Dlaczego warto jeść codziennie siemię lniane?

Niby słyszałaś, że jest zdrowe, ale tak naprawdę nie wiesz, dlaczego i jak je spożywać. Pora to zmienić, bo siemię lniane to superprodukt.
Dlaczego warto jeść codziennie siemię lniane?
22.09.2014

Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego (Semen Lini). Są one małe, spłaszczone, podłużne, mają brązowy kolor. To stosowany od stuleci naturalny środek leczniczy. Dobroczynny wpływ na nasze zdrowie zawdzięczają swojemu składowi. Siemię lniane zawiera: błonnik, tłuszcze, w tym cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B (zwłaszcza B1 i B6), białko (o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów), magnez, wapń, cynk i żelazo.

Witamina B1, tiamina, ma swój udział w prawidłowej pracy mięśni, odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego oraz za gojenie się ran. Gdy nam jej brakuje, pojawiają się trudności z koncentracją, uczucie zmęczenia, skurcze mięśni, zaburzenia trawienne. Witamina B6 natomiast, pirydoksyna, bierze udział w przemianie aminokwasów, odpowiada za syntezę hormonów, a także za funkcjonowanie układu nerwowego i systemu odpornościowego. W niedoborze witaminy B6 może pojawić się anemia, zmiany skórne (w tym łupież), depresja, bezsenność.

Cenne kwasy tłuszczowe

W siemieniu lnianym znajduje się olej lniany (Oleum Lini), który zawiera 20 proc. białka. Jego spożywanie (na zimno!) obniża wysoki cholesterol, wzmacnia serce, pomaga zachować urodę (zawiera witaminę E zwaną „witaminą młodości”), zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, korzystnie wpływa na stan skóry. Najważniejsza w oleju lnianym jest jednak witamina F, czyli odpowiednia mieszanina wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania. Warto wiedzieć, że witamina F sprzyja redukcji masy ciała.

Siemię lniane korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Pomoże przy biegunkach i zaparciach, wyreguluje perystaltykę jelit – ponieważ nasiona pęcznieją w jelicie grubym, przyśpieszają ruchy robaczkowe. Warto sięgać po nie w problemach żołądkowo-jelitowych, w nieżytach i nadkwasotach oraz w owrzodzeniach. Siemię lniane osłania i nawilża śluzówkę przewodu pokarmowego. Działa też lekko przeczyszczająco, a przy tym pomaga pozbyć się zgagi.

eat vogue

Dla urody

Składniki siemienia doskonale wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Dieta bogata w nasiona lnu sprawia, że skóra staje się elastyczna. Śluz uzyskany z nasion może być używany także jako odżywka do włosów, ponieważ dobrze nawilża suche i zniszczone kosmyki. Regularne spożywanie siemienia nawilża i wzmacnia skórę, pomagając pozbyć się problemu z jej suchością. Działa kojąco na skórę atopową.

Siemię lniane możesz też stosować zewnętrznie. Jeśli masz słabe, suche włosy, pomóc może maseczka przygotowana według przepisu: 2 łyżki siemienia wsypać do rondelka, zalać szklanką wody i gotować przez kilka minut. Następnie wywar odcedzić, przestudzić i wmasować go we włosy. Spłukać po 30 minutach. Taka maseczka odżywi, nawilży i zregeneruje kosmyki.

Kuracja wzmacniająca paznokcie: 2 łyżki siemienia zalać litrem gorącej wody i odstawić na parę minut. W takiej papce zanurz paznokcie na ok. 15 minut.

eat vogue

Z nasion lnu zrobimy też peeling. W tym celu 3 łyżki rozdrobnionego siemienia należy zalać szklanką gorącej wody i dodać łyżeczkę miodu. Tak przygotowany peeling delikatnie złuszczy martwy naskórek i zregeneruje skórę.

Jak spożywać siemię lniane?

Siemię lniane najlepiej kupić w formie nasionek, z których robimy zdrowy kleik. Zaleca się spożywanie 2-3 łyżek nasion z lnu dziennie. Kleik przygotujemy według przepisu: wsypać do rondla 2 łyżki siemienia, zalać 2 szklankami wody i gotować na małym ogniu przez ok. 20 minut. Kisielek pijemy po przestygnięciu. Aby poprawić smak papki, pod koniec gotowania do kleiku można dodać rozdrobione owoce – banana, truskawki – albo niewielką ilość soku owocowego.

eat vogue

Nasiona lnu można też zmielić (np. w blenderze, młynku do kawy) i dodawać je do zup, drugich dań, jogurtów, sałatek itp. W sklepach ze zdrową żywnością dostępne jest siemię zmielone, jednak pamiętajmy, że obecne w nim związki szybko się utleniają, najlepiej więc siemię mielić na bieżąco. Nasionka można też jeść bezpośrednio, bez mielenia albo podprażyć je na suchej patelni i dodawać do jedzenia.

Jedna z internautek pisze: „Siemię lniane doskonale smakuje także w koktajlach, jako dodatek do past i płatków. W ciągu miesiąca stosowania obniżyłam cholesterol z 300 na 200! Ma też właściwości przeciwbólowe. Olej z siemienia to także skarbnica dobroczynnych właściwości”.

Przy problemach skórnych kisiel z siemienia można nakładać na zmienione chorobowo miejsca.

EPN

eat vogue

Chroni przed rakiem

Spożywanie siemienia lnianego zalecane jest w profilaktyce przeciwnowotworowej. Z badań wynika, że spożywanie 5-10 g siemienia w ciągu dnia (1-2 łyżeczki) hamuje rozwój raka piersi u kobiet po menopauzie. Siemię ma największą zawartość lignanów wśród żywności. Lignany to fitoestrogeny o aktywności antyoksydacyjnej, dlatego ich dostarczanie organizmowi jest kluczowe w ochronie zdrowia przed nowotworami.

Siemię lniane działa przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo. Jego spożywanie uchroni cię przed miażdżycą. Siemię spożywa się także w celu zwiększenia wilgotności śluzówki, przy suchym kaszlu, a także wspomagająco przez osoby forsownie używające swojego głosu (np. nauczyciele, śpiewacy). Nasiona lnu działają rozkurczowo, uszczelniają naczynia krwionośne. Spożywanie siemienia zapobiega zawałom serca.

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 5 / 5
Spersonalizowany jadłospis (Ocena: 5) 26.01.2019 14:12
Tak wielu z nas o tym nie wie, ale dobry dietetyk kliniczny potrafi dosłownie zdziałać cuda. Moje zdrowie polepszyło się zdecydowanie od kiedy zmieniłam dietę. Nawet moje ciało wygląda lepiej! Przy moim problemie https://www.foodwise.pl/oferta przygotowują mi jednocześnie zdrową i pyszną dietę. Naprawdę kocham niektóre z przepisów, które dostałam od Foodwise. Zwłaszcza przy anemii warto pamiętać o tym, żeby zadbać o swoją dietę.
odpowiedz
Spers (Ocena: 5) 26.01.2019 14:12
Tak wielu z nas o tym nie wie, ale dobry dietetyk kliniczny potrafi dosłownie zdziałać cuda. Moje zdrowie polepszyło się zdecydowanie od kiedy zmieniłam dietę. Nawet moje ciało wygląda lepiej! Przy moim problemie https://www.foodwise.pl/oferta przygotowują mi jednocześnie zdrową i pyszną dietę. Naprawdę kocham niektóre z przepisów, które dostałam od Foodwise. Zwłaszcza przy anemii warto pamiętać o tym, żeby zadbać o swoją dietę.
odpowiedz
izabela (Ocena: 5) 05.11.2015 09:35
uwielbiam siemie lniane, już tak się przyzwyczaiłam do niego, że jem je codziennie na sniadanie, w jogurcie, w płatkach, moje ulubione to siemie to złociste oleofarmu, a ost odkryłam, ze mają też bułkę tartą z lnem , musze koniecznie spróbować :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2015 11:15
Siemie lniane jest bardzo zdrowe, mam piękne gęste włosy po dwóch latach jedzenia go w jogurcie. A gdyby ktoś się zastanawiał jak zdrowo schudnąć, jedząc tez zdrowo i nie głodząc się, polecam brać acetomale - 5 kg w miesiąc.
odpowiedz
inka (Ocena: 5) 28.09.2014 00:31
siemię lniane faktycznie dobre. ostatnio zaczęłam też używać sporo olejów z serii oleje świata z oleofarm. tłuszcze są bardzo potrzebne i bardzo zdrowe, więc dieta się rozrasta.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie