Dietetyczny zegar biologiczny

Wsłuchaj się w rytm swojego ciała i dostosuj do niego swój sposób żywienia.
Dietetyczny zegar biologiczny
24.03.2010
> -->

Biologiczny zegar wbrew pozorom dotyczy nie tylko płodności. Nasze ciała są zaprogramowane zarówno na lata, jak i na poszczególne miesiące oraz dni. W ciągu doby zmienia się aktywność poszczególnych układów (np. nerwowego czy pokarmowego), a my powinniśmy to nie tylko uszanować, ale i dostosować się do wyznaczanego przez nie rytmu.

Jeśli zaczynasz dzień od „wchłoniętego” na stojąco ciastka albo, co gorsza, kubka mocnej, czarnej kawy, a później głodzisz się aż do wieczora, nie dziw się, gdy ciało zaczyna płatać ci figle. Poniżej kilka kluczowych wskazówek, które pozwolą ci lepiej rozplanować dzień pod kątem racjonalnego żywienia:

O której godzinie jeść śniadanie?

Dietetycy zalecają, by śniadanie jeść między 7 rano a 9. Wtedy nasz układ pokarmowy i żołądek są najaktywniejsze i najszybciej uporają się z dostarczonym pożywieniem. Trawienie minie szybko i bezboleśnie, a my zaopatrzymy się w energię na ciężki poranek.

Jeść jedno czy dwa śniadania?

Zdecydowanie dwa. Drugie w okolicach godziny 11, gdy poziom insuliny jest wysoki, a ona błyskawicznie poradzi sobie z cukrem krążącym we krwi. Dlatego najlepsze menu na drugie śniadanie to coś słodkiego, np. drożdżówka, która szybko dostarczy ci energii i nie zdąży przeistoczyć o tej porze w niechciany tłuszcz wokół bioder.

Lepiej jeść śniadanie lekkie czy sycące?

Lepiej zjeść sycące, aczkolwiek nie każdy lubi duże porcje o świcie. Jeśli na pierwszy posiłek konsumujesz coś małego, niedługo potem zafunduj sobie drugie śniadanie, które da ci dodatkowego „kopa energetycznego”.

W jakich godzinach jeść obiad?

Obiad zjedz jak najwcześniej i niech nie będzie to duża porcja, żebyś potem dość szybko zgłodniała i nabrała ochotę na kolację.

Czy jeść kolację?

Tak, jeść, ale o rozsądnej godzinie, mądrze skomponowaną i niezbyt dużą. Weź sobie do serca (ale z przymrużeniem oka) popularne powiedzenie „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Może niekoniecznie ją oddawaj, ale też nie przejadaj się ciężkimi daniami. Najlepiej zjeść coś około 18, ponieważ godzinę później układ pokarmowy zaczyna zwalniać pracę i zmniejszać wydajność – przygotowuje się do trybu nocnego...

Czy mogę sobie od czasu do czasu pozwolić na drobne ustępstwo?

Oczywiście, mała kanka czekolady albo ciastko zjedzone w porze największej aktywności układu pokarmowego (między 7 a 9 rano) albo w czasie zwiększonego poziomu insuliny we krwi (około 11 przedpołudniem) poprawią ci humor i dodadzą energii, nie szkodząc sylwetce.

Porad dietetycznych szukajcie na Papilocie w każdą środę. Tydzień temu wyjaśnialiśmy, czy od piwa można przytyć.

Gabriela Mostowicz - Zamenhof

Zobacz także:

Porada dietetyczna: Czy herbatki przeczyszczające mogą zaszkodzić?

Ich składnik, senes, może wywoływać nieprzyjemne objawy, takie jak mdłości czy bóle brzucha.

Jedzenie, które psuje cerę – uważaj!

Jeśli niewiele trzeba, by na środku czoła wyskoczył nam pryszcz, lepiej (dla własnej urody!) unikać pewnych produktów lub konkretnych ich składników.

Polecane wideo

Komentarze (42)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.08.2010 16:14
yhy. jasne. łatwo powiedzieć. a jak sie chodzi do szkoły no to jak można jeść wcześnie obiad (13-14)?? albo przynajmiej regularnie? jak mam na 8 to jem o 7 śniadanie a jak na 10 to ok 9, po co wstawać wsześniej? albo jak wracam o 13, lub 16 no to jem odrazu po przyjściu, co nie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2010 21:54
jem nieregularnie . siedzę zwykle przed kompem . trenuję siatkówkę i lekkoatletykę . i co ? mam 13 lat , 174 cm wzrostu i waże 53 kg . :) wystarczy zająć się jakimś sportem i widać efekty . :)
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2010 16:44
Jak widać niektórym tylko jedno w głowie. Rzeźba mięśni brzucha przypomina im penisa? Ok, zobaczymy co będzie dalej.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2010 13:18
Regularne pory posiłków wyglądają u mnie tak: śniadanie (7:00) drugie śniadanie (10:00) obiad (13:00) podwieczorek (16:00) i ewentualnie coś na przegryzkę przed 18.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.04.2010 16:23
Ja śniadanie jem ok. 6.30 - 7.30, później w szkole kromkę lub bułkę i 1 lub 2 jabłka. Obiad jem przeważnie ok. 15-16, z kolacją jest różnie czasami nie jem w ogóle, a czasem i ok. 21-22 i to w dość dużych porcjach.. zależy czy jestem głodna. A i ogólnie w ciągu dnia często jem coś słodkiego lub jakiś obiad... średni co jakieś 2-3h coś jem ;) A i jestem szczupła, mam 163cm i 48kg. _________ A ja mam 164 cm i waże 43 kg. i co z tego?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie