Porada dietetyczna: Czy diety jednoskładnikowe faktycznie odchudzają?

Dieta grejpfrutowa, kapuściana, arbuzowa – twój klucz do szczuplej sylwetki czy uszczerbku na zdrowiu?
Porada dietetyczna: Czy diety jednoskładnikowe faktycznie odchudzają?
kobieta na wadze
31.03.2010

Ogólnie diety jednoskładnikowe uznaje się za bardzo skuteczne. Gdy ktoś chce sporo schudnąć w krótkim czasie, poleca mu się wtedy diety oparte na jednym dominującym produkcie. Chwalone są za to, że naprawdę pozwalają zrzucić sporo kilogramów i to dosłownie w mgnieniu oka. „Dieta marzenie” – pomyślałby ktoś, zwłaszcza borykający się z nadmiarem ciała. Rzeczywiście, ze względu na swoją skuteczność, te diety wciąż są szalenie popularne. Tylko czy ich popularność jest poparta dobroczynnym wpływem na nasze zdrowie? 

W dietach jednoskładnikowych chodzi o to, żeby przez wskazany okres czasu jeść wyłącznie jeden konkretny produkt, choć może być on podawany na wiele sposobów. Dopiero po jakimś czasie – najczęściej po około tygodniu – do jadłospisu wprowadza się inne produkty, aczkolwiek jest to żywność lekka i pasująca do charakteru diety. Właśnie fakt, że przez kilka tygodni je się na dobrą sprawę tylko jeden produkt, przy wyeliminowaniu tuczących i zakłócających dietę odchudzającą artykułów spożywczych, sprawia, że tak szybko traci się na wadze. Bo to właśnie przez źle dobrane produkty i ich nieprawidłowe połączenie tyjemy. 

Dieta jednoskładnikowa jest wskazana dla osób, które chcą schudnąć szybko np. na jedną konkretną okazję. Masz miesiąc do wesela i po zimie nie mieścisz się w sukienkę albo we wszystkim, co zakładasz, czujesz się grubo? Taka dieta pozwoli ci oczyścić się ze zbędnych toksyn, sprawi, że skurczy ci się żołądek, wpłynie na twoją przemianę materii, a ty, gdy konsekwentnie w niej wytrwasz, będziesz mogła cieszyć się szczuplejszą sylwetką. Polecamy ci dietę tygodniową połączoną z odnową organizmu. Więcej w osobnym tekście

Najbardziej popularną dietą  jednoskładnikową jest dieta kapuściana. Jej podstawą jest zupa kapuściana, którą oprócz kapusty przygotowuje się  m.in. z cebul, papryki, pomidorów, selera, pomidorów itp. Zupy nie można solić, dodawać tłuszczy, bulionów. Porcja zupy przygotowana z jednej główki kapusty wystarcza na około tydzień. Podobno na tej diecie w ciągu tygodnia można schudnąć około 5 kg. Oprócz zupy kapuścianej do jadłospisu wprowadza się owoce, warzywa, odtłuszczone mleko, gotowane mięso bez soli, przypraw i tłuszczu, a także soki. Dieta kapuściana jest cennym źródłem witaminy C, pobudza pracę jelit, poprawiając przemianę materii, ma szerokie właściwości lecznicze i pozwala wyraźnie schudnąć w krótkim czasie. 

inne znane diety jednoskładnikowe to np. dieta jabłkowa, grejpfrutowa, ziemniaczana czy ryżowa, arbuzowa, ananasowa... Na dobrą sprawę podstawą jadłospisu może być dowolny produkt. Najlepiej gdy jest dostępny o danej porze roku – dietę jabłkową czy arbuzową stosuje się latem, kapuścianą warto zimą, bo codziennie jemy ciepłą zupę. Im więcej talerzy tej zupy zjemy, tym lepiej dla naszej sylwetki.

Zapominamy o smażonych potrawach, wędlinach, serach, o słodyczach nie wspominając. Nie używamy soli, przypraw, cukru. Słodkie napoje także należą do grupy produktów zakazanych. Na całe szczęście główny produkt, który stanowi bazę naszej diety jednoskładnikowej, możemy modyfikować. Przykładowo banana można podać surowego, połączonego z jogurtem naturalnym, musli czy zrobić koktajl bananowy. 

W dietach jednoskładnikowych najgorsza jest właśnie ta monotonia produktów. Po kilku dniach osobom, które taką dietę stosują, robi się niedobrze na samą  myśl o tym, że znowu mają zjeść zupę kapuściana, ryż  czy jabłko. Nawet dodatkowe składniki wprowadzane do diety nie są w stanie poprawić jadłospisu, dlatego nie da się takiej diety stosować przez dłuższy czas. Taka dieta, właśnie przez swoją monotonię, może się również zakończyć napadem na jedzenie.

Jeśli przed rozpoczęciem dowolnej diety jednoskładnikowej byliśmy amatorami słodyczy czy nie mogliśmy sobie odmówić kanapeczki z masłem i żółtym serem, po kilku bądź kilkunastu dniach stosowania takiej diety może dojść do ataku na lodówkę. A ponieważ nasz żołądek i jelita przez czas stosowania takiej diety pracowały na pełnych obrotach, żeby przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania, taki napad może się skończyć fatalnie dla naszego organizmu. Nierozsądne stosowanie diety może doprowadzić do całkowitego rozregulowania – stąd już tylko krok do zespołu jelita drażliwego. 

Pamiętaj również, że diety jednoskładnikowe nie dostarczają składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności białka. Jego brak może doprowadzić do uszkodzenia ważnych organów. Przez nieumiejętnie stosowaną dietę jednoskładnikową, niepopartą ruchem, można narobić sobie sporo problemów, z którymi często trzeba się potem zmagać przez lata. 

I jeszcze kilka „za” i „przeciw”, jeżeli rozważasz przejście na dietę jednoskładnikową: 

TAK, jeśli:

- Chcesz poprawić sobie przemianę materii, perystaltykę jelit.

- Masz problem z regularnym wypróżnianiem.

- Nie masz czasu na gotowanie sobie wymyślnych, odchudzających potraw i staranne dobieranie produktów, włączając w to liczenie kalorii. 

NIE, jeśli:

- W twoim organizmie brakuje witamin.

- Jesteś przemęczona, nie masz sił, źle znosisz przesilenie.

- Nie potrafisz narzucić sobie dietetycznej dyscypliny. 

Szukasz diety dla siebie? Być  może to właśnie dieta jednoskładnikowa pozwoli ci szybko i skutecznie rozprawić się z nadmiarem kilogramów, zwłaszcza teraz, gdy wreszcie możemy zrzucić z siebie ciepłe ubrania. A jeżeli szukasz diety dla siebie optymalnej, odsyłamy cię do zakładki „Kuchnia i diety” w Papilocie. Tutaj z pewnością znajdziesz coś, co cię zainteresuje. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także: 

Jak oszukać głód? 

Przedstawiamy kilka prostych sztuczek, które pozwolą ci schudnąć bez diety. 

Dietetyczny zegar biologiczny 

Poznaj odpowiedź na pytanie, co jeść i o której godzinie, żeby cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką!   

Polecane wideo

Komentarze (34)
Ocena: 5 / 5
Mikkie (Ocena: 5) 23.03.2020 19:04
Ja miałam poważne problemy z nadciśnieniem i samodzielne decydowanie się na jakieś głodówki czy wyłączanie z diety pewnych składników nie było zbyt rozsądne. Ostatnio zdecydowałam się na konsultację z dietetyczką online. Taki czas, że wszystko lepiej robić online... w sumie żadne poradnie stacjonarne nie działają. Trzymałam się jej zaleceń przez dwa miesiące i udało mi się zrzucić 6 kg. Całkiem niezłe osiągnięcie. :) Zamierzam dalej korzystać z usług Foodwise. :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.05.2010 21:43
MOTTO: ŻYWIENIE RACJONALNE; wg: IRL KRAKÓW. Ja jednak polecam i wskazuję na rozsądek oraz umiar. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie do 26% wzrostu, czyli tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu. InterneT_______: MAGDALIRL
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.04.2010 20:16
Moja dieta polegała na tym, że jadłam baaardzo mało. Zdarzało się, że do ust niebrałam nic przez 4 dni... schudłam 10 kilo, minęło już półtora roku i nic nie przytyłam ;]]]]]]]]]]]]]]]]]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.04.2010 10:03
Ja akurat przeszłam dietę jednoskładnikową i mogę co nieco powiedzieć na ten temat. Wybrałam arbuza, którego jadłam tylko przez 2 tygodnie i w zasadzie nic poza nim. Nie miałam problemu z tym, że nie mogłam jeść nic poza nim, bo miałam mocną motywację i samozaparcie. Muszę powiedzieć, że bez faktycznego uszczerbku na zdrowiu pozbyłam się 8 kg. Poza tą dietę także ćwiczyłam sporo. Cały proces przeszłam około 5 lat temu i do tej pory skutki się utrzymują :) Ze swojej strony polecam zatem arbuza :) (którego do dziś uwielbiam, a końcu sporo mu zawdzięczam :D)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.04.2010 00:52
Dieta tysiaca kalorii nie powoduje efektu jojo kiedy po osiągnięciu zaplanowanego rezultatu przejdziemy na diete stabilizujaca okolo2000kcal ale rowniez z prawidlowo dobranymi potrawami, rozlozonymi na 5 posilkow dziennie. Kazdy dietetyk ci to powie. pozdrawiam niedoinformowana:P
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie