Jak się zdrowo odżywiać w pracy?

iewłaściwa dieta i zamawianie gotowych, wysokokalorycznych potraw ma wpływ na występowanie otyłości wśród pracowników biurowych.
Jak się zdrowo odżywiać w pracy?
06.04.2010

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) racjonalne odżywianie może wpływać na wzrost wydajności pracy aż o 20%. Niewłaściwa dieta i zamawianie gotowych, wysokokalorycznych potraw ma wpływ na występowanie otyłości wśród pracowników biurowych. Eksperci programu „Lżej w pracy” przedstawiają zasady zdrowego odżywiania i troski o szczupłą sylwetkę w pracy.

Pośpiech i duża ilość obowiązków sprawia, że pracownik biurowy zapomina o regularnych posiłkach. W momencie, gdy poczuje głód, zadowala się gotowymi potrawami typu pizza i fast food. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej prowadzi to do nadwagi, a następnie do otyłości. Prawidłowe odżywianie jest podstawowym warunkiem utrzymania szczupłej sylwetki i dostarcza substancji odpowiedzialnych za jasność i szybkość myślenia, pamięć długotrwałą oraz przytomność umysłu.

- Troska o szczupłą sylwetkę sprawia osobom zapracowanym dużą trudność szczególnie ze względu na zamawianie gotowych posiłków. Dlatego ważne jest wspomaganie procesów przetwarzania tłuszczu suplementami diety, np. takimi które zawierają chitosan, substancję wiążącą tłuszcze i ograniczającą ich  wchłanianie do organizmu – mówi dietetyczka Justyna Marszałkowska.

Posiłki do pracy:

Pożywne śniadanie, np. pełnoziarniste płatki z mlekiem, dostarczy nam niezbędnej energii na cały dzień. Dlatego ważne jest, by nie wychodzić z domu na czczo. Nie powinno się również omijać kolejnych posiłków, gdyż uczucie głodu powoduje sięganie po tuczące i niezdrowe przekąski.

Drugie śniadanie: dwie kromki pieczywa chrupkiego i mały kefir lub maślanka z dwiema łyżkami otrąb pszennych.

Dla wygody można całe opakowanie pieczywa chrupkiego i otrąb pszennych zostawić w pracy, gdyż są to produkty suche o długim terminie ważności. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy spakować te produkty w torebki foliowe.

Obiad: spaghetti z sosem pomidorowym (120-130 g ulubionego makaronu razowego, pierś z kurczaka pokrojona na drobno i podsmażona, sos pomidorowy – pół puszki pomidorów, przyprawy) lub schab z warzywami (plaster schabu rozbity i usmażony z przyprawami, ulubione warzywa uduszone lub ugotowane na parze) lub kanapka z polędwicą i sałatka (dwie kromki pieczywa razowego, 4 plasterki polędwicy, sałata, pomidor, ogórek, łyżeczka oliwy z oliwek, ulubione przyprawy) lub dwie kromki pieczywa chrupkiego i sałatka z łososiem lub tuńczykiem (plaster łososia lub tuńczyk, sałata, pomidor, ogórek kwaszony, 2-3 łyżki kukurydzy, łyżeczka oliwy z oliwek, ulubione przyprawy).

Podwieczorek: dowolny owoc.

Przygotowywanie: Posiłki można przygotować wieczorem poprzedniego dnia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcać na to czasu codziennie, można gotować podwójną porcję na dwa kolejne dni.

Pakowanie: Eksperci programu „Lżej w pracy” zalecają korzystanie z opakowań, które utrzymują świeżość i smak potrawy. Przed wyjściem należy się zastanowić, czy w pracy chcemy zjeść posiłek ciepły czy zimny, gdyż będzie miało to znaczenie przy pakowaniu. W przypadku, gdy w pracy nie ma mikrofalówki lub kuchenki, a zależy nam na ciepłym posiłku, można pudełka włożyć do specjalnej termo-torby utrzymującej ciepło.

Nieprzewidziane sytuacje: Warto zostawić w pracy dodatkowe produkty, np. płatki pełnoziarniste, owoce suszone, chrupkie pieczywo. Mogą być wykorzystane, gdy musimy zostać dłużej w pracy. Jeżeli konieczne staje się kupienie gotowego posiłku, najlepiej zamówić sałatkę bez sosu lub kanapki z pieczywem razowym.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Jak oszukać głód? 

Przedstawiamy kilka prostych sztuczek, które pozwolą ci schudnąć bez diety. 

Dietetyczny zegar biologiczny 

Poznaj odpowiedź na pytanie, co jeść i o której godzinie, żeby cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką!   

Polecane wideo

Komentarze (33)
Ocena: 5 / 5
Anita (Ocena: 5) 29.03.2013 15:56
Dla chcącego nic trudnego. Z dietą strukturalną można naprawdę zdrowo się odżywić. To wpaniała dieta, która daje nam wszystkie potrzebne składniki. Mnie smakują przepyszne koktajle, ktore służą za posiłek. Przygotowuję je sobie poprzedniego dnia w domu i zabieram do pracy. Nie korzystam ze "śmieciowego" jedzenia, a dieta strukturalna jest świetną alternatywą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2011 09:35
Nie każdy jest w stanie mieć aż tak zaplanowany jadłospis. Praca faktycznie czasem przeszkadza w zdrowym i regularnym nieodżywianiu. Według mnie można też spróbować diety metabolicznej, gdzie je się wyłącznie pokarmy, które są najlepiej przyswajalne przez organizm. Z tego co wiem to takie ustalenie indywidualnego kodu metabolicznego i na jego podstawie jadłospisu wykonują w tej klinice Vimed. Według mnie jest to jedno z bardziej rozsądnych rozwiązań. :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2010 09:36
tak jak my w szkole . :):):)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2010 17:32
jak na to patrze to myśle sobie ze jednak dam sobie z tym spokoj!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.04.2010 00:23
ja spędzam w pracy pół dnia, rano jak wychodziłam z domu najczęściej spóźniona nie zwracałam uwagi czy wezmę ze sobą coś do jedzenia, więc później kończyło się na jakimś fast foodzie zamawianym, skutki tego ostatnio zauważyłam po próbie wciśnięcia się w wiosenną kieckę:/... dlatego od jakiegoś czasu staram się bardziej dbać o siebie, wieczorem przygotowuję sobie coś lekkiego co mogę ze sobą zabrać (skorzystałam z kilku wskazówek które tu znalazłam m.in : www.klubdobrejenergii.pl/dobra_energia_dla_ciebie.html/590/Dieta_dla_biznesmena/ może business woman nie jestem, ale myślę że przyda się każdemu kto przesiaduje dużo w biurze, gdzie jest mało okazji do ruchu a dużo okazji do "podjadania") mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom uda mi się trochę zrzucić mimo przesiadywania za biurkiem:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie