Skórki - wycinać czy odsuwać?

Stan skórek wokół paznokci wiele mówi o naszym zdrowiu i sposobie pielęgnacji. Czy (i w jaki sposób) powinno się je usuwać?
Skórki - wycinać czy odsuwać?
30.10.2014

Skórki rosną po to, by chronić macierz paznokcia. Choć niektóre kobiety w ogóle ich nie wycinają, to większość osób podczas rutynowej pielęgnacji paznokci się ich pozbywa. Zwłaszcza grube i wrastające na płytkę nie są ozdobą. Dzięki wycięciu skórek paznokcie pięknie się prezentują i sprawiają wrażenie dłuższych. Trzeba jednak mieć świadomość, że skórki należy usuwać umiejętnie. W jaki sposób?

Wycinanie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się skórek jest ich wycięcie. To najprostsza i najszybsza metoda, ale niestety nie bez wad. Wycięte skórki odrosną bardzo szybko, a przy tym staną się grubsze. Jeśli jednak twoje skórki już teraz są widoczne, wycięcie może być jedynym sposobem, aby się ich pozbyć. Najłatwiej zrobić to cążkami (do kupienia w drogeriach). Są tak wyprofilowane, żeby wycinanie skórek było prostą czynnością. Możesz też zaopatrzyć się w radełko z kopytkiem (do kupienia nawet w kioskach za kilka złotych). W tym przypadku skórki wycina się ostrą, precyzyjną końcówką. Dobre są też nożyczki do wycinania skórek – ich kształt ułatwi tę czynność.

Przed zabiegiem warto sięgnąć po płyn do usuwania skórek (Cuticle Remover), który je zmiękczy, a przy tym uchroni nas przed wysuszeniem, popękaniem i narastaniem skórek na płytkę paznokcia.

Trzeba uważać, by podczas wycinania skórek nie zrobić tego zbyt głęboko – w przeciwnym wypadku uszkodzimy delikatną skórę wokół paznokcia. Przez nieumiejętnie wycięte skórki mogą pojawić się tzw. zadziorki. Jeśli tak się stanie, trzeba na jakiś czas zrezygnować z wycinania skórek.

Ważne, aby po zabiegu dokładnie wyczyścić wszelkie akcesoria użyte do pielęgnacji paznokci. Brudne cążki czy nożyczki – zwłaszcza jeśli pojawią się drobne ranki – mogą spowodować infekcję.

paznokcie

Odsuwanie

Nie wszystkie kobiety muszą wycinać skórki. Jeśli nie są one u ciebie bardzo widoczne i jeśli nie chcesz, by odrosły grubsze oraz mocniejsze, zdecyduj się na odsunięcie skórek. Robi się to drewnianym patyczkiem albo kopytkiem. Nieodzowny w tym przypadku jest odpowiedni preparat, który przygotuje skórki do zabiegu. Internautki polecają np. Sally Hansen Gel Cuticle Remover, który zmiękcza skórki, jednocześnie je nawilżając. Wystarczy nałożyć produkt i odepchnąć skórki patyczkiem. Może być to też zwykły płyn do skórek typu Cuticle Remover. Skórki odsuwa się ku górze.

Uwaga! Wśród preparatów na skórki można spotkać zarówno te, które je zmiękczają i przygotowują do zabiegu, jak i te, które skórki rozpuszczają (np. Sally Hansen Instant Cuticle Remover). Ten drugi produkt znacznie ułatwi zabieg usunięcia (odepchnięcia) skórek.

paznokcie

Jedna z internautek pisze o nim: „Radzi sobie z naprawdę uporczywymi skórami nawet przy paznokciach u nóg. Ja mam problem, że twarda skórka wrasta mi w bok palca i boli, a po użyciu tego preparatu nie ma problemu, wszystko rozpuścił i nareszcie duże palce u nóg nie bolą”.

Jeśli twoje skórki są przesuszone, w drogerii albo aptece dostaniesz pielęgnacyjne, nawilżające balsamy, które je odżywią. Warto mieć świadomość, że paznokcie bez skórek narażone są na rozwój infekcji i uszkodzenia.

Pamiętaj, że pozbywanie się skórek (zwłaszcza wycinanie) nie jest proste, jeśli więc nie masz wprawy i nie wiesz, którą metodę wybrać, oddaj się w ręce specjalistki. Wizyta u kosmetyczki to również dobry sposób, by podpatrzeć, w jaki sposób prawidłowo pozbywać się skórek.

paznokcie

A który sposób na skórki wybierają Polki?

Oto opinia jednej z internautek: „Sama się nauczyłam wycinać skórki i zdecydowanie to polecam. Wcale nie jest to skomplikowane i niekoniecznie trzeba się pokaleczyć – ale naprawdę opłaca się, bo paznokcie potem wyglądają pięknie, optycznie są dłuższe. Do wycinania polecam cążki, bo radełkiem łatwo się zaciąć. Kiedyś chciałam spróbować odsuwania skorek, jednak szybko z tego zrezygnowałam, bo robiłam to chyba za głęboko i potem płytka paznokciowa miała bruzdy, co nie wygląda estetycznie”.

Kolejna z internautek zdradza: „Co do domowego wycinania, to sadzę, że jednak nie jest tak, że w ogóle nie należy próbować, tylko trzeba bardzo uważać i używać tylko swoich cążek. Ja wycinałam przez długi czas, doszłam do wprawy i nie zacinałam się w ogóle (chyba że bardzo się śpieszyłam). Teraz jednak odsuwam i manicure zajmuje mi o wiele mniej czasu, a do tego też dobrze to wygląda”.

paznokcie

I jeszcze jedna opinia: „Ja ogólnie jestem przeciwna wycinaniu, ale jak już musisz, to proponuję tak: 1. za pomocą kremu do skórek zmiękcz je; 2. następnie odsuń to, co się da patyczkiem; 3. to, co zostanie, wytnij delikatnie cążkami”.

By skórki ładnie prezentowały się na co dzień, warto smarować je specjalnymi preparatami. Dobrze jest regularnie fundować dłoniom kąpiele w ciepłej oliwce. Bardzo ważne jest codziennie smarowanie dłoni odżywczym kremem. Na stan twoich paznokci wpłynie również zdrowa, dobrze zbilansowana dieta.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 17.10.2016 17:12
Po prawie 45 latach wycinania, zupelnie przez przypadek (uszkodzenie czesci tnacej cazek) wpadlem na pomysl by skorki wyciac bardzo uwaznie... zyletka. Ku mojemu zdziwieniu linia byla duzo "plynniejsza" i do tego bardziej jednolita, niz przy uzyciu cazek. Nie powstaly tez po kilku dniach zadziory. Aby je utrzymac w formie, zaczalem smarowac skorki kilka razy w tygodniu olejem rzepakowym (duzo logiki i czysty przypadek) na umoczonym waciku, zarazem masujac je do tylu nasady paznokcia. Mija juz 9 tygodni a skorki nie rosna!!! i wygladaja doskonale. Nie moge sie nadziwic doskonalego efektu a przy tym KONIEC z wycinaniem...
odpowiedz
D&P blog (Ocena: 5) 30.10.2014 18:09
Ja do skórek używam produktu Sally Hansen, a potem odsuwam. Większe wycinam, ale bardzo rzadko:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2014 11:12
Mam to szczęście, że w ogóle nie mam skórek zarastających paznokcie. Robi mi się czasem tylko taka cieniusieńka sucha błona, szeroka maksymalnie na milimetr i wtedy ja skrobie paznokciem i odpada (takie coś jak po oparzeniu słonecznym gdy później schodzi skóra). Przez to niestety robi mi się taki jakby pofalowany paznokieć. Nie widać tego gołym okiem, ale jak się dotknie to można te fale wyczuć, zwłaszcza na kciuki ;/
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 30.10.2014 10:25
ja wczesniej nigdy nie wycinalam skorek, az kiedys poszlam na manicure "specjalistka" tak mi powycinala skorki ze mialam rany, jeszcze po powrocie do domu leciala mi krew!! zawsze tylko odsuwalam skorki i byly ok, ale od jakiegos czasu zaczelam obgryzac skorki, sa przez to w fatalnym stanie, a co najgorsze nie potrafie sie tego oduczyc! :(
odpowiedz
Tysia (Ocena: 5) 30.10.2014 09:59
Odsuwać! A potem malować odżywką, a na koniec lakierem. Ja wybieram zestawy do pielęgnacji paznokci Artdeco. Mają moje ulubione lakiery!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie