Pomysły na fajne wakacje za parę groszy

Wakacyjny wyjazd nie musi być potężnym ciosem dla naszego domowego budżetu. Jak można dobrze odpocząć za niewielkie pieniądze?
Pomysły na fajne wakacje za parę groszy
Fot. Thinkstock
04.07.2016

Nie ulega wątpliwości, że nasz organizm bardzo potrzebuje wypoczynku, zwłaszcza po wielu miesiącach spędzonych za biurkiem. Wyjazd w góry czy nad morze pozwala zapobiec wypaleniu zawodowemu, które dopada coraz więcej Polek. Jego pierwszym symptomem jest zwykle uczucie stopniowego wyczerpania i narastające zmęczenie organizmu. Weekendy przestają wystarczać do tego, by wypocząć oraz nabrać energii do działania. Skarżymy się na bóle głowy, serca, żołądka, problemy ze snem i tracimy ochotę na seks. W końcowej fazie może dopaść nas depresja.

Naukowcy udowodnili, że osoby, które rezygnują z urlopu są trzykrotnie bardziej narażone na zawał serca. Podczas wypoczynku spada poziom kortyzolu (nieprzypadkowo zwanego hormonem stresu), ciśnienia oraz cukru we krwi (zmniejsza się wówczas ryzyko cukrzycy). Inne badania wykazały, że poprawia się także jakość snu i następuje wydłużenie chromosomów, co zapobiega pogorszeniu jakości komórek i czyni je mniej podatnymi na rozmaite choroby.

Skoro wiemy już, jak potrzebny jest wakacyjny wyjazd, warto zastanowić się, co zrobić, żeby nadmiernie nie uszczuplił on domowego budżetu i nie spowodował kolejnych stresów.

Łowienie okazji

Jednym z najlepszych pomysłów na tani urlop jest wykupienie wycieczki czy wakacyjnego pobytu w ładnym miejscu tuż przed wyjazdem. Ze statystyk wynika, że już blisko 40 proc. Polaków korzysta z ofert „last minute”, główne ze względu na atrakcyjną, znacznie obniżoną cenę.

Czasem opłaca się zaplanować pobyt we własnym zakresie, czyli samodzielnie wybrać hotel czy pensjonat, w którym spędzimy urlop, a także zarezerwować tanie połączenia lotnicze (oczywiście zakładając, że wakacje zamierzamy spędzić poza granicami Polski). Przy kupowaniu biletów na samolot najważniejsze jest dostosowanie się do terminów. Często tańszy przelot zarezerwujemy przesuwając podróż o dzień lub dwa. Warto też być otwartym na różne linie i lotniska. Można lecieć jedną linią, a wracać inną, a także zmienić lotnisko w danym kraju.

Co się dzieje w samolotach? Bulwersujące zdjęcia BEZ CENZURY

brak pieniędzy na wakacje

Fot. Thinkstock

Liczy się także refleks. Prawdziwe okazje rozchodzą się bowiem błyskawicznie, więc jak już znajdziemy atrakcyjną ofertę, kupujmy od razu. Aby ją upolować, warto śledzić serwisy informujące o gorących promocjach lotniczych, takie jak np. fly4free.pl lub wyszukiwać je za pomocą np. momondo.pl. Tanie loty oznaczają zwykle limit bagażu podręcznego do 5-10 kg. Dobrze jest zrobić wszystko, by się w nim zmieścić, odrzucając namowy przewoźnika do zakupu dodatkowych usług.

Jeśli wolimy poruszać się po Polsce czy Europie samochodem, możemy skorzystać z propozycji wspólnych przejazdów. Serwisy internetowe, takie jak np. BlaBlaCar.pl, łączą kierowców posiadających wolne miejsca w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tym samym kierunku, w zamian za pokrycie części kosztów paliwa.

brak pieniędzy na wakacje

Fot. Thinkstock

Czasem w takich serwisach można znaleźć prawdziwe okazje i – w przeciwieństwie do linii lotniczych – wiele atrakcyjnych cenowo ofert pojawia się na kilka dni, a nawet godzin przed podróżą.

Urlop pod namiotem

Znaczną część kosztów wakacyjnego wypoczynku stanowi opłata za pobyt w hotelu czy pensjonacie. Tańszy będzie na pewno nocleg w cudzym mieszkaniu, pokoju czy na wynajętej kanapie. Na rynku nie brakuje platform internetowych, np. działający w ponad 100 krajach Airbnb, które łączą poszukujących noclegu z tymi, którzy mogą udostępnić pokój w swoim domu.

Kilka razy w roku portal udostępnia kody zniżkowe na noclegi, co jeszcze bardziej obniża koszty. Chcąc zaś zejść z nimi do zera – warto się zarejestrować w serwisie couchsurfing.com i samemu na zmianę udostępniać swój dom i korzystać z cudzych na całym świecie.

6 idealnych miejsc na podróż dla singielki

brak pieniędzy na wakacje

Fot. Thinkstock

Korzystnym finansowo rozwiązaniem jest także nocowanie pod namiotem. Wprawdzie wiele polskich kempingów wciąż przypomina obiekty pamiętane z czasów PRL-u, ze śmierdzącymi toaletami i ciepłą wodą udostępnianą tylko przez godzinę dziennie, jednak błyskawicznie przybywa też miejsc o wysokim standardzie, który pozwala cieszyć się urokami życia pod namiotem. A tych nie brakuje.

Podstawowy atut takiego wypoczynku to oczywiście niskie koszty. Nocleg na polu namiotowym jest zwykle nieporównanie tańszy niż w hotelu. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, np. na Węgrzech czy w Chorwacji. Tamtejsze obiekty są zwykle bardzo dobrze wyposażone.

Ogromną zaletą podróżowania z namiotem jest swoboda. Nie musimy być związani rezerwacjami i miejscówką. Gdy nie spodoba nam się na Mazurach, możemy w każdej chwili spakować dobytek i odwiedzić nadmorskie miejscowości.

brak pieniędzy na wakacje

Fot. Thinkstock

Nocleg pod namiotem zapewnia również bezpośredni kontakt z naturą, na który nie możemy liczyć w hotelowym pokoju. Poranny śpiew ptaków przy śniadaniu czy długie wieczorne rozmowy w ciepłym blasku ogniska mają mnóstwo uroku i pozwalają na oderwanie się od codziennych problemów.

Taki wyjazd może być także okazją do odbudowania więzi i relacji z partnerem Przytulanie w śpiworze i wsłuchiwanie się w szum drzew nad namiotem może stać się remedium na ewentualne problemy w związku.

Jeśli wizja takiego wypoczynku nas nie przekonuje, warto zastanowić się nad skorzystaniem z ofert gospodarstw agroturystycznych, które zwykle również są sporo tańsze od pobytu w hotelu czy domu wczasowym. „Takie mieszczuchy jak my, szukają więc wytchnienia od smogu i hałasu zatłoczonego miasta, które nigdy nie zasypia. A tu – czyste powietrze i cisza przeplatana tylko melodyjnym trelem miejscowych ptaków. Relaks i odpoczynek. Czego chcieć więcej?” – piszą Kasia i Maciej Marczewscy, autorzy podróżniczego bloga „Ruszaj w drogę!”.

RAF

Z kim w te wakacje czeka Cię gorący romans? (W zależności od znaku zodiaku!)

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 4.86 / 5
Limon (Ocena: 5) 02.11.2019 17:12
Najlepsze miejsce na wyjazd to Toskania... Ja byłam na objazdówce z biurem podróży Itaka i jak dla mnie to była super wycieczka - fenomenalnie zorganizowana, ale to dotyczy większości wycieczek Itaki - mają same dobre opinie. Następnym razem chciałabym pojechać na objazdówkę do Czech, a Itaka tez je organizuje.
odpowiedz
ludwidzik (Ocena: 4) 26.01.2017 12:15
Znalazłem ciekawy artykuł skąd można wziąć tę parę groszy: https://www.vivus.pl/moje-finanse/jest-okazja-jest-pozyczka/jak-tanio-podrozowac-dzieki-portalom-podroznika/
odpowiedz
inferno (Ocena: 5) 04.07.2016 13:35
Mi by musieli słono zapłacić, żebym spędziła chociaż jedną noc pod namiotem ;] Bujanie się po czyjejś chałupie, takiej wraz z lokatorami, też jest słabe. Urlop jest po to, zeby mieć SPOKÓJ i swobodę. Najlepsze są apartamenty. Całe mieszkanie dla ciebie, do tego o wysokim standardzie.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie