10 dietetycznych mitów

Czy banany naprawdę tuczą, a herbatki przeczyszczające odchudzają? Jak działa słodzik oraz ile kalorii ma alkohol?
10 dietetycznych mitów
29.06.2011

MIT 1: Środki przeczyszczające odchudzają

Wskazaniem do stosowania środków przeczyszczających (pigułek i herbatek) jest nie nadwaga/otyłość, a zaparcia (ewentualnie konieczność oczyszczenia jelit). Nie mają one działania spalającego czy też stymulującego spalanie tkanki tłuszczowej i poprawiają przemiany materii. Funkcją środków przeczyszczających jest usuwanie zalegających resztek pokarmowych/mas kałowych z przewodu pokarmowego.

Zasada działania środków przeczyszczających w dużym skrócie polega na podrażnianiu śluzówki przewodu pokarmowego, a także rozluźnianiu mas kałowych (przez zwiększone zatrzymywanie wody w jelicie). Należy pamiętać, że stosowanie środków przeczyszczających może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko potęguje problem zaparć rozleniwiając jelita, ale również prowadzi do powstania zaburzeń elektrolitycznych zakłócających skurcze mięśniówki jelit oraz innych grup mięśniowych, w tym mięśnia sercowego (w skrajnych przypadkach dojść może do zapaści).

dietetyczne mity

MIT 2: Banany tuczą

100 g banana dostarcza tylko 95 kcal (1 średni banan to ok. 150 kcal), owoce te są niepotrzebnie eliminowane z diety osób odchudzających się. Ostrożnie jednak powinny do nich podchodzić osoby chore na cukrzycę oraz wykazujące nietolerancję glukozy, gdyż owoc ten charakteryzuje się średnim indeksem glikemicznym. W przypadku pozostałych osób, banany mogą stanowić świetną przekąskę. Tym bardziej, iż są one dobrym źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B, a zwłaszcza witaminy B6, która wzmacnia układ odpornościowy.

ciemne pieczywo

MIT 3: Ciemne pieczywo jest zdrowsze od jasnego

Widząc ciemnobrązowe pieczywo w sklepie zawsze zapala nam się lampka: to jest zdrowe, ma więcej błonnika, pomoże w zachowaniu szczupłej sylwetki i zdrowia. Niestety, bardzo często nabieramy się w ten sposób na triki producenta. Część ciemnego pieczywa nie ma bowiem nic wspólnego ze zdrowym pieczywem pełnoziarnistym. Jego produkcja przebiega identycznie jak pieczywa białego (przygotowanego z udziałem białej, oczyszczonej mąki), z tą różnicą, że do ciasta dodawany jest karmel, który nadaje pożądaną, brązową barwę wypiekom.

Aby nie dać się oszukać, należy koniecznie czytać etykiety. Interesować nas powinny tylko wypieki wykonane z mąki z pełnego przemiału – czyli przygotowanej z przemielenia całego ziarna – bielma okrywy i zarodka. Pieczywo takie będzie bogatsze w witaminy, składniki mineralne, a także błonnik pokarmowy, który na dłużej zapewni uczucie sytości. Skutecznie powinien nas odstraszyć widok karmelu na etykiecie lub innej substancji, której celem jest nadanie brązowej barwy wypiekom. Warto też nauczyć się organoleptycznego rozróżniania podróbek – pieczywo sporządzone z oczyszczonej mąki będzie zdecydowanie bardziej lekkie i pulchne niż ciężki i lepki razowiec.

dietetyczne mity

MIT 4: To nie alkohol tuczy, lecz przekąski

Alkohol zawiera kalorie, a więc jego nadmiar nie służy sylwetce. 1 g czystego alkoholu zawiera 7 kcal, podczas gdy duży kufel piwa (500 ml) to około 250 kcal, lampka (150 ml) czerwonego wina to 100 kcal, zaś 100 ml wódki to 220 kcal. Jeśli alkohol przegryziesz chipsami, orzeszkami albo śledzikiem to taka mała uczta stanie się sporą przeszkodą w drodze do szczupłej sylwetki. Unikaj zatem sięgania po alkohol w czasie diety albo ogranicz się do jednej lampki czerwonego wina co kilka dni. Wino jest bogatym źródłem polifenoli, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami.

papierosy

MIT 5: Jeśli rzucę papierosy, na pewno przytyję

Papierosy nie są cudownym lekiem na otyłość i ich odstawienie wcale nie musi skutkować pojawieniem się dodatkowych kilogramów i fałdek. Co prawda podwyższają one tempo przemiany materii, jednak w tak niewielkim stopniu, że nie mają pozytywnego wpływu na masę ciała. Osoby, które tyją po rzuceniu nałogu często są same sobie winne – zamiast po papierosa sięgają po dodatkowe przekąski. Zazwyczaj odbywa się to bezwiednie i wynika z przyzwyczajenia, że należy coś trzymać w dłoni. Jeśli zatem trudno jest ci opanować ten nawyk, to miej zawsze pod ręką porcję świeżych warzyw.

słodzik

MIT 6: Słodziki są zupełnie nieszkodliwe

Słodziki to substancje słodzące naturalne, półsyntetyczne i sztuczne zastępujące cukier - sacharozę. Mogą być od niej słodsze, słabsze bądź zbliżone mocą. Do najbardziej znanych sztucznych słodzików zalicza się aspartam, cyklaminiany i acesulfam K, które można je znaleźć w napojach oraz produktach dietetycznych. Niestety nie są obojętne dla naszego organizmu, o czym świadczy ustalenie dla tych substancji dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI). Dla aspartamu wskaźnik ten wynosi 40 mg/ kg masy ciała (w większych ilościach wywołuje bóle głowy), zaś ADI cyklaminianów to 7 mg/kg masy ciała (przedawkowanie tej porcji może skutkować migrenami oraz problemami z wątrobą i nerkami). Z kolei Acesulfamu K sprzyja powstawaniu nowotworów - ADI dla niego zostało określone na poziomie 9 mg/kg masy ciała.

Inne substancje słodzące zwane polialkoholami (np. sorbitol, mannitol, ksylitom, laktitol), nie mają określonego dopuszczalnego dziennego spożycia. Nie oznacza to jednak, iż są całkiem pozbawione negatywnego wpływu na ustrój. W większych ilościach mają działanie rozluźniające, dlatego mogą wywoływać biegunki.

jogurt 0%

MIT 7: Najzdrowsze są produkty 0% tłuszczu

Z tłuszczu powstaje w organizmie szereg związków takich jak np. sfingolipidy występujące w osłonkach mielinowych układu nerwowego czy fosfolipidy, które wchodzą w skład błon komórkowych. Tłuszcze są również środowiskiem rozpuszczania witamin A,D,E,K, dzięki czemu pozytywnie wpływają na wygląd skóry, włosów, paznokci. Eliminując z diety tłuszcze, ryzykujesz więc utratą jędrności skóry, wypadaniem włosów i łamliwością paznokci.

Z drugiej strony tłuszcz jest dość kaloryczny (1 g dostarcza około 9 kcal), dlatego jego podaż należy ograniczać do 20-30% dostarczonej w ciągu dnia energii. Jeśli chcesz pozbyć się kilku kilogramów, wybieraj produkty chude, jednak nie zupełnie pozbawione tłuszczu. Dzięki temu dostarczysz organizmowi niezbędne ilości tłuszczu i będziesz zdrowo chudnąć.

kawa

MIT 8: Jedynym źródłem kofeiny jest kawa

Kofeina pobudza korę mózgową i ośrodek podkorowy, a dodatkowo działa na ośrodek oddechowy i naczynioruchowy.  Uważa się, że przyspiesza wydolność psychofizyczną poprzez kurczenie naczyń mózgowych, nerkowych i serca, a rozszerzenie naczyń brzusznych. Nie ma osoby, która nie wiąże kofeiny z filiżanką czarnej kawy. Warto jednak pamiętać, że związek ten występuje również w innych produktach – w herbacie, kakao i czekoladzie.

Zawartość kofeiny w różnych produktach:

•    szklanka kawy parzonej – ok. 80 mg

•    szklanka kawy rozpuszczalnej - ok. 60 mg

•    herbata – ok. 27 mg

•    60 g mlecznej czekolady – 5 – 15 mg

•    60 g gorzkiej czekolady – 10 – 50 mg

Lekarze alarmują, że przedawkowanie kofeiny może wiązać się z występowaniem przykrych dolegliwości, m.in. uderzeń gorąca, częstomoczu oraz zaburzeń myśli i koncentracji. Ponadto należy wiedzieć, że działanie kofeiny nie jest natychmiastowe – może ona o sobie dać znać nawet dopiero po 2 godzinach.

dietetyczne mity

MIT 9: W ciąży należy jeść za dwoje

Dieta przyszłej mamy powinna być wartościowa, bogata w składniki odżywcze, witaminy, minerały i nieznacznie w kalorie. W pierwszym trymestrze wystarczy jeść zgodnie z wcześniejszymi przyzwyczajeniami, a dopiero w II i III należy zwiększyć podaż energii o około 300 kcal. Jest to więc dodatkowo zaledwie jeden nieduży posiłek wielkości śniadania w ciągu dnia. Powinnaś jeść zdrowe i wartościowe dania pełne warzyw, owoców, mięsa, ryb, dobrych olejów roślinnych oraz orzechów i nasion. Unikać należy za to konserw, potraw gotowych i wysokoprzetworzonych.

dietetyczne mity

MIT 10: Białko to najważniejsze źródło energii dla osób uprawiających sport

Niezależnie od tego, czy regularnie uprawiasz sport, czy wolisz bierny wypoczynek, głównym źródłem energii dla twojego organizmu są węglowodany i to one powinny przeważać w codziennej diecie. Mowa tutaj oczywiście o węglowodanach złożonych, które znajdziesz w takich produktach jak: kasza, ryż, pieczywo, płatki śniadaniowe. Co prawda u sportowców podaż białka zwykle jest zwiększana w porównaniu z osobami niećwiczącymi, jednak według obowiązujących rekomendacji nie powinna ona przekraczać 1,7g/kg masy ciała na dzień. Warto też pamiętać, że główną rolą białka nie jest dostarczanie energii  – białko to przede wszystkim budulec tkanek, hormonów i enzymów.

Polecane wideo

Komentarze (53)
Ocena: 5 / 5
Emileum (Ocena: 5) 08.11.2013 18:45
Wcale najlepsze nie jest mniej jeść, bo zjada się tyle ile potrzeba organizmowi. Najlepiej sobie kupić jakiś suplement diety-ja np. stosuje go-slim. Nie będę sobie w końcu odmawiać jedzenia :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.09.2011 09:35
Co do diet to prawda jest taka że najlepsza dieta to po prostu mniej żreć :) Moge polecić tez fajną dietę herbacianą o której poczytajcie sobie na blogu klubu miłosników dobrej herbaty :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2011 11:04
Zapomnialam tylko dodac,ze banany owszem tucza - z tego co slyszalam od lekarza.Ale jeden z cala pewnoscia nie zaszkodzil jeszcze nikomu.Chyba,ze zjemy ich kilogram,to wtedy moglibysmy sie martwic.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2011 10:58
Niestety,ale alkohol ma kalorie i to dosc sporo.Slodzika nie radzilabym uzywac,bo jak mi powiedzial znajomy farmaceuta-jest on szkodliwy dla zdrowia,chociaz w dalszym ciagu jest w sprzedazy,nawet w aptekach.Co do herbatek,mozliwe,ze maja jakas wartosc dzialajaca pozytywnie na nasz organizm.Ja je pije ,smakuja mi,nawet oczyszczaja,ale nie wiem czy na kazdego tak beda dzialac.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.07.2011 23:40
wyolbrzymianie i nadinterpretacja.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie