Schudnij na diecie garstkowej!

Zwana również dietą garściową, cieszy się rosnącą popularnością. Jakie są jej założenia?
Schudnij na diecie garstkowej!
23.07.2013

Konia z rzędem temu, kto wie, ile powstało diet przez lata i jak dużo jest ich obecnie. Bo jest dużo. Bardzo dużo! W gąszczu jadłospisów łatwo się pogubić, a wybrać ten najlepszy to już nie lada wyzwanie. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o tzw. diecie garstkowej (garściowej), która pomaga zdrowo zgubić zbędne kilogramy. Na czym polega?

Ile zmieści się w dłoni

Podstawowe założenia tego jadłospisu są bardzo proste – jemy pięć posiłków dziennie, co dwie-trzy godziny, a każda porcja ma zmieścić się w garści, czyli powinna mieć 250 ml albo 250 gramów. Porcje są niewielkie, dlatego należy zwrócić uwagę, aby w ciągu dnia spożyć wszystkie wartościowe składniki – makaron razowy, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste, oleje roślinne, nasiona, nienasycone kwasy tłuszczowe (obecne np. w rybach), a także, koniecznie, warzywa i owoce. Dieta garstkowa ma tę zaletę, że wyrabia nawyk regularnego jedzenia niewielkich porcji, co pozwala utrzymać metabolizm na wysokim poziomie przez cały dzień i korzystnie wpływa na pracę jelit oraz na ruch robaczkowy.

dieta

1500 kalorii na dzień

Kolejny atut tego jadłospisu to fakt, że możesz dowolnie wybierać składniki i według własnych preferencji komponować posiłki. Nie oznacza to jednak, że możesz jeść absolutnie wszystko – słodycze, alkohol, słone przekąski czy gazowane napoje także w diecie garściowej są niewskazane. Ale nie tylko dlatego, że tuczą – ich spożywanie jest po prostu niezdrowe i zrobią więcej szkody w twoim organizmie niż przyniosą pożytku. Jeśli się odchudzasz, każda porcja (czyli garść) powinna zawierać ok. 300 kalorii, natomiast jeśli chcesz utrzymać linię, dorzuć sobie jeszcze 100 kalorii. W przypadku mężczyzn jest to odpowiednio 500 lub 600 kalorii. Łatwo zatem policzyć, że kobieta, która chce schudnąć, na tej diecie spożywa ok. 1500 kalorii dziennie.

Jak uniknąć jo-jo?

Zadbaj o to, aby twoje codzienne menu składało się z: 15-25 proc. tłuszczów, takiej samej ilości białka oraz 50-70 proc. węglowodanów. Ale uwaga – należy unikać węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak cukier czy białe pieczywo, a także tłuszczów nasyconych, potraw bogatych w sól itp. W diecie garstkowej wskazane jest doprawianie pożywienia ziołami, najlepiej świeżymi. Stosując dietę garstkową, chudnie się zazwyczaj 4-6 kg miesięcznie. Tego typu jadłospis można stosować do końca życia, co pomoże uniknąć efektu jo-jo. W czasie stosowania diety garściowej należy dużo pić – zwłaszcza wodę, do dwóch litrów dziennie. Wskazana jest także herbata (zielona, czerwona). Raz dziennie można wypić niesłodzoną kawę.

Minusy, które trzeba znać

Niestety, również dieta garściowa nie jest pozbawiona wad. Najczęściej krytykuje się jej niską kaloryczność, po której często występuje efekt jo-jo. Na początku stosowania tej diety faktycznie można odnieść wrażenie, że porcje są za małe. W pierwszych dniach może pojawić się intensywne uczucie głodu i ssania w żołądku, które jednak miną, gdy żołądek się skurczy, a organizm przyzwyczai się do nowego jadłospisu. Autorzy diety zalecają, aby na początku dodawać do jedzenia sproszkowany błonnik – ten wypełni żołądek i zniweluje dokuczliwe uczucie głodu. Stosując dietę garściową, może się też pojawić uczucie apatii, zmęczenia i zniechęcenia oraz ospałość; przynajmniej na początku.

Nie dla każdego

Takie poświęcenie się jednak opłaca. Dieta garstkowa znakomicie podkręca metabolizm, sprawia, że wracają siły witalne, a osoby ją stosujące czują się silniejsze, zdrowsze i młodsze. Jeszcze lepsze efekty osiągniemy, łącząc ten jadłospis z regularną aktywnością fizyczną. W diecie garściowej należy jeść – nie wolno odmawiać sobie posiłków. Głodówki są bardzo niezdrowe i drastycznie obniżają tempo przemiany materii. Diety garściowej nie mogą jednak stosować wszyscy, szczególnie dzieci oraz młodzież, kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby chore czy te, które potrzebują dużo energii, np. do uprawiania sportu, intensywnej pracy czy nauki.

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie – garść musli i suszonych owoców z małym kubeczkiem jogurtu naturalnego albo bułka pełnoziarnista z pastą z tuńczyka i szczypiorkiem albo nieduża porcja owsianki.

Drugie śniadanie – szklanka zupy warzywnej albo duże jabłko albo plaster białego sera z rzodkiewką i kiełkami.

Obiad – makaron razowy ze szpinakiem albo pieczona ryba z warzywami albo brązowy ryż z małym kurczakiem i gotowanym na parze warzywem.

Podwieczorek – garść winogron albo kromka chleba żytniego z sałatą, pomidorem i chudą szynką albo mieszkanka sałat z oliwkami i słonecznikiem.

Kolacja – sałatka warzywna polana np. oliwą z oliwek albo garść jagód albo koktajl owocowy.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
Macka (Ocena: 5) 29.12.2013 20:26
Mi również pomogły te tabletki ale w połączeniu z dietą.W okresie trzech miesięcy schudłam 15 kg.Dla mnie to bardzo duży sukces bo z tom nadwagą walczyłam dość długo.
odpowiedz
lizunia (Ocena: 5) 29.10.2013 14:17
Ja z kolei brałam już różne suplementy diet.Jedne przynosiły efekty inne w ogóle.W necie trafiłam na Foreverslim.Preparat jest skuteczny pierwsze efekty widoczne są w krótkim czasie.
odpowiedz
ania bakis (Ocena: 5) 18.09.2013 11:26
Nie schudłam ani na tej, ani na żadnej innej diecie. Kg zaczęłam tracić dopiero wtedy kiedy zaczęłam brać tabletki foreverslim. 3 miesiące kuracji dały mi w sumie 17 kg na minusie. Tabletki wybrałam na podstawie porównania, ale to już same zobaczcie - porownaj-tabletki.pl To działa!
odpowiedz
mella (Ocena: 5) 05.08.2013 13:14
Dieta ŻP wg przepisu mojej babci :D a ja sobie pomagam pijąc figure noappetait - inaczej non stop burczało by mi w brzuchu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2013 23:18
patrząc na ten przykładowy jadłospis, to jak dla mnie to zwykłe MŻ (mniej żreć) + podstawy zdrowego odżywiania ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie