5 sposobów na energię do ćwiczeń

Silne postanowienie na temat codziennych treningów nie zawsze wytrzymuje konfrontację z rzeczywistością. Zwłaszcza, gdy twój organizm nie był do tej pory zbyt aktywny, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mimo ogromnej motywacji, z czasem zabraknie Ci energii do ćwiczeń.
5 sposobów na energię do ćwiczeń
01.06.2017

Wysiłek należy dawkować racjonalnie i stopniowo zwiększać obciążenia. Pamiętaj również o odpowiedniej diecie dostarczającej energię niezbędną do ćwiczeń oraz prawidłowej regeneracji poddawanego wysiłkowi organizmu.

Unikaj kryzysów energetycznych

Kryzys energetyczny to moment, w który nagle w trakcie ćwiczeń zaczyna Ci brakować energii do ich kontynuacji. Organizmu nie da się oszukać – brak sił wynika z faktu, że zabrakło mu odpowiednich źródeł energii do dalszego wysiłku. To właśnie z tego względu kolarze biorący udział w wielogodzinnych etapach wyścigów, w trakcie jazdy spożywają między innymi wysokoenergetyczne batony. Za kryzys energetyczny podczas twoich ćwiczeń odpowiada nieprawidłowe odżywianie. Pamiętaj, aby mniej więcej 1 godzinę przed wysiłkiem spożyć lekkostrawny posiłek. W ten sposób naładujesz baterie swojego organizmu.

Skorzystaj z mocy węglowodanów

Jaki posiłek jest najbardziej odpowiedni dla osób regularnie ćwiczących fizycznie? Przede wszystkim bogaty w węglowodany, które są prawdziwym źródłem energii do treningu. Zależnie od tego jak bardzo intensywny trening podejmujesz, węglowodany powinny stanowić od 55% do 70% całego pokarmu. W taki sposób skomponowane są również posiłki w ramach cateringu dietetycznego SHAPE Box, które dodatkowo dostarczają organizmowi niezbędne substancje odżywcze w odpowiednich proporcjach.

 

Zadbaj o regenerację podczas snu

Jednak odpowiednia dawka energii do aktywnego treningu wynika nie tylko z prawidłowo dobranej diety. Równie ważnym czynnikiem jest regeneracja organizmu w trakcie snu, który powinien trwać około 8 godzin i być nieprzerwany. Lekarstwem na ewentualne kłopoty z zasypianiem jest unikanie drzemek w ciągu dnia, a także odpowiednie przygotowanie się do spoczynku. Na około godzinę przed pójściem spać warto unikać ostrego światła, a także pobudzenia fizycznego i psychicznego. W tym kontekście idealny wieczór to ciepła kąpiel, a następnie spokojna lektura przy stłumionym świetle nocnej lampki.

Przyswajaj wartościowe białko z pożywienia

W tym punkcie skupimy się na często popełnianym błędzie przez osoby, które pragną dostarczyć swojemu organizmowi dużą ilość białka, które zwiększy efektywność treningu. Koncentraty białkowe dostępne w coraz powszechniejszych specjalistycznych sklepach i klubach fitness to zupełnie zbyteczne wspomaganie, pod warunkiem, że stosujemy dobrze zbilansowaną dietę. Rośliny strączkowe, chude mięso, czy jogurt znajdziesz między innymi w posiłkach przygotowywanych w ramach cateringu dietetycznego SHAPE Box, który codziennie dostarcza zbilansowane posiłki pod same drzwi. Naprawdę nie warto sięgać po suplementację białka, zwłaszcza, gdy pragniesz dzięki treningowi pozbyć się zbędnych kilogramów.

Nawadniaj organizm po wysiłku

Godzina intensywnego treningu potrafi sprawić, że organizm wraz z potem straci nawet 1,5 litra wody, a także wiele ważnych mikroelementów, w tym przede wszystkim sód. Trenując łatwo się odwodnić, przez co obniża się ogólne samopoczucie i energia potrzebna do ćwiczeń. Na każdy stracony litr wody, należy wypić przynajmniej 1,5 litra płynu, aby uzupełnić ten brak. W ponownym nawodnieniu organizmu pomóc mogą również elektrolity, które ułatwiają przyswajanie wody. Nie sięgaj natomiast po napoje energetyzujące, chyba że czeka cię wielogodzinny wysiłek. W przeciwnym razie dodatkowe pobudzenie organizmu jest całkowicie zbędne.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie