Kawa zbożowa: Pij ją na zdrowie!

Co pić zamiast małej czarnej? Kawę zbożową! Możesz przygotować ją na różne sposoby, a dzięki walorom prozdrowotnym skorzysta na tym twój organizm.
Kawa zbożowa: Pij ją na zdrowie!
Fot. Thinkstock
20.02.2016

Polacy są kawoszami – ok. 75 proc. z nas małą czarną pije regularnie. Dla relaksu, pobudzenia, lepszej koncentracji. Średnio wypijamy jej 95 litrów w ciągu roku, co lokuje nas w światowej czołówce! Nie wszyscy jednak mogą raczyć się tym smacznym napojem. Niektórzy natomiast za nim nie przepadają. Alternatywa? Kawa zbożowa.

To napój odznaczający się delikatnym smakiem i mający istotne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do zwykłej kawy, kawa zbożowa nie zawiera kofeiny. Robi się ją najczęściej z prażonego jęczmienia, żyta, cykorii, orkiszu, buraka cukrowego. Dzięki temu jest znacznie zdrowsza od tradycyjnej kawy. – kawa zbożowa jest bardzo zdrowym, naturalnym produktem, który może się w naszym organizmie pojawiać nawet cztery razy dziennie, jeżeli ktoś lubi. Spokojnie może po nią sięgać cała rodzina – od trzylatka do stulatka, od dziadka do prawnuka – tłumaczy dietetyczka i psycholożka Agata Ziemnicka-Łaska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Zobacz także: Czy picie mleka jest zdrowe?

Co w niej siedzi?

Obecne w kawie zbożowej węglowodany korzystnie oddziałują na pracę mózgu, dlatego warto ją pić w przypadku wzmożonego wysiłku umysłowego. Spożywanie tego napoju usprawnia trawienie, ułatwia przyswajanie wapnia. kawa zbożowa zawiera witaminy – m.in. C (wzmacnia naczynia krwionośne, odpowiada za produkcję kolagenu i elastyny), z grupy B (odpowiadają za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, czyli za stan twojego umysłu i samopoczucie), E (tzw. witamina młodości i płodności, silny przeciwutleniacz).

Na uwagę w kawie zbożowej zasługuje cynk, pierwiastek bardzo cenny dla kobiet. Nie tylko zapewnia mocne włosy i paznokcie, ale również wpływa na stan intelektualny, chroni wzrok, przyśpiesza gojenie się ran, pomaga leczyć trądzik, reguluje cykle miesiączkowe, korzystnie wpływa na płodność. Cynk pełni istotną rolę w leczeniu takich chorób jak zapalenie jelit, hemoroidy, cukrzyca, osteoporoza, zapalenie spojówek, grzybica, depresja. Pomaga w przypadku infekcji.

kawa zbożowa

Fot. Thinkstock

– Kawa zbożowa to napój, który jest esencją tego, co dobre w zbożach. Ziarno zawiera substancje, które musi dać tej malusieńkiej cząsteczce energii do tego, żeby wyrosnąć w dużą roślinę i to właśnie jest w zbożu, czyli minerały i witaminy – mówi dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska. I dodaje: – Nie zawiera ona substancji mocno pobudzających i jest totalnie naturalna. Zawiera więc wszystko to, co dobre i zdrowe, więc dzieci mogą ją spożywać niemalże codziennie. Kobiety w ciąży czy osoby, które mają problemy z układem pokarmowym, a lubią smak kawy i lubią ten rytuał, również mogą spokojnie po tę kawę sięgnąć.

Jak ją pić?

Kawa zbożowa ma łagodny smak, zbliżony do kawy. Łagodnie pobudza. Można ją pić o każdej porze dnia – nawet wieczorem. W sklepach możemy ją dostać w formie kawy rozpuszczalnej albo w torebkach, które zaparza się podobnie jak herbatę. Kawa zbożowa sprzedawana jest również w formie tradycyjnej – do gotowania.

Nadchodzi era slow food

kawa zbożowa

Fot. Thinkstock

A czym ją osłodzić, jeśli napój okaże się zbyt gorzki? Miód, ksylitol (cukier brzozowy), stewia – to niektóre z możliwości. Opcjonalnie można do niej dodać syrop smakowy (np. orzechowy, waniliowy), ale pamiętajmy, że to produkt kaloryczny. Wystudzona kawa zbożowa z lodem to bardzo smaczny napój, który warto podać w ciepłe miesiące.

Szklanka kawy zbożowej ma zaledwie kilka kalorii, pamiętajmy jednak, że wartość energetyczną podnoszą wykorzystane dodatki. A jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez prawdziwej kawy, dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska ma radę: – Kawa zawierająca kofeinę może pobudzić nas rano, a później zdecydowanie więcej dobrego da już kawa zbożowa, bo tutaj mamy związki mineralne, witaminy, więc tak po piętnastej to już jak najbardziej powinna być to kawa zbożowa.

Zobacz także: Jak ugotować cały obiad... w zmywarce?!

RAF

kawa zbożowa

Fot. Thinkstock

Najprostszy sposób przygotowania kawy zbożowej to zalanie wrzątkiem, warto jednak nieco podkręcić jej smak. Mówi o tym dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska: – Kawę zbożową przyrządza się tak samo jak zwykłą kawę, czyli wsypujemy do kubka jedną, dwie lub trzy łyżeczki i zalewamy gorącą wodą. Nie używamy żadnego cukru, bo jest niezdrowy. Możemy dodać mleko, najlepiej jakieś roślinne, kokosowe albo sojowe. Można dodać też miód, imbir, kardamon czy nawet bitą śmietanę.

Kawa zbożowa „lubi się” z cynamonem, kardamonem, wanilią, imbirem, goździkami – przyprawy sprawią, że napój będzie miał interesujący smak. Poza tym z kawy zbożowej można przygotować latte. „Zbożówka” sprawdzi się również podczas robienia deserów i pieczenia ciast. – Jeżeli ciasto zawiera w składzie kawę bądź smak kawy, to możemy ją dodać bądź możemy z niej zrobić np. taki kawowo-owocowy napój typu smoothie, które trochę urozmaici naszą dietę, doda składników mineralnych i będzie ciekawą przekąską – mówi agencji Newseria Agata Ziemnicka-Łaska.

kawa zbożowa

Fot. Thinkstock

W kawie zbożowej znajdują się też takie cenne pierwiastki tak magnez, żelazo, fosfor, potas. Oraz naturalnie występuje w roślinach polifenole, które wykazują silne działanie przeciwutleniające i zmniejszające ryzyko rozwinięcia się chorób układu krwionośnego oraz nowotworów.

W kawie zbożowej nie ma tłuszczu. Jest natomiast sporo białka i błonnika bardzo cennego dla układu pokarmowego. Błonnik stoi na straży zdrowych jelit: pobudza ruchy robaczkowe, zapewniając właściwy rytm wypróżnień i chroniąc przed zaparciami. Pomaga też pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn. Regularne spożywanie kawy zbożowej wzmacnia odporność. Powinny po nią sięgać osoby dbające o linię, mające problemy z żołądkiem czy wysokim ciśnieniem. Kawa ze zbóż obniża wysoki cholesterol i poziom cukru.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Julka (Ocena: 5) 07.08.2017 11:18
Uwielbiam kawe zbożową!! Jak pierwszy raz ją zamówiłam z ekopiramidy, to nie bardzo mi podchodziła, jako prawdziwy kawoholik nie mogłam znieść myśli że nie jest to moja ukochana czarna kawa. A teraz? Teraz to nie piję niczego innego, w dodatku jest zdrowa co bardzo mnie cieszy bo nie muszę sobie nakładać dziennego ograniczenia na kawkę.
odpowiedz
Loff (Ocena: 5) 17.11.2016 14:01
Cześć, hej. Po dobrą zdrową kawę sięgaj do espressoart.pl Polecam
odpowiedz
elcia (Ocena: 5) 16.05.2016 20:25
bardzo smaczną ekologiczną kawę zbożową można dostać na bio-krainapl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.03.2016 16:14
A co myślicie o właściwościach zielonej kawy? Ja od jakiegoś czasu biorę iq green to takie tabletki, które zawierają właśnie ekstrakt z tej kawy i kurczę chyba działają. Wiem jedno na pewno zmniejszyły mój apetyt co jest bardzo bardzo dla mnie ważne. Czy mieliście z zieloną kawą do czynienia?
odpowiedz
gladys (Ocena: 5) 29.02.2016 23:27
normalnej kawy nie piję, bo mi jakoś nie służy,ale zbożową bardzo chętnie. taka delikatna,smaczna,zwłaszcza na mleczku. fajną mają na bio-kraina.pl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie