Jak mądrze zaoszczędzić na jedzeniu?

26 Czerwca 2014

Jemy dużo – i dużo na jedzenie wydajemy. Jak rozsądnie ograniczyć budżet na produkty spożywcze?

jedzenie

Główny Urząd Statystyczny policzył, że każdego miesiąca na jedzenie wydajemy prawie jedną czwartą dochodu. I, co gorsza, marnujemy masę pożywienia – obliczono, że co godzinę wyrzucamy aż… tysiąc ton jedzenia, co oznacza prawie 9 mln ton zmarnowanej żywności w ciągu roku. Trudno się więc dziwić, że sprawę wzięła w swoje ręce Federacja Polskich Banków Żywności, która prowadzi kampanię społeczną mającą ograniczyć marnowanie jedzenia. To jednak za mało, by Polacy zakupy spożywcze zaczęli robić z głową. I nie tylko nie marnowali jedzenia, ale nawet zaczęli na nim oszczędzać. Zmiany zacznijmy od siebie – to wcale nie takie trudne.

Z głową planuj zakupy

Twórcy kampanii „Nie marnuj jedzenia” radzą, aby przed wyruszeniem do sklepu starannie i rozsądnie zaplanować zakupy. A starannie i rozsądnie oznacza, że w pierwszej kolejności należy obliczyć, ile jedzenia potrzebujesz – na obiad, który będziesz gotować, oraz na kolejne dni… Obliczenie ilości jedzenia pomoże ci zaplanować zakupy – a te zawsze rób z listą. Wpadanie do supermarketu bez planu może być zgubne, bo sprawia, że wydajesz znacznie więcej niż powinnaś. W wózku lądują wtedy produkty, które „mogą się przydać” – a które wcale nie są potrzebne. I które bardzo często po pewnym czasie po prostu się marnują.

Wskazówka: zaplanuj – chociażby ogólnie – obiady na kilka dni. Spisz listę niezbędnych produktów. Przed ruszeniem na zakupy upewnij się, co masz w domu, a co trzeba dokupić.

Czytaj gazetki reklamowe

Denerwuje cię, że skrzynkę pocztową masz pełną ulotek i gazetek reklamowych, które najczęściej lądują w koszu na śmieci? Błąd! Pani Elżbieta z Radomia zawsze je przegląda. „Dzięki temu można upolować naprawdę atrakcyjne promocje, porównać ceny. To znacznie lepsze niż kupowanie w ciemno” – uważa. Korzystanie z promocji naprawdę może się opłacić, zwłaszcza w przypadku takich akcji jak dwa produkty w cenie jednego czy drugie opakowanie za grosik. Ale uwaga – upewnij się najpierw, czy ceny na czas promocji nie zostały podniesione, by sklep wyszedł na swoje.

Wskazówka: nie daj się skusić promocjami tylko dlatego, że są. Dwie duże butelki coli w cenie jednej to może i okazja, ale czy te produkty są ci potrzebne? Stawiaj na jakość, nie na ilość. Bądź rozsądna.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (12)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-08 12:32:31

re: Jak mądrze zaoszczędzić na jedzeniu?

Jeśli mowimy o oszczędzaniu to polecam niedrogie acetomale, które pomogą nam spalić tłuszcz, który odkłada się w organizmie. Nie każdy jest szczupły jedząc zdrowo, niektórzy muszę sie wspomóc własnie takimi acetomelami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-26 19:30:52

re: Jak mądrze zaoszczędzić na jedzeniu?

Kiszone jajka? O_O

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-26 11:23:05

re: Jak mądrze zaoszczędzić na jedzeniu?

sałatek nie opłaca się akurat robić w domu, jesli ma się mniejszą rodzinę- przynajmniej połowę wyrzucałam. Marnowało się mnóstwo tego. Wolę kupić na wagę tyle, ile wiem, że zjemy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-26 12:25:46

Ja mieszkam sama i mi się bardziej opłaca. Jedna sałata, pomidor, ogórek i papryka. Sałatki na dwie dni, plus jeszcze sałata do kanapek zostanie, a ile kosztuje gotowa sałatka? Ok 5zł. No błagam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-26 11:14:56

re: Jak mądrze zaoszczędzić na jedzeniu?

nie wierzę! pierwszy raz od wieków na papilocie znalazł się całkiem sensowny artykuł! ps. z tym makaronem muszę spróbować... pamiętam jak moja ciotka na wsi zawsze robiła swój domowy do rosołu i był nieporównywalnie lepszy od tego kupnego :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-26 08:15:40

re: Jak mądrze zaoszczędzić na jedzeniu?

Samej robic makaron...kto ma na to czas? Poza tym makaron kosztuje 2zl wiec nie popadajmy, ruz niebielony troche drozszy ale jest syty. Wcale nie tak troche, a poza tym chlopak tego tak nie odbierze. Naprawde super oszczednosci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Najedzona
(Ocena: 5)
2014-06-26 07:17:00

re: Jak mądrze zaoszczędzić na jedzeniu?

Całkiem sensowny artykuł. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz