truskawkami

Składniki: 60 dag truskawek, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, pół szklanki śmietany 12 proc., cukier

Wykonanie: truskawki dokładnie umyć, oczyścić z szypułek i zalać wrzącą wodą. Ugotować, a następnie lekko przestudzić i przetrzeć przez sito albo zblenderować. Przyprawić cukrem do smaku. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić kilkoma łyżkami gorącej zupy truskawkowej i wlać do garnka. Całość zabielić śmietaną. Zupę podawać czystą lub z makaronem typu rureczki.

Zupa brokułowa

Składniki: 1 świeży brokuł, 3 marchewki, 2 pietruszki, 1 średni seler, 2 łyżki śmietany 12 proc., liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz (najlepiej ziołowy), około półtora litra wody

Wykonanie: włoszczyznę obrać, umyć i ugotować w połowie ilości wody wraz z przyprawami. Z brokuła odciąć korzenie, umyć i ugotować w drugiej części wody (warzywo włożyć do wrzącej osolonej wody i zagotować pod przykryciem). Odkryć i gotować przez siedem minut (pod przykryciem straci kolor). Odłożyć kilka różyczek brokuła, a pozostałe wszystkie warzywa zmiksować w części wywaru, dolać pozostałe oba wywary. W niewielkiej ilości zupy rozprowadzić śmietanę, dodać wlać do garnka i zagotować. Dodać do zupy odłożone brokuły. W tej wersji można podawać samą zupę bez dodatków.

Śląska piwoszka

Składniki: 1 litr jasnego piwa, 4 duże kromki wczorajszego razowego chleba na miodzie, pół kilograma białego sera, 1 szklanka kwaśnej śmietany, sól, cukier

Wykonanie: z chleba cienko odkroić skórkę, a miąższ pokroić w kostkę. Piwo zagotować w rondelku z nierdzewnej stali z solą, cukrem i chlebem. Mieszać na niewielkim ogniu do chwili, aż powstanie jednolita masa. Wymieszać ze śmietaną i jeszcze chwilę podgrzać, nie dopuszczając jednak do wrzenia. Ser kroić w kostkę, dodać do zupy i wymieszać na małym ogniu. Tak przyrządzona zupa nie wymaga już żadnych dodatków, choć można ją podawać ze świeżym, najlepiej razowym, chlebem.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Kuchnia Papilota: Niecodzienna zupa... cytrynowa

Jeśli ją spróbujesz, ta zupa na stałe zagości w twoim menu.

Poradnik Kulinarny: Lekkie sałatki z warzyw i owoców (DIETETYCZNE!)

Proste przepisy na wakacyjne sałatki.

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2013 17:25
Botwinka z jajkiem + młode ziemniaki dużo kopru - palce lizać :-):-):-)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2013 17:22
Rosół z kury wiejskiej + makaron domowej roboty - pychotka :):):)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2013 17:20
śląska piwoszka to lura dla klochów ; ochyda :(:(:(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2011 20:50
MrV2yH wudhhtlszlsu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 14:34
45BSb2 jrkdmescvuov
odpowiedz

Polecane dla Ciebie