8 pozornie zdrowych produktów, których NIE POWINNAŚ kupować

W gąszczu produktów spożywczych można się pogubić. Jest ich w sklepach tak dużo, że producenci muszą się nieźle natrudzić, by je sprzedać.
8 pozornie zdrowych produktów, których NIE POWINNAŚ kupować
10.06.2015

I tu zaczyna się problem – gdy wierzymy reklamom i ufamy właścicielom koncernów, możemy dać sobie wmówić, że sięgamy po produkt, który wcale nie jest zdrowy. Nie daj się nabić w butelkę! Oto lista produktów, które tylko wydają się wartościowe, mimo że są kiepskiej jakości.

Napoje owocowe

Gdy kupujesz coś do picia, zwróć uwagę, czy na kartonie znajduje się słowo „sok”. A najlepiej „sok 100 procent”. Jeśli tego nie ma, przeczytaj informacje umieszczone na etykiecie – jeżeli to napój, a nie sok, nie kupuj go. Napoje zawierają od 20 do 99 proc. wsadu owocowego, a także cukier i inne składniki, których nie można dodawać do soków czy nektarów. W napoju owocowym mogą znaleźć się barwniki i aromaty. Do niektórych napojów trafia np. aspartam, niebezpieczny składnik podejrzewany o rakotwórcze działanie, zakazany w przypadku ciężarnych kobiet, a także acesulfam K, wzmacniacz smaku i zapachu, który może powodować bóle głowy i nadpobudliwość; podejrzewa się również, że działa rakotwórczo.

Produkty light

Mylisz się, jeśli uważasz, że produkty typu light to zdrowa alternatywa dla tradycyjnej żywności. Czy pomyślałaś kiedyś, co zawierają, skoro mają niewiele kalorii, a dają kopa i zasycają? Właśnie – chemię. Do takich produktów trafiają słodziki, sztuczne dodatki, barwniki, wzmacniacze smaku, zagęszczacze. Produkty light są sztuczną żywnością. Uważać musisz też na żywność odtłuszczoną – uważany za niezdrowy tłuszcz jest potrzebny organizmowi. Rozpuszczają się w nim witaminy A, D, E i K. Nieprawdą jest również, że tłuszcze nasycone (obecne m.in. w czerwonym mięsie, maśle, śmietanie, żółtym serze) nam szkodzą. Najnowsze badania naukowe obaliły ten ciągnący się przez dziesięciolecia mit – niektóre tłuszcze nasycone mają bardzo ważne znaczenie dla naszego zdrowia.

Płatki śniadaniowe

Wydaje ci się, że podana na śniadanie miska płatków zalanych mlekiem to pomysł na pożywny posiłek? Niestety. W wielu płatkach bardzo wysoko (często na drugim miejscu!) wśród składników znajduje się cukier, sól oraz glukoza. Do tego emulgatory, barwniki, aromaty… Lista składników zajmuje często kilka linijek. Producentowi chodzi przecież o to, by płatki smakowały. Produkuje więc je z dodatkiem wzmacniaczy smaku, aby jego produkt był wyrazisty. Zamiast płatków lepiej wsypać do miski musli (koniecznie sprawdź skład przed zakupem) albo przygotować sobie owsiankę z dodatkiem świeżych owoców, cynamonu, orzechów, pestek i np. oleju kokosowego. Będzie smacznie, pożywnie i bardzo zdrowo.

jedzenie

Margaryna

Być może pamiętasz ten czas, gdy trwała ogromna nagonka na masło. Producenci (i niektórzy dietetycy) ulegli globalnej histerii – wmawiali ludziom, że masło podnosi poziom cholesterolu i może powodować choroby, dlatego powinniśmy jeść margarynę. Teraz już wiadomo, że to pomyłka. Znana polska specjalistka ds. żywienia prof. Grażyna Cichosz nie ma wątpliwości, że margaryna – sztuczny produkt – to trucizna w porównaniu do masła, które jest produktem naturalnym. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w 2013 roku, że zamiana masła na margarynę może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Podczas produkcji margaryny wydzielają się szkodliwe substancje, których człowiek powinien unikać. Masło natomiast zawiera ważne dla zdrowia witaminy, kwas masłowy i sprzężony kwas linolowy CLA, które działają ochraniająco na organizm; CLA pomaga również zgubić nadwagę.

jedzenie

Napoje dla sportowców

Czyli napoje energetyczne albo po angielsku energy drinks. Zastanów się dwa razy, zanim po nie sięgniesz. Amerykański uczeni dowiedli, że spożywanie napojów dla sportowców może skończyć się arytmią serca oraz skokiem ciśnienia. Słabość do energy drinków może też powodować bezsenność, rozdrażnienie, uszkodzenia układu nerwowego. Szkodliwa jest zwłaszcza wysoka zawartość kofeiny w takich produktach, która może być nawet trzykrotnie większa niż w kawie czy Coca-Coli. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) prowadzi dochodzenie w kilkudziesięciu sprawach przeciwko producentom napojów energetycznym, gdzie miało miejsce zagrożenie zdrowia lub utrata życia. Najlepszym wyborem jest woda, np. z cytryną.

jedzenie

Syrop z agawy

Sprawa z syropem (sokiem, nektarem) z agawy jest sporna, dlatego dopóki są wątpliwości, lepiej go unikać. Reklamuje się go jako produkt ekologiczny, idealny dla wegan, doskonały zamiennik cukru. Jednak dietetycy uważają, że to chwyt marketingowy, a syrop z agawy nazywają jednym z najbardziej przereklamowanych produktów. Pozyskany z agawy sok poddawany jest obróbce – zostaje przefiltrowany, po czym podgrzewa się go, żeby przeprowadzić proces hydrolizy wodorowęglanów w cukry. Otrzymany produkt składa się głównie z fruktozy i glukozy. Kaloryczność syrop z agawy ma podobną do cukru i miodu. Badania nie potwierdziły, czy jest on dobry dla osób z cukrzycą. Spożywanie syropu z agawy zdaniem dietetyków i uczonych może natomiast sprzyjać tyciu.

jedzenie

Słodkie jogurty

Podajesz swojemu dziecku jogurt z dodatkami? Albo sama chętnie po niego sięgasz? Uważaj. Najrozsądniejszym wyborem są „czyste” jogurty – grecki albo naturalny, do których możesz dodać bakalie, orzechy, owoce, otręby, płatki owsiane itp. Niestety, gotowe jogurty zawierające wsad czekoladowy, owocowy czy karmelowy bywają pełne sztucznych dodatków. W składzie takich produktów znajdują się m.in. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy (odpowiednik cukru, bardzo kaloryczny), substancje zagęszczające, aromaty, regulatory kwasowości. Niezdrowe są również musy, pianki czy desery – ciężkie, kaloryczne, sztuczne. Trzymaj się od nich z daleka. I nie podawaj ich dzieciom.

jedzenie

Batony zbożowe

Baton batonowi nierówny. Dlatego zawsze sprawdzaj ich skład. Batoniki zbożowe wydają się zdrową przekąską, jednak to, co zawierają, często mrozi krew w żyłach. Cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, emulgatory, barwniki, polepszacze smaku, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, fosforan trisodowy – naprawdę trzeba na to uważać. Batony zbożowe często oblane są grubą warstwą czekolady. Niezdrowy jest zwłaszcza utwardzony tłuszcz roślinny, który szkodzi sercu i powoduje choroby. Nie myśl też, że batoniki zbożowe są niskokaloryczne – mogą mieć nawet 200 kcal w jednej sztuce. Dobrze, że zawierają zboża, jednak warto upewnić się, w jakich ilościach – i co oprócz nich.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 4.33 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.06.2015 15:06
Margaryna pozornie zdrowa? No dajcie spokój... W ogóle naprawdę, odkryliście Amerykę tym tekstem :D Teraz, latem, najlepiej jeść warzywa i owoce. Można się nimi opychać do woli. Ja od miesiąca wcinam warzywa na potęgę, są syte, mają sporo błonnika, więc przyspieszają przemianę materii i prawie w ogóle nie mają kalorii. Do diety dorzuciłam suplement Therm Line fast i już schudłam jakieś 4 kg, do wakacji 3 tygodnie i liczę jeszcze na jakieś 2-3 kilo mniej :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2015 13:22
Hydrolizy węglowodanów w cukry? Hahahahahahahahahahaha.... Pisząc artykuł sprawdzajcie proszę, czy nie piszecie głupot.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2015 12:33
Jest jedna podstawowa reguła: jak najmniej przetworzone = zdrowsze!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2015 12:00
No wkońcu jakis dobry artykuł, i dziewczyny, wszystko co tu pisze jest prawdą. Tyle ze ja dodałabym jeszce do tej listy zboża i błonnik bo to wszystko bzdura lansowana przez media i wielkie korporacje. Pewnie o tym nie wiecie ale watro poczytać, lekarze też w to wierzą a wystarczy troche wiedzy z biochemii i wszystko jest jhasne. Przykład podam: co rolnicy podają zwierzętom np świniom by te przytyły? Głownie zboża. Swinie mają zbliżony układ pokarmowo trawienny co my i tak samo reagują. Powaznie... odstawcie zboża. Najzdrowsza dieta: nie unikac tłuszczów zwierzecych, duzo ryb bo maja kwasy omega 6 i 9 potrzebne do redukcji cholesterolu i maja wiele innych własciwosci, mleka i duzo białka, wszystko co zwierzece jest zdrowe i nasz organizzm swietnie to przyswaja, jedzcie owoce i warzywa ale tu bez przesady, dwa jabłka na dzien wystarcza. Odstawcie cukieri pijcie duzo wody
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2015 11:31
Jak dla mnie artykuł jest trochę przesadzony. "Lepiej unikać jogurtów z dodatkami", "nie podawaj takich dzieciom". A które dziecko zje jogurt naturalny czy typu greckiego z orzechami i bakaliami ? Jogurty, nawet te owocowe,zawierają żywe kultury bakterii,które są niezbedne do prawidłowego funkcjonowania. W małych ilościach i od czasu do czasu mozna sobie pozwolić na jogurt owocowy,tak samo jak na płatki śniadaniowe... Autorka artykułu troche przedobrzyła,uderzyła w zbyt dramatyczny ton "lepiej tego nie jedz,bo to tylko szkodzi". Tak jak mowiłam,od czasu do czasu można sobie pozwolić :)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie