5 smaków w kuchni

Właśnie według medycyny chińskiej, pokarmy przyporządkowane są pięciu żywiołom - Drzewu, Ogniowi, Ziemi, Metalowi i Wodzie.
5 smaków w kuchni
31.01.2009

Eksperci od chińskiej medycyny o żywieniu wiedzą bardzo dużo. Więcej niż mogłoby się wydawać. Właśnie według medycyny chińskiej, pokarmy przyporządkowane są pięciu żywiołom - Drzewu, Ogniowi, Ziemi, Metalowi, Wodzie.

Drzewo ożywia Ogień, ciepło Ognia budzi Ziemię do życia, z Ziemi powstaje Metal, Metal ożywia Wodę, Woda karmi i odżywia Drzewo. Każdy z nich to yang lub yin. Dwie uzupełniające się energie, które rządzą naszym wszechświatem. Z kolei każdy z pięciu żywiołów odpowiada pięciu smakom i narządom. Drzewo to kwaśny, Ogień – gorzki, Ziemia – słodki, Metal – ostry, Woda – słony. Każdy produkt spożywczy jest ekspresją jednego z tych elementów, jednego ze smaków.

Każdy proces, a więc także proces przyrządzania potraw, podlega stadiom Pięciu Przemian w kolejności cyklu odżywczego: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda i znów Drzewo...

Kwaśny – estragon, melisa, pszenica, kiełki, sałata, natka pietruszki, kwaśne warzywa i owoce, nabiał (jogurty,kefiry,mleko), kasza kukurydziana, białe wino, białe pieczywo, pomidory, orzechy włoskie, kwaśne jabłka. Niedobór smaku kwaśnego powoduje, że stajemy się nerwowe i agresywne.

Gorzki - bazuje na smaku przypraw, np.: tymianku, cykorii, liścia laurowego, kakao, kawy, herbaty, czerwonego wina, koniaku, majeranku. Gorzki to receptor ciekawości świata i chęci zdobywania wiedzy.

Słodki – miód, rumianek, jaja, groch, buraki, szpinak, słodka papryka, oliwa z oliwek, cynamon, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, ziarna słonecznika, kasza jaglana, zielony groszek, jabłka, maliny, poziomki, borówki. Słodki decyduje o tym, czy będziemy zatroskane, czy tez beztroskie.

Ostry – cebula, bazylia, ryż, kapusta kiszona, wieprzowina i wędliny, biała wódka, mięta, bazylia, goździki, kapusta pekińska, szczypiorek, seler, kalafior, czosnek, ryż. Ostry smak odpowiada za smutek i radość.

Słony – sery pleśniowe, lubczyk, woda mineralna, sól, fasola, soja, ryby, owoce morza, mięso. Słony z kolei przyczynia się do powstawania lęków.

Według medycyny chińskiej, prawidłowe odżywiane to takie, które równoważy wszystkie smaki. Dieta bazująca tylko i wyłącznie na jednym smaku spowoduje poważne zmiany w zdrowiu. Można to pokazać na bardzo prostym przykładzie diety warzywno-płynnej. Jedzenie samych surówek i picie wyłącznie soków powoduje nadkwasotę, co negatywnie odbija się na stanie zdrowia żołądka, śledziony i trzustki. A tu już o krok do cellulitu.

Ponadto, Jedzenie wpływa na naszej emocje, stan ducha. A to nierozerwalna więź pomiędzy różnymi narządami. Dlatego to, co jemy, wpływa na odbieranie przez nas świata. A w zależności od smaków, nasze patrzenie będzie pozytywne lub negatywne.

Złote rady dotyczące korzystania z pięciu smaków:

  • Ważną rolę odgrywa tu kolejność spożywania lub wkładania smaków do garnka z wodą. Jeśli zaczynasz od gorzkiego, następny musi być słodki, potem ostry, słony, kwaśny.
  • Między dodaniem po sobie smaków zachowaj odstęp jednej minuty.

Polecane wideo

Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2011 14:04
kolejność nie ma żadnego znaczenia a raczej ma ale nie taka, ważny jest kształt i konsystencja oraz siła smaku. np jeżeli chcemy aby rosół bardziej pachniał pietruszką to wrzucamy natkę na końcu, albo dużo wcześniej gdy chcemy zaznaczyć inne smaki. kto co lubi. te 5 smaków to też wymysł. "ciepło Ognia budzi Ziemię do życia"- kretynizm tak jak zaliczanie H2O do słonego. "eksperci medycyny" buahahaha szukają kretynów na kursy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.05.2011 13:43
stos bzduuuuur, przecięż 5 smak to umami
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.05.2010 22:22
nie wiedziałam ,że kolejność wkładania składników do garnka ma znaczenie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.02.2009 00:22
a ze mnie wodno ognisty metal drzewo xD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.02.2009 00:22
No i ziemia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie