W tym wieku nie powinnaś się jeszcze z nikim wiązać. To może się źle skończyć!

Nie ma się do czego spieszyć. Im wcześniej zaczniesz się z kimś spotykać, tym większe ryzyko depresji, a nawet nałogów.
W tym wieku nie powinnaś się jeszcze z nikim wiązać. To może się źle skończyć!
22.08.2015

Nie istnieją żadne wiarygodne statystyki na ten temat, dlatego trudno stwierdzić, jak wcześnie młodzi Polacy zaczynają się łączyć w pary. Wiemy mniej więcej, kiedy rozpoczynają życie intymne, ale „chodzenie ze sobą” wcale nie ogranicza się do łóżka. Można przypuszczać, że pierwszym chłopakiem możemy się pochwalić już w wieku 14-16 lat. Nie za wcześnie?

Większość z Was stwierdzi zapewne, że to idealny moment. Jesteśmy już niemal dojrzałe, hormony buzują, chcemy czuć się kochane, a z uczuciami nie można zwlekać w nieskończoność. To wszystko prawda, ale zupełnie inne zdanie w tej kwestii mają naukowcy. Właśnie udowodniono, że nastoletnie związki zupełnie nam nie służą. A wręcz szkodzą!

Co nam grozi, jeśli zakochamy się zbyt wcześnie? Odpowiedź na to pytanie przynoszą wyniki badań przeprowadzonych na prestiżowej amerykańskiej uczelni, University of Denver.

pierwszy chłopak

Szeroko zakrojone badanie objęło 200 osób w wieku 16 lat i trwało aż 9 lat. Naukowcy przeprowadzali wśród nich regularne ankiety, w których pytali o życie uczuciowe, emocje, a z czasem także o uzależnienia. Wreszcie doszli do wniosku, że posiadanie chłopaka w tak młodym wieku to wyjątkowo zły pomysł. Nastoletni związek sprawia, że przestajemy radzić sobie z emocjami.

Eksperyment wykazał, że osoby, które zakochiwały się wcześniej, w późniejszych latach miewały poważne problemy ze sobą. Mowa o napadach lęku, wycofaniu społecznym, depresji, nadużywaniu alkoholu i narkotyków. Nie ustalono dokładnie, z czego to wynika, ale najwyraźniej uczucia nam nie służą.

Może to kwestia tego, że im gorzej jest w związku, tym bardziej próbujemy to odreagować? To wcale nie musi tak wyglądać.

pierwszy chłopak

W badaniu spotkaliśmy się z relacjami, w których dominowały pozytywne emocje i wsparcie, a także takie, które naładowane były negatywnymi przeżyciami i wydawały się wręcz toksyczne. Efekty uboczne związku w młodym wieku dotyczą jednak wszystkich, niezależnie od tego czy w relacji damsko-męskiej czujemy się spełnieni czy zmęczeni. Problemy pojawiają się zarówno u jednych, jak i drugich. To ich zwyczajnie przerasta – twierdzą naukowcy.

Oczywiście, im bardziej czujemy się kochane i rozumiane, tym mniejsze ryzyko, że wpadniemy w depresję i nałogi, ale podobno nie warto ryzykować. Nastolatkom zaleca się, aby zaczekali jeszcze kilka lat.

Czy 16 lat to rzeczywiście zbyt młody wiek, by kochać i nie zwariować?

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 3.47 / 5
Istota rozumna (Ocena: 1) 09.03.2019 22:38
Co za szajsowaty artykuł Szkoda mi osób, którzy to przeczytali wzięli te słowa do siebie, co może na nich źle wpłynąć, na ich opinie na temat "milosci", którą ksztalcą również np. właśnie takie zryte artykuły, lub jeżeli są w wieku nastoletnim i zdecydują się mieć w tylnej części ciała uczucia. Bzdedy i bzdury.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2015 16:19
Zazwyczaj nie ma się wpływu kiedy się zakocha. Co z tego że ma się wtedy 13-14 lat? Nie da się w kimś zakochać na zawołanie i tak samo jest z odkochaniem. To nie jest zależne od nas.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 20.09.2015 15:35
ja swojego chlopaka poznalm jak mialam 15 lat, jestesmy ze soba rok, jest 7 lat starszy i jest switnie, nie czujemy ze dzieli nas taka roznica i mimo mlodego wieku czuje sie z tym bardzo dobrze
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 26.08.2015 12:19
A ja miałam 16 lat gdy zaczęłam chodzić z moim mężem.
zobacz odpowiedzi (1)
Kociambers (Ocena: 1) 23.08.2015 19:24
Hm, na pewno nie zdrowym jest powielanie łatwego i przyjemnego stylu życia bez zobowiązań. To normalne, że w tym wieku powstają te "male wielkie miłości." To czas burzy hormonów, buntu i poszukiwania swojej tożsamości. Druga osoba może wywrzeć na nas ogromny wpływ jak i odwrotnie, pozytywny jak i negatywny. Przecież nikt tych młodych przed ołtarz nie prowadzi. Patrząc z perspektywy czasu, to takie związki kształtują nasze dalsze oczekiwania. Nie odmawiajmy dziewczynom i chłopcom tych "wielkich dramatów." To naprawdę urocze.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie