Porada dietetyka: Czy zupki w proszku są szkodliwe?

Czy sproszkowana żywność wpływa negatywnie na nasze zdrowie? Czy zupy błyskawiczne to wyłącznie konserwanty i barwniki? Na te i inne pytania odpowiadamy w konsultacji z dietetykiem.
Porada dietetyka: Czy zupki w proszku są szkodliwe?
23.09.2009

1. Produkty w proszku są sztucznie barwione

PRAWDA. Cały proces produkcji, a w szczególności suszenie, sprawia, że sproszkowane produkty tracą swój naturalny kolor. Aby apetycznie wyglądały, są sztucznie barwione, najczęściej przy pomocy barwników naturalnie występujących w roślinach, które są nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Jedynie sproszkowane desery zawierają dodatkowo barwniki chemiczne, mogące powodować uczulenia. Aby sprawdzić, czy dany produkt zawiera syntetyczne barwniki, dokładnie czytaj ulotki na opakowaniach.

2. Sproszkowana żywność zawiera mało witamin

ZALEŻY. Podczas suszenia większość witamin i substancji odżywczych znika. Szczególnie podatne na zniszczenie są witaminy z grupy B oraz witamina C. Istnieją jednak takie metody suszenia (np. liofilizacja), które pozwalają na zachowanie części witamin. Niektórzy producenci wzbogacają żywność w proszku o dodatkowe składniki odżywcze w postaci witamin i soli mineralnych.

3. Wszystkie produkty w proszku mają dużo kalorii

MIT. Niektóre sproszkowane produkty, przeznaczone specjalnie dla osób odchudzających się, mają niski indeks kaloryczny. Zawierają one niewiele tłuszczu i są słodzone słodzikami.

4. Sproszkowana żywność jest wzbogacana o polepszacze smaku

PRAWDA. To dzięki tym substancjom odczuwamy smak i aromat produktu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się glutaminian sodu (E 621), który jednak nie może występować w ilości większej niż 65 g na kilogram produktu. U niektórych osób dodatek tej substancji powoduje zespół objawów nazywanych „syndromem chińskiej restauracji” – bóle głowy, nadmierna potliwość, mdłości, skurcze mięśni, alergie skórne, uczucie ucisku w jamie ustnej, a nawet chwilowy paraliż.

5. Żywność w proszku zawiera więcej konserwantów niż normalne produkty

MIT. Wbrew pozorom, sproszkowane produkty zawierają mniej konserwantów niż nam się wydaje. Wysuszony, szczelnie zapakowany towar ma wyższy termin przydatności do spożycia, nawet bez dodatku środków konserwujących.

6. Wszystkie składniki oznaczone literą E są niebezpieczne dla zdrowia

MIT. Symbolem E oznacza się emulgatory, barwniki, aromaty, ale również witaminy. Specjaliści uważają, że najbardziej szkodliwe są konserwanty od E200 do E263 oraz przeciwutleniacze E320 i E321, gdyż mogą wywoływać alergie oraz powodować zaburzenia w pracy wątroby. Uznaje się jednak, że dużo bardziej niebezpieczne są zjełczały tłuszcz oraz toksyny mikroorganizmów.

7. Niektóre osoby nie powinny jeść sproszkowanej żywności

PRAWDA. Po produkty w proszku nie powinny sięgać osoby cierpiące na nadciśnienie oraz cukrzycę, gdyż zawarty w nich glutaminian sodu podnosi ciśnienie krwi. Lekarze ostrzegają również, że zawarte w sproszkowanej żywności składniki mogą wywoływać uczulenia pokarmowe u osób szczególnie na nie podatnych.

8. Jedzenie sproszkowanej żywności wzmaga trądzik

PRAWDA. Zawarte w sproszkowanych produktach sztuczne aromaty mają silne działanie trądzikotwórcze, jeżeli więc borykasz się z niedoskonałościami skóry, wyeliminuj ze swojej diety wszelką żywność w proszku.

9. Sproszkowana żywność ma nieograniczoną trwałość

MIT. Prawidłowo przechowywana (bez dostępu światła, wilgoci i powietrza) żywność w proszku ma okres przydatności sięgający blisko 2 lat. Należy jednak pamiętać, że produkty leżące w otwartym opakowaniu mają o wiele krótszą trwałość, gdyż są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Opracowała Natasza Lasky

Zobacz także:

PSYCHOTEST: Czy jesteś anonimowym żarłokiem?  

Uzależnić się od jedzenia jest łatwiej niż od alkoholu czy hazardu. Wiele osób leczy chandrę tabliczką czekolady albo ulubionymi lodami. Zastrzyk cukru ma poprawić humor i dać kopa na resztę dnia.

Kiedy waga kłamie?

Czy to możliwe, aby wskazania wagi były przekłamane? Kiedy najlepiej się ważyć?

 

Polecane wideo

Komentarze (89)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2014 10:02
Nie uznaję zupek w proszku. Zdecydowanie wolę zupy gotowe, takie jakie robi na przykład Profi. Przynajmniej są w nich warzywa. A poza tym lepiej smakują.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2012 16:14
Tutaj wpisz treść komentarza do Porada dietetyka: Czy zupki w proszku są szkodliwe?...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2011 13:10
Fajnie czasem jest zjeść taką zupkę, ale można też znaleźć dania w proszku, które nie są chemiczne, ja jem takie prawdziwe dania obiadowe z błonnikiem, bo lubię, ale unikam czystej chemii - czytam opisy na opakowaniach i analizuję skład :) więc można jeść zdrowo, czy naturalnie a z proszku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.07.2010 10:52
spermozjad , jestes obrzydliwa bleeee
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2010 18:50
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie