SOS

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla? (Pomożemy Ci je zlokalizować!)

Trzeba ćwiczyć mięśnie Kegla! Trening wykonywany regularnie pomoże w przypadku nietrzymania moczu, podczas porodu i pozwoli czerpać więcej satysfakcji ze zbliżeń.
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla? (Pomożemy Ci je zlokalizować!)
25.10.2015

Arnold Kegel to żyjący w latach 1894-1981 amerykański ginekolog. Podstawy naukowe rehabilitacji mięśni dna miednicy, zwanymi mięśniami Kegla, opracował na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Chodzi przede wszystkim o mięsień łonowo-guziczny stanowiący przednio-przyśrodkową część mięśnia dźwigacza odbytu. Mięśnie Kegla otaczają ujście pęcherza, pochwy i odbytnicy, a przy tym od dołu podtrzymują narządy jamy brzusznej.

Ćwiczenie mięśni Kegla jest niezwykle ważne w przypadku wszystkich kobiet, bez względu na wiek. Pomagają w wysiłkowym nietrzymaniu moczu, ułatwiają poród (solidnie wyćwiczone mięśnie Kegla mogą zapobiec pęknięciu podczas porodu i słabszej kontroli pęcherza już po porodzie), wpływają także na satysfakcję seksualną. Warto wiedzieć, że – jak wynika z badań – na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi co ósma kobieta przed czterdziestką, a po menopauzie nawet co druga. W chorobie do popuszczania moczu dochodzi nawet podczas niewielkiego wysiłku – kichania, kaszlu, tańca, śmiechu czy dźwigania. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi co trzecia kobieta, która rodziła siłami natury.

Jak ćwiczyć?

Trening mięśni Kegla polega na rytmicznym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, np. według schematu: mięśnie zaciśnij na 10 sekund i rozluźnij na 5. Powtórz kilkakrotnie. Na początku może być to tylko powtórzeń, jednak w miarę wzmacniania mięśni możesz dojść nawet do 25-30 serii. Kobiety, które mają wprawę, są w stanie ćwiczyć mięśnie Kegla praktycznie w każdej sytuacji, np. w pracy czy podczas spacerów. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, spróbuj się rozluźnić – połóż się albo usiądź wygodnie. Pamiętaj, by podczas ćwiczeń nie wstrzymywać oddechu.

Nie jesteś pewna, które to mięśnie Kegla? Chodzi o mięśnie, które zaciskasz, gdy chce ci się siku. Zaleca się, aby podczas trening mocno zaciskać mięśnie dna miednicy razem z mięśniami wokół odbytu. Udowodniono, że samodzielne ćwiczenie mięśni Kegla nie jest mniej efektywne niż stymulowanie mięśni przepony miednicy za pomocą prądu elektrycznego.

mięśnie kegla

Zdaniem kobiet

Jeśli będziesz ćwiczyła systematycznie, nawet po kilka razy dziennie, szybko zauważysz rezultaty. „Mięśnie Kegla są bardzo ważne dla kobiety pod różnymi względami. Moim zdaniem warto poświęcić chwilę w ciągu dnia i poćwiczyć. Zastawiam się nad zakupem tzw. kulek gejszy, by połączyć przyjemne z pożytecznym” – pisze jedna z internautek.

„Ćwiczenia nie są trudne – dodaje inna forumowiczka. – Można wykonać je w domowym zaciszu. Nie musimy dysponować żadnymi akcesoriami. Sama ćwiczyłam mięśnie Kegla dla zwiększenia satysfakcji seksualnej, ale wiem, że pomagają też chorym na nietrzymanie moczu”.

EPN

mięśnie kegla

Trzeba wiedzieć, co osłabia mięśnie Kegla. Przede wszystkim swoje robi czas, dlatego zaleca się, aby mięśnie dna miednicy ćwiczyły już młode dziewczyny, szczególnie jeśli planują ciążę. Również częste wstrzymywanie moczu może osłabić mięśnie Kegla. Ponadto nadwaga, przewlekły kaszel, częste zaparcia czy brak aktywności fizycznej połączony z siedzącym trybem życia mogą osłabiać te mięśnie.

By seks był lepszy

O korzystnym wpływie treningu mięśni Kegla na satysfakcję seksualną opowiada Joanna Keszka, autorka książki poświęconej kobiecej seksualności, właścicielka erotycznego butiku dla pań i portalu dla kobiet o zabarwieniu erotycznym. – Mięśnie Kegla to takie same mięśnie jak wszystkie inne i można je wyćwiczyć. Kiedy zaczynamy regularne ćwiczenia, które przy okazji są bardzo przyjemne, nasze zdrowie się poprawia. Narządy wewnętrzne u kobiet są we właściwym miejscu, to my rządzimy naszym pęcherzem, a nie pęcherz rządzi naszym życiem – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

mięśnie kegla

– Cała pochwa jest lepiej ukrwiona, lepiej utleniona, łechtaczka jest napęczniała, a mięśnie Kegla są elastyczne i potrafią się zacisnąć wokół pochwy. Wtedy kobiety zaczynają czerpać większą radość ze swojej seksualności. Kobieta, która ma wyćwiczone mięśnie Kegla, potrafi samymi skurczami i rozkurczami mięśni sprawić przyjemność sobie i swojemu kochankowi – dodaje Joanna Keszka.

Z mięśniami Kegla związana jest technika seksualna „pompoir”, która polega na pobudzaniu przez kobietę penisa partnera samymi skurczami mięśni pochwy. „Pompoir” wywodzi się z Dalekiego Wschodu i znane jest także pod nazwą „kabazzah”, co dosłownie oznacza „wstrzymująca”. W ten sposób nazywa się również kobiety, które osiągnęły mistrzostwo w tej technice.

Z wykorzystaniem gadżetów

Jeżeli chcesz zwiększyć skuteczność ćwiczeń, możesz sprawić sobie specjalne ciężarki (stożki) dopochwowe albo kulki gejszy. W Wielkiej Brytanii stosowanie ciężarków jest powszechne – zalecają je lekarze specjalizujący się w leczeniu kobiet z osłabionymi mięśniami dna miednicy.

mięśnie kegla

– Kulki gejszy to taki ciężarek dla mięśni Kegla. Tak jak idziemy na siłownię i ćwiczymy na przyrządach albo z hantlami, z odpowiednim obciążeniem, tak samo dobrze dobrana kulka, włożona do pochwy, powoduje, że mięśnie muszą się napiąć, żeby tę kulkę w środku utrzymać. Więc jest to bardzo efektywny sposób na to, żeby zmobilizować nasze mięśnie do działania i żeby efekt naszych ćwiczeń był dużo szybszy i dużo trwalszy – tłumaczy Joanna Keszka w rozmowie z Newserią.

O ciężarkach i kulkach mówi również Marzena Biernacka, współwłaścicielka marki akcesoriów intymnych dla kobiet PlumBum, w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle: – Na rynku są kulki progresywne, które różnią się wielkością. Każda kobieta ma mięśnie Kegla na innym poziomie, dlatego trzeba zacząć od wybrania odpowiedniego ciężaru i wielkości kulek. Po tym, jak kobieta dopasuje odpowiednie kulki, trzeba wybrać najlepszą dla siebie pozycję do ich zaaplikowania i można zacząć ćwiczenia. Zaczynamy od około 5 minut do godziny. Jeżeli ktoś chce więcej, to oczywiście może, tylko uprzedzam, że z ćwiczeniem mięśni Kegla jest tak samo, jak z ćwiczeniem innych mięśni – jeśli będziemy ćwiczyć za dużo, to będziemy mieć zakwasy.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 4.83 / 5
PlumBum (Ocena: 5) 23.06.2016 14:51
Błędów przy ćwiczeniach można uniknąć stosując kulki waginalne, ponieważ podczas wysuwania się z pochwy wymuszają one zaciskanie mięśni dna miednicy, a nie innej partii mięśni. Jak ćwiczyć mięsnie poprawnie można przeczytać tutaj: plumbum. com. pl/kulki_gejszy_cwiczenia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.10.2015 15:06
Ja polecam Kim Anami i ćwiczenia pochwy z obciążeniami :D efekty pojawiają się bardzo szybko. Mega polecam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.10.2015 19:25
nie ma czegoś takiego jak mięśnie kegla. Jak można pisać takie bzdury. no błagam. czytelniczki w komentarzach wielerazy was poprawiają - nie wstyd wam redakcjo ?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2015 13:05
Ja mam kulki gejszy i ćwiczę już od prawie miesiąca. Polecam wszyskim kobietom.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2015 01:58
Dobrze, że się o tym mówi.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie