Planujesz odchudzanie? Uważaj na te metody

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w odchudzaniu jest zachowanie zdrowego rozsądku.
Planujesz odchudzanie? Uważaj na te metody
20.06.2017

Władzę nad nami przejmują bowiem emocje, które pchają nas w otchłań restrykcyjnych diet, a te z kolei często mają niewiele wspólnego z bezpieczną utratą wagi. Do odchudzania należy podejść z głową, dlatego zanim na dobre zaczniesz rozglądać się za skuteczną dietą odchudzającą, dowiedz się, których metod warto unikać i dlaczego.

Jeśli ktoś wyśle Ci linka do którejś z poniższych diet, bądź też sama na nie wpadniesz przeglądając strony internetowe, po prostu je zamknij. To metody, które w praktyce mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

To omijaj: dieta tasiemcowa

W ostatnich latach coraz częściej się o niej słyszy, jednak głównie w negatywnym kontekście. Na czym polega? To nic innego, jak tabletki z tasiemcem –pasożytem, który sieje prawdziwe spustoszenie. Tasiemiec nie posiada własnego układu pokarmowego, dlatego wszystkie związki odżywcze czerpie z organizmu, do którego przywiera z całą mocą. Może powodować mdłości, bóle głowy, dolegliwości przewodu pokarmowego, a także anemię. To złodziej, który wykrada wszystkie potrzebne człowiekowi związki, przez co może go doprowadzić nawet do śmierci. Poza tym, mając w sobie tasiemca, możesz nim zarazić najbliższych. Osoby, które chcą się pozbyć tasiemca, przechodzą często nie tylko odrobaczanie, ale również wielomiesięczną terapię, a nawet chirurgiczne zabiegi.

 

To omijaj: środki przeczyszczające

Ten rodzaj „wspomagania” organizmu w walce ze zbędnymi kilogramami może wyrządzić wiele szkód. Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że metoda ta wcale nie wpływa pozytywnie na proces odchudzania – kalorie ze spożywanej żywności dalej są wchłaniane w takim stopniu, jak dotychczas, poza tym tkanka tłuszczowa również nie ulega zmniejszeniu. Jeśli pojawia się spadek wagi, wynika on głównie z tego, że w organizmie doszło do odwodnienia, co może być fatalne w skutkach. Suchość skóry to najlżejszy z objawów, do tego mogą dojść wymioty, biegunki, gorączka, bóle brzucha, zaparcia, spadek koncentracji, zaburzenia nastroju, zmęczenie, senność, kłopoty z nerkami, problemy z układem moczowym. Stosowanie środków przeczyszczających uznawane jest przez część środowiska medycznego za formę bulimii.

 

To omijaj: dieta słoiczkowa

Dieta słoiczkowa to dieta związana z żywieniem się „daniami” przeznaczonymi dla niemowląt. Dlaczego jest ona nieodpowiednia dla dorosłego człowieka? Przede wszystkim dlatego, że ma on zupełnie inne potrzeby żywieniowe, niż niemowlak. Dania ze słoiczka może i są proste i szybkie w przygotowaniu, ale zawarte w nich ilości substancji odżywczych są zbyt małe dla osoby dorosłej. Takie słoiczki praktycznie pozbawione są błonnika, brakuje w nich również innych produktów niezbędnych dla zachowania racjonalnej diety osoby dorosłej: warzyw, owoców, kasz, czy też produktów pełnoziarnistych.

To omijaj: dieta jednoskładnikowa

Nazywana jest również monodietą i polega na spożywaniu na ogół jednego produktu, często pod różnymi postaciami (np. grejpfruta, kapusty, ryżu, jogurtu, bananów). Dieta ta jest bardzo ryzykowna, ponieważ powoduje znaczne zwolnienie tempa przemian metabolicznych, a spadek masy związany jest głównie z gwałtowną utratą wody, a nie redukcją tkanki tłuszczowej. Poza tym, spożywanie ciągle tego samego produktu to dostarczanie organizmowi tylko kilku składników odżywczych, co powoduje powstawanie niedoboru pozostałych. Przykładowo, same owoce nie dostarczają białka, którego człowiek również potrzebuje. W trakcie trwania takiej diety może dojść do pogorszenia nastroju, mogą pojawić się zawroty głowy. Istnieje również duże prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo.

 

To omijaj: thinspirations

Wprawdzie nie jest to rodzaj diety, ale skala i skutki tego zjawiska powodują, że nie sposób nie wspomnieć o tej metodzie odchudzania. Dotyczy ona głównie młodych kobiet, choć nie tylko. Generalnie chodzi tu o wzorowanie się na bardzo szczupłych, mniej lub bardziej znanych kobietach. Nie ma nic złego w tym, że ktoś ma swój wzór, który motywuje go do osiągania zamierzonych celów. Niebezpiecznie zaczyna się robić w momencie, gdy oglądanie zdjęć takiej osoby lub osób staje się obsesyjne. „Boże, dlaczego ja tak nie wyglądam? Muszę tak wyglądać!” – zaczyna się niewinnie, a kończy na anoreksji lub bulimii, anemii oraz innych zaburzeniach, które mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne), ale również życie. Dlatego ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek w naśladowaniu wybranych wzorów.

 

Jak się odchudzać?

Słowem klucz w odchudzaniu powinno być dla każdego słowo bilans. Bilans wiąże się z różnorodnością posiłków, zażywaniem ruchu, dbaniem o dostarczanie organizmowi produktów będących źródłem energii i witamin oraz właściwą suplementację.

Jeśli chodzi o ruch, najważniejsze, by był on regularny. Jest to związane zarówno z ćwiczeniami w dosłownej formie, jak i z ćwiczeniami … własnej cierpliwości – na rezultaty trzeba bowiem poczekać. Najlepiej zacząć od siłowni i treningów z małym obciążeniem. Można też wybrać bieganie, jazdę na rolkach, czy np. pływanie.

Oprócz ćwiczeń, warto zadbać również o zbilansowaną dietę. Co to oznacza? Po pierwsze, zawiera się w tym wspomniana wcześniej różnorodność potraw – muszą być one różnorodne, ponieważ nie istnieje jeden produkt, który zawierałby w sobie wszystkie niezbędne człowiekowi składniki odżywcze, a te zawarte są w różnych grupach produktów. Po drugie, dieta taka powinna uwzględniać dzienne zapotrzebowanie energetyczne (przyjmuje się, że ok. 12-15% zapotrzebowania powinny dawać nam białka, ok. 25-30% - tłuszcze, a reszta, czyli 55-65% - węglowodanów, ale tych złożonych). Ostateczne proporcje zależą od indywidualnych predyspozycji człowieka, np. sportowcy będą potrzebować więcej białka, z kolei osoby z dolegliwościami nerek – odwrotnie. Po trzecie, nie można zapominać o witaminach i pierwiastkach mineralnych – te zawarte są głównie w surowych owocach i warzywach. Po czwarte: woda. Woda to niezbędny składnik nie tyle do chudnięcia, ale do życia. Istotne dla procesu gubienia kilogramów jest natomiast to, że usuwa oboczne produkty przemiany materii, ma działanie oczyszczające, zmniejsza uczucie głodu, nie jest kaloryczna, usprawnia transport składników odżywczych. Podczas odchudzania ważne jest, aby nie doprowadzić do ubytku wody – odwodniony organizm dużo trudniej spala tkankę tłuszczową.

Kolejny istotny element w bezpiecznym i skutecznym odchudzaniu to właściwa suplementacja. Co to oznacza? Stosowanie naturalnych wspomagaczy, które przyspieszają spalanie tłuszczu, zwiększają motywację do treningu oraz dostarczają cennych składników odżywczych. To również taka suplementacja, która stanowi wartościowe uzupełnienie diety. Niestety spora grupa osób korzysta z suplementów bez dokładnego zapoznania się z ich składem i przeznaczeniem, przez co kuracja odchudzająca nie odnosi oczekiwanych efektów. Warto rozejrzeć się za czymś, co usprawnia procesy metaboliczne np. poprzez wzmaganie wydzielania soków trawiennych, hamuje uczucia głodu (co pomaga powstrzymywanie się od podjadania), wpływa pozytywnie na szybsze wchłanianie składników odżywczych, dodaje energii i zwiększa wydolność organizmu np. podczas treningów, przez co może wspomóc budowanie upragnionej sylwetki. Polecanym preparatem umożliwiającym bezpieczną i naturalną redukcję wagi jest np. Piperine Forte.

Do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników w odchudzaniu prowadzi długa i kręta droga. Niemniej jednak jest duża szansa, że przy odpowiednio zaplanowanych działaniach, zdrowym rozsądku, wytrwałości i systematyczności to się uda. Powodzenia!

 

 

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
Magda (Ocena: 5) 11.10.2018 21:04
Witam! odchudzanie tylko i wyłącznie pod okiem dietetyka! ja po wielu nieudanych dietach, trafiłam do kliniki w Warszawie. Jest to terapia ketogeniczna. Mam założoną sondę poprzez nos do żołądka. Głodu nie czuję, organizm się oczyszcza, ja chudnę :) dziś jest 9 dzień, na wadze -6kg jutro zdejumuję sondę i czeka mnie etap wychodzenia, oczywiście pod okiem dietetyka, który ułożył mi dietę. Mam nadzieję, że schudnę jeszcze parę kilogramów. Na razie jestem bardzo podekscytowana, mam dużo energii, zaczynam trochę ćwiczyć, na razie marsz z kijkami, dodatkowo mam zabiegi liftingujące na ciało. W grudniu ślub i wesele, już nie mogę się doczekać!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 17.07.2017 06:26
Ja też stosowałam Slimunox i jestem bardzo zadowolona z efektu jaki udało mi się uzyskać. W 3 miesiące schudłam 14 kilo, co jest dla mnie rekordowym wynikiem.
odpowiedz
Marita (Ocena: 5) 10.07.2017 09:58
Ja gdyby nie tabletki Slimunox pewnie nadal męczyłabym się na diecie i może bym chudła ale na pewno nie tyle i nie tak szybko.A dzięki temu że brałam te tabletki cały proces odchudzania był o dużo łatwiejszy.
odpowiedz
Julcia (Ocena: 5) 02.07.2017 18:15
Ja po raz pierwszy zdecydowałam się na zakup tabletek odchudzających.Na początku myślałam że biorąc tabletki i nic nie zmieniając uda mi się schudnąć.Niestety tak łatwo nie ma.Zmieniłam dietę niestety musiałam się ruszyć z kanapy .Kurację z Slimunox przedłużyłam o dwa miesiące.Efektem jest teraz rozmiar 38.
odpowiedz
Ulla (Ocena: 5) 30.06.2017 18:09
Ja słyszałam, że świetne efekty daje zabieg ReduStim - zakłada się taki specjalny kombinezon, który ma wpłynąć na tkankę tłuszczową na całym ciele. Takie zabiegi robią w Vici Clinic na ul. św. Sebastiana w Krakowie - same dobre opinie są o nich w Internecie, czy ktoś już był u nich? Chyba się wybiorę, bo teraz mają duże letnie promocje.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie