6 dowodów na to, że warto jeść mięso (Wegetarianie się mylą?)

Tych argumentów nie usłyszysz z ust radykalnych roślinożerców.
6 dowodów na to, że warto jeść mięso (Wegetarianie się mylą?)
Fot. Thinkstock
01.03.2016

Dyskusja z wegetarianami na temat ich przekonań to podobno z góry przegrana bitwa. Zazwyczaj wiedzą o żywieniu znacznie więcej od mięsożerców, a ich poglądy mają racjonalne uzasadnienie. Fakt, wiele wskazuje na to, że z powodów zdrowotnych i etycznych należałoby się zastanowić nad swoją dietą, ale sprawa wcale nie jest tak oczywista. Nie brakuje także dowodów na to, że kotlet lub inny stek wpływają pozytywnie na ludzki organizm.

Zanim odrzucisz dotychczasowe przyzwyczajenia i dasz się przekonać obrońcom praw zwierząt, powinnaś poznać argumenty drugiej strony. Istnieje wiele naukowych przesłanek, by raz na jakiś czas sięgnąć po sztukę mięsa. Wiele z kontrargumentów okazuje się zmyślonych i nie mają swojego odzwierciedlenia w faktach.

Kto ma rację? Chyba będziesz musiała to rozstrzygnąć we własnym sumieniu...

 

czy jeść mięso

fot. Thinkstock

Człowiek potrzebuje mięsa tak samo, jak pożywienia roślinnego

 

Nie jest prawdą, że potrawy mięsne to wynalazek współczesności. Badania pokazują, że mięsożerni byli już nasi przodkowie 1,5 miliona lat temu. Nasza ewolucja nie byłaby możliwa, gdybyśmy spożywali wyłącznie kiełki i liście z drzew. Gatunek ludzki jest wszystkożerny. Wystające kły i przeciwstawne kciuki umożliwiające polowanie wskazują na to, że zostaliśmy zaprogramowani do jedzenia mięsa. Wiele wskazuje na to, że pokarm pochodzenia zwierzęcego umożliwił rozwój naszych mózgów

czy jeść mięso

fot. Thinkstock

Mięso jest bardzo wartościowe w składniki odżywcze

 

Często mówi się, że mięso to jedzenie śmieciowe – tłuste, bezwartościowe i zbędne. Tymczasem to właśnie w nim znajdziemy spore ilości takich ważnych dla naszego rozwoju substancji jak witamina B12, B3, B6, żelazo, cynk, selen, kwasy omega-3 i mnóstwo innych witamin i minerałów. Niektóre z nich występują także w pokarmach roślinnych, ale nie są tak dobrze przyswajane. Z tego powodu wielu wegetarian cierpi na niedobory substancji odżywczych i wcale nie są tak zdrowi, jak twierdzą.

 

czy jeść mięso

fot. Thinkstock

Mięso prawdopodobnie nie jest chorobotwórcze

 

Popularny mit mówi o tym, że mięso jest odpowiedzialne za wszystkie najgorsze choroby. A za schorzenia układu krążenia i cukrzycę już na pewno. Fakt, tłuszcze nasycone obecne w mięsie być może nie są eliksirem zdrowia, ale najnowsze badania wykazują, że nieprzetworzone czerwone mięso wcale nie odpowiada za rozwój wspomnianych chorób. Jeśli już, to raczej przetwory mięsne nafaszerowane chemią. Spożywanie mięsa, które kupujemy surowe i u sprawdzonych dostawców, nie niesie za sobą takiego ryzyka.

czy jeść mięso

fot. Thinkstock

Mięso to najlepsze białko

 

Wegetarianie i weganie przekonują, że można się bez niego obyć, bo podobne ilości białka (a nawet więcej) zawierają w sobie m.in. rośliny strączkowe. Teoretycznie tak, ale w rzeczywistości są kiepsko przyswajane. Mięso zwierzęce posiada wszystkie niezbędne dla zdrowego rozwoju organizmu aminokwasy, których na próżno szukać w kiełkach. Odpowiadają m.in. za rozwój naszych mięśni i zdrowe kości.

czy jeść mięso

fot. Thinkstock

Mięso nie musi być rakotwórcze

 

Badacze prześcigają się w straszeniu negatywnymi konsekwencjami jedzenia mięsa (nie patrząc na ewidentne zalety). Co jakiś czas dowiadujemy się, że od steków i kotletów na pewno dostaniemy raka (np. jelita grubego). To wszystko prawda, ale tylko częściowo. Taka zależność występuje w przypadku mięsa silnie przetworzonego czyli wędlin, kiełbas, burgerów z fast foodów. Jeśli kupisz surowe czerwone mięso dobrej jakości i prawidłowo je przyrządzisz – ryzyko spada niemal do zera. A jeśli przypadkiem je przypalisz – wystarczy odciąć zwęglone fragmenty.

 

czy jeść mięso

fot. Thinkstock

Nie udowodniono, że wegetarianizm to recepta na zdrowie

 

Prawdą jest, że większość ludzi rezygnujących z jedzenia mięsa jest w lepszej formie, niż statystyczny mięsożerca. Czy tylko dlatego, że na obiad zamiast kotleta spożywają fasolkę szparagową? Naukowcy tłumaczą to inaczej – wegetarianie z reguły prowadzą zdrowszy tryb życia, więcej się ruszają, unikają nałogów i dlatego rzadziej chorują. Gdyby podobnie postępował człowiek jedzący mięso, prawdopodobnie uzyskałby te same efekty.

 

Polecane wideo

Komentarze (28)
Ocena: 4.79 / 5
Vanesscca (Ocena: 5) 15.06.2021 03:03
Tylko mięso. I to gotowane, pieczone lub smażone. A cierpienie zwierząt - ja też cierpię. A jak ktoś chce zbawić świat to niech dokona samodekarbonizacji i likwidacji swojego własnego śladu węglowego, pamiętając przy tym, żeby nie wydzielić że swój jelit gazu jelitowego w którym jest metan - najbardziej szkodliwy gaz cieplarniany.
odpowiedz
Koszmartenartykół (Ocena: 1) 07.12.2019 07:18
Punkt pierwszy i myśle że kluczowy większość ludzi którzy rezygnują z jedzenia mięsa nie robią tego ze względu na zdrowie! Tylko chcą ograniczyć niepotrzebne cierpienie zwierząt... Jak można pisać artykuł o tym że wegetarianie się mylą nie uwzględniając najważniejszej rzeczy? Plus wegetarianie nie jedzą ryb a wszyscy wiedzą „jak zdrowy mają wpływ na nas” ale pewnie jakiś nie dorozwiniety „katolik” to pisał bo w bibli nie ma wzmianki o tym że RYBA to nie jest mięso.
zobacz odpowiedzi (2)
Anna (Ocena: 5) 15.07.2019 15:10
Istnieje wiele mitów na temat niezdrowego wpływu jedzenia mięsa, a prawda jest taka że wszelkie substancje naturalnego pochodzenia z roślin konsumowanych przez zwierzątka znajdują się w ich mięsie, mięśniach, po przetworzeniu przez organizm zwierzęcia za pomocą enzymów trawiennych, resztki są wydalane. Bezpośredni kontakt ludzi z roślinami nie daje nam gwarancji nie zachorowania na różne choroby gdyż te mają bezpośredni kontakt z bakteriami środowiska naturalnego, sałaty ugotować nie można, a wiadomo nam, że bakterie zabija wysoka temperatura podczas przetwarzania produktów. Mięso to produkt bogaty w wszelkie witaminy minerały, białka pochodzenia naturalnego roślinnego, które po przetworzeniu znajdują się w wywarze lub zachowują swoje wartości wewnątrz produktu, są pozbawione bakterii na skutek obróbki termicznej! Np.gotowania. Mięso to także cenne białko, które jest budulcem mięśni, bez tych nie nadajemy się do pracy z braku sił. Skóra i kość to chory Gość! Rośliny to produkty zawierające substancje, które przy znacznym spożyciu także trują! nie wszystko co roślinne można zjeść w nadmiarze. Szpinak jest tego przykładem czy szczaw.
odpowiedz
Kaśka (Ocena: 5) 07.08.2017 11:16
Nie jem mięsa i żyję, ani nie jestem mniej zdrowa, ani nie jest ze mną coś nie tak. Witaminy które dostarcza mięso zastępuję innymi produktami, np w ekopiramidzie biorę białko konopne i dodaje do owsianki rano.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2016 22:06
Pokazałaś/eś (nie wiem XD) tym komentarzem poziom swojej retoryki. Brawo
odpowiedz

Polecane dla Ciebie