Dlaczego nie potrafisz schudnąć?

Nie przytyłaś przez jedną noc, dlatego nie licz na to, że schudniesz w jeden dzień – głosi popularne hasło motywacyjne, które może być odpowiedzią na zawarte w tytule artykułu pytanie. Choć nie jedyną…
Dlaczego nie potrafisz schudnąć?
Fot. Thinkstock
19.06.2016

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że co druga Polka cierpi na nadwagę. Wcześniej czy później wiele kobiet postanawia wziąć się za siebie i rozpocząć walkę ze zbędnymi kilogramami. Myśl o przejściu na dietę przechodzi przez głowę co najmniej kilka razy w roku – podczas spisywania noworocznych postanowień, tuż przed wiosną lub wakacyjnym wyjazdem albo kiedy oglądamy zdjęcia, na których koleżanka wygląda zdecydowanie korzystniej.

Jednak efekty starań bywają różne. „Zrezygnowałam ze słodyczy, nie jem późnych kolacji, zaczęłam jeździć do pracy rowerem, a w weekendy biegam. I co z tego, skoro nie chudnę, a wręcz przeciwnie, w ciągu ostatnich kilku tygodni przytyłam trzy kilogramy. Nie zależy mi na wyglądzie anorektycznej modelki, ale chciałabym przynajmniej dobrze czuć się w swoim ciele, a jest z tym coraz gorzej” – skarży się Karolina, a pod jej słowami mogłoby się na pewno podpisać tysiące Polek, które bezskutecznie próbują schudnąć. Dlaczego to im się nie udaje?

Polecamy także: Jej pośladki są większe od głowy! Czy tak wygląda ideał?

Specjalista prawdę powie…

„Często wydaje nam się, że dieta odchudzająca to prosta sprawa i sami możemy ją zaplanować. Nic bardziej mylnego” – ostrzega dr Monika Molenda-Dąbrowska, dietetyk ze szpitala Medicover. „Gdy decydujemy się odchudzać na własną rękę i stosujemy dietę, która nie jest dobrana do naszej przemiany materii czy stylu życia, jesteśmy narażeni między innymi na osłabienie organizmu, pogorszenie kondycji włosów i paznokci, niedobory witamin i cennych składników mineralnych oraz przede wszystkim spowolnienie metabolizmu” – wylicza specjalistka.

Zbyt drastyczna dieta może jednak prowadzić również do poważniejszych problemów, na przykład niedokrwistości, zaburzeń rytmu serca, zaparć, nadmiernego obciążenia wątroby i nerek. U kobiet często jest też przyczyną zaburzenia regularności cyklu miesięcznego.

Bardzo ważna jest kondycja organizmu w momencie rozpoczęcia kuracji odchudzającej, która stanowi istotną ingerencję w pracę organizmu. Aby odpowiednio zapanować nad zachodzącymi zmianami, niezbędna jest specjalistyczna wiedza.

nie potrafię schudnąć

Fot. Thinkstock

„Podczas pierwszej konsultacji w naszych centrach dietetyk przeprowadza dokładne pomiary masy i składu ciała oraz wywiad medyczno-dietetyczny, który dostarcza informacji o przebytych chorobach, zażywanych lekach, alergiach i innych ważnych czynnikach, mających wpływ na dobór diety. Ostateczny plan dietetyczny jest inny dla każdej osoby, łączy on w sobie założenia różnych metod odchudzania, które są dobrane odpowiednio do indywidualnych potrzeb” – podkreśla Anna Chrzanowska, dietetyk Naturhouse.

Decydując się na pomoc specjalisty, mamy pewność, że nie popełnimy błędów związanych np. ze zbyt szybką utratą kilogramów, powrotem do złych nawyków czy niewłaściwie zbilansowaną dietą. Pomoc dietetyka niezbędna jest także przy wyborze suplementów, które mogą pomóc w osiągnięciu efektów, jeśli są stosowane pod kontrolą specjalisty. Nie bez znaczenia jest także mobilizacja i wsparcie podczas regularnych wizyt.

Czy monodieta przynosi efekty?

nie potrafię schudnąć

Fot. Thinkstock

Warto pić przynajmniej dwa litry dziennie, zwłaszcza przed posiłkami. Skuteczność takiej metody potwierdzili niedawno naukowcy z uniwersytetu w Virginii, według których wypicie dwóch szklanek wody przed jedzeniem pozwala stracić ponad 2 kg miesięcznie. Takie wniosek wysnuli po przeprowadzeniu eksperymentu na 48 odchudzających się osobach w wieku od 55 do 75 lat. Uczestnicy badania, którzy wypijali wodę przed jedzeniem stracili w trzy miesiące średnio 7 kg więcej od grupy, która wody nie piła.

Jeśli nie możemy schudnąć, przyczyną mogą być problemy zdrowotne, np. niedoczynność tarczycy. Potwierdza to popularna prezenterka telewizyjna Karolina Szostak, która może pochwalić się licznymi krągłościami. „Jestem taka, bo mam Hashimoto, czyli niedoczynność tarczycy, i choroba powoduje, że mój metabolizm jest słaby. Wiele kobiet się z tym zmaga. Hashimoto wymaga szczególnego traktowania. Niezwykle ważny jest ruch. Testowałam różne diety” – opowiada na łamach magazynu „Flesz”.

Jak zacząć biegać?

RAF

nie potrafię schudnąć

Fot. Thinkstock

Co jeść i pić

Warto pamiętać, że nie ma skutecznego odchudzania bez aktywności fizycznej. Aerobik, pływanie, taniec, jazda na rowerze, rolkach czy łyżwach albo bieganie to nieodłączne etapy pracy nad poprawianiem sylwetki obciążonej dodatkowymi kilogramami. Systematyczny ruch, nawet niezbyt intensywny, jest konieczny nie tylko po to, by spalić kalorie. Korzystnie wpływa na cały organizm i pracę narządów wewnętrznych.

Podstawowym problemem nieudanych prób odchudzania jest jednak brak trwałych zmian w naszych codziennych nawykach żywieniowych. Nie wystarczy ograniczyć lub wyeliminować pewne grupy produktów, jeśli nie będziemy przestrzegać ważnych zasad, np. spożywania pełnowartościowych posiłków o regularnych porach (powinno być ich pięć dziennie, co uchroni nas przed wieczornymi atakami głodu). Aby dieta była skuteczna, powinna być dopasowana do naszych upodobań smakowych, a przede wszystkim indywidualnych predyspozycji organizmu.

nie potrafię schudnąć

Fot. Thinkstock

Ważny jest sposób przyrządzania posiłków. Zamiast smażyć smakołyki w głębokim tłuszczu, lepiej  przygotowywać je na parze, w wodzie, dusząc czy piekąc w folii lub rękawie. W naszym jadłospisie nie może brakować produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców, ryb, olejów roślinnych i przetworów mlecznych (kefir, jogurt, maślanka).

Zapomnijmy o chipsach, paluszkach i preclach. Tego typu produkty to prawdziwe pułapki żywieniowe – zawierają dużo soli i utwardzonych tłuszczy roślinnych, ale mają bardzo niską wartość odżywczą, dostarczając przede wszystkim węglowodanów prostych. To one stanowią bodziec do wzrostu poziomu cukru i insuliny, a w konsekwencji ponownego ataku głodu.

Podczas odchudzania zapominamy natomiast o piciu wody, odgrywającej ważną rolę w procesie spalania tłuszczu, oczyszczającej organizm z toksyn i przyspieszającej procesy metaboliczne. By nie obciążać niepotrzebnie nerek, powinna być to woda nisko- lub średniozmineralizowana.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
śpiąca królewna (Ocena: 5) 30.06.2016 16:27
Byłam u dietetyka i mam rozpisaną taką indywidualną dietę dla mnie. Średnio mogę schudnąć 2-3 kg miesięcznie. Ale powiedział, że z odpowiednim suplementem można to jeszcze przyspieszyć. I chyba skuszę się na IQgreen, bo widzę że Wam pomogło
odpowiedz
katarzynka (Ocena: 5) 26.06.2016 14:09
Powiedzmy sobie szczerze, nasza polska kuchnia jest pyszna, ale i mega kaloryczna. Dlatego trzeba uważać z ilościami. Ja osobiście łykałam IQgreen, jadłam wszystko, ale w rozsądnych ilościach i wyniki było widać już po miesiącu. Na wagę wniosłam 5 kg mniej. Więc małymi kroczkami dążę do celu !
odpowiedz
iska (Ocena: 5) 23.06.2016 10:15
Jeżeli się odchudzasz świetna decyzją będzie dołączenie naturalnego preparatu novoslim, odkąd dołączyłam do swojej kuracji to znaczenie szybciej tracę na wadzę.
odpowiedz
celebrytka 00 (Ocena: 5) 19.06.2016 23:33
bo źle się zabierasz nawet do dobrych porad - w czym problem, żeby prowadzić chociaz jak najmniej ale jednak ruchliwy tryb życia? spacer i to już jest duży plus. jak nie dieta to chociaż tabsy takie z większające metabolizm jak iqgreen. no wszystko się da - trzeba tylko chcieć!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie