Najgorsze diety świata. Zamiast schudnąć - przytyjesz!

Niektóre popularne zalecenia żywieniowe, które powodują, że jemy zbyt mało, nie dostarczamy potrzebnych składników albo wykluczamy całe grupy produktów, prowadzą do niekorzystnych zmian w organizmie, a nawet poważnych chorób…
Najgorsze diety świata. Zamiast schudnąć - przytyjesz!
Fot. Thinkstock
27.05.2017

Z nadmiarem kilogramów zmaga się coraz więcej kobiet, nic dziwnego, że każda kolejna „cudowna” dieta cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednak mnóstwo Polek i tak najchętniej stosuje metodę polegającą na odstawieniu jedzenia. Efekt? Drastycznie spowalniamy wówczas metabolizm, co zwykle skutkuje efektem jo-jo, czyli gwałtowną utratą kilogramów, a następnie równie szybkim przybieraniem na wadze.

Musimy zdać sobie sprawę,  że powtarzające się naprzemienne chudnięcie i tycie w stosunkowo krótkich przedziałach czasu zaburza fizjologię organizmu, co znacząco zwiększa ryzyko śmierci z powodu schorzeń układu krążenia. Na takie niebezpieczeństwo narażają się zwłaszcza kobiety, które postanawiają się odchudzać, choć ich wyjściowa waga mieści się w normach.

Zobacz także: Zaskakujące produkty, przez które SZYBKO TYJESZ

Z rozmaitymi, modnymi programami żywieniowymi trzeba bardzo uważać, bo wiele z nich może wywołać więcej szkody niż pożytku. Najlepszym przykładem jest tzw. dieta alkaliczna, której pomysłodawca, Robert O. Young określał się mianem „jednego z najlepszych naukowców  świata”, choć z czasem okazało się, że jego dyplom został sfałszowany, promowane metody nie były potwierdzone badaniami naukowymi, a sam Young został skazany za oszustwa i wyłudzenia.

Mimo to dietę alkaliczną wciąż stosuje wiele kobiet, opierających jadłospis na produktach o niskiej zawartości białka, przede wszystkim warzywach i owocach (choć wykluczone są warzywa strączkowe, ziarna i orzechy), rezygnujących z cukru i czekolady, pijących wodę alkaliczną lub wodny roztwór wodorowęglanu sodu, czyli sody oczyszczonej.

Zdaniem specjalistów taki system nie spowoduje znaczącego spadku wagi, choć – dzięki spożywaniu dużej ilości warzyw – faktycznie możemy trochę schudnąć. Jednak przy okazji narażamy się na niedobór potrzebnych organizmowi składników odżywczych, zwłaszcza węglowodanów złożonych, białek, witaminy D oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jakby tego było mało, regularne picie roztworu sody oczyszczonej może uszkadzać błonę śluzową żołądka.

zła dieta

Fot. Thinkstock

Sporo kontrowersji budzi również inna modna ostatnio dieta, czyli Whole30. To bardzo restrykcyjny, 30-dniowy program, który zakłada wykluczenie z jadłospisu cukru (w tym także słodzików), glutenu, nabiału, alkoholu, warzyw strączkowych i zbóż. Dozwolone jest natomiast spożywanie mięsa, owoców morza, jaj, warzyw, niektórych owoców czy orzechów (oprócz orzeszków ziemnych). Dieta wymaga niezwykłej samokontroli i dyscypliny, nie tylko w trakcie jej stosowania, ale – co najważniejsze – również po skończeniu miesięcznego detoksu.

Jednak eksperci są sceptyczni. Nie ma bowiem żadnych badań, które potwierdzałyby skuteczność tego programu w kwestii odchudzania. Poza tym, jak wszystkie restrykcyjne diety, często kończy się ona efektem jo-jo.Whole30 cechuje także wysoka podaż sodu i niska wapnia, co może negatywnie wpływać na poziom cholesterolu i równocześnie prowadzić do niedoborów żywieniowych.

Liczne grono przeciwników ma również dieta paleo, która w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Polega na tym, że żywimy się jak nasi przodkowie z epoki kamienia łupanego, zwłaszcza mięsem, rybami i owocami morza, zielonymi warzywami, jajkami, orzechami czy miodem. Unikamy natomiast nabiału, warzyw strączkowych, produktów z dużą ilością skrobi (np. ziemniaków), produktów pełnoziarnistych, cukru, soli, drożdży, żywności przetworzonej i sztucznej, czyli konserwantów, barwników oraz innych chemicznych ulepszaczy.

zła dieta

Fot. Thinkstock

Choć w diecie paleo nie trzeba liczyć kalorii i ważyć posiłków, według jej zwolenników możemy stracić nawet 20 kilogramów w pół roku. Jej zaletą może być też fakt, że nie jest to program obliczony na jakiś okres, ale sposób na życie i stałą zmianę podejścia do odżywiania.

To w czym problem? Eksperci podkreślają, że wykluczenie wielu produktów, na przykład zbóż, nie służy zdrowiu. Pamiętajmy bowiem, że nasz organizm potrzebuje wszystkiego w rozsądnych ilościach – również nabiału, produktów pełnoziarnistych czy warzyw ze skrobią. Duża ilość mięsa w diecie może doprowadzić ponadto do zakwaszenia organizmu, obciążone zostają też nerki.

Jeśli chcesz stosować dietę paleo, jadłospis najlepiej opracować z dietetykiem. Specjalista zbilansuje posiłki, zapewniając podaż wszelkich niezbędnych organizmowi składników odżywczych. Brak nabiału w diecie może bowiem doprowadzić np. do niedoboru wapnia, warto zatem wiedzieć, jakie są inne źródła tego pierwiastka i jak zapewnić sobie jego podaż. Diety paleolitycznej nie zaleca się osobom z cukrzycą, schorzeniami serca czy problemami z krążeniem. Przed jej rozpoczęciem warto zrobić kontrolne badania, żeby sprawdzić swój stan zdrowia.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
Balladyna (Ocena: 5) 30.06.2017 07:09
Nie zawsze diety u mnie przynosiły skuteczne rezultaty.Raz było lepiej raz gorzej,ale nigdy nie były to trwałe efekty.Dopiero jak za namową koleżanki kupiłam Slimunox udało mi się trwale zrzucić 12 kg.Teraz cieszę się tym że bez zadyszki i żadnego problemu wchodzę na czwarte piętro.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.06.2017 08:16
Ja stosowałąm Foreverslim i jestem bardzo zadowolona z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu pełen sukces. 3 miesiące czasu i waga spadłą o 14 kilo
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 01.06.2017 21:35
Według mnie najlepszy sposób to dieta połączona z aktywnością fizyczną.Ja schudłam sporo na tej diecie http://dieta-lux.pl/44535 ,już w pierwszym tygodniu spadło mi z wagi 3 kg .Dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów.Przede wszystkim jest to najtańsza dieta jaką znalazłam ,co jest dla mnie ważne bo nie stać mnie na wizytę u dietetyka .
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 01.06.2017 10:02
Ktokolwiek pisal ten artykul zapomnial przede wszystkim o wzmiance, ze kazdy ma tak na prawde inne cialo. To troche tak jak z kosmetykami : ten krem Ci podejdzie, ale Twojej kolezance juz nie. Kazda dieta jest dobra jak sie ja stosuje z glowa i modyfikuje sie ja pod potrzeby swojego ciala.
odpowiedz
Zizi (Ocena: 5) 27.05.2017 15:25
najgłupszą dietą i tak jest w mojej opini głodówka. to jest aż niebezpieczne i rozwala metabolizm a niewiele osob zdaje sobie z tego sprawę. należy paietac, ze nie kazda dieta jest dobra. Najlepiej jesc po prostu zdrowe produkty w normlanych ilościach i uprawiac jakis sport do tego. jakieś iqacai tez jest dobrym i bezpiecznym pomyslem przy odchudzaniu. Trzeba po prostu zachowac rozsądek.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie