Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

02 Listopada 2009

Koniec miłości, zwłaszcza małżeństwa, to moment bardzo ciężki i smutny dla partnerów. Są jednak takie znaki, które utwierdzą cię w przekonaniu, że naprawdę trzeba odejść.

Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Rozstanie, separacja, rozwód – jakiego wyrazu by nie użyć, odnoszą się do przykrych i bardzo trudnych sytuacji w naszym życiu. Bo kto z nas, kiedy wiąże się z drugą osobą, myśli o tym, że kiedyś może nadejść dzień, kiedy to wszystko się skończy? Wierzymy raczej, że to właśnie my, właśnie teraz spotkaliśmy wielką miłość na dobre i na złe. I chcemy, żeby trwała wiecznie. Niestety, życie bardzo często weryfikuje nasze plany, marzenia oraz pragnienia. Jest to jeszcze bardziej bolesne, gdy dotyczy zalegalizowanego związku. Czujesz, że wasze małżeństwo chyli się ku końcowi? Nie jesteś pewna, czy jest jeszcze szansa na uratowanie tego, co jest między wami? Zobacz, po czym poznasz, że wasze małżeństwo się rozpada

Sygnał 1.

Czujesz, że więcej was dzieli niż łączy

Na początku związku najczęściej chcecie spędzać ze sobą każdą wolną chwilę. Szalejecie za sobą, a momenty, kiedy musicie się rozstać, znosicie bardzo ciężko. Taki stan trwa różnie – miesiąc, pół roku, rok... Aż przychodzi stabilizacja, a euforia, jaka kiedyś was połączyła, zamienia się w poczucie bezpieczeństwa i spokoju. To jak najbardziej zrozumiałe. Ludzie pobierają się nie dlatego, że mają motyle w brzuchu, kiedy się całują, ale dlatego, że są dla siebie oparciem, mogą na siebie liczyć i chcą dzielić ze sobą zarówno radości, jak i troski. Czasem zdarza się jednak tak, że wasze światy zaczynają oddalać się od siebie o lata świetlne. Bo do rozwodu nie muszą doprowadzić sytuacje skrajne, takie jak zdrada czy romans. Bywa, że kobieta i mężczyzna po prostu zaczynają być dla siebie obcy. miłość umiera. Jeżeli jako mężatka czujesz, że macie z mężem coraz mniej wspólnego, a każde z was żyje własnym życiem (i, co gorsza, tylko sobie wzajemnie przeszkadzacie), to niezawodny znak, że wasze małżeństwo jest nim już tylko na papierze, a w rzeczywistości nie ma już racji bytu. 

Sygnał 2.

Wszystko cię w nim denerwuje

Jak to możliwe, że osoba, na którą uwielbiamy patrzeć i nie możemy oderwać od niej wzroku, po latach staje się dla nas brzydkim, zasmucającym widokiem? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, jest to jednak dość częste zjawisko. Oznaką, że wasze małżeństwo się kończy, jest twoje postrzeganie własnego męża. Nie chodzi tylko o zmęczenie jego widokiem. Denerwuje cię sposób, w jaki je posiłki? Chce ci się wyć do księżyca, gdy słyszysz, jak chrapie odwrócony do ciebie plecami? Drażni się sposób, w jaki oblizuje usta czy myje zęby? Nie znosisz jego potu, który wydziela w czasie zbliżenia? Taka reakcja to niezawodny znak, że uczucie między wami się wypaliło.

"Czasem wystarczy zajrzeć w głąb siebie, żeby poznać odpowiedzi na dręczące nas pytania. Jeśli w partnerze denerwuje cię absolutnie wszystko – to jak mówi, je, śmieje się, dotyka cię – to niestety, dalej będzie tylko gorzej. Czemu? Bo to są znaki, że miłość się wypaliła. A gdy tak jest, nie da się jej już wskrzesić" – uważa dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog. 

Sygnał 3.

Seks nie sprawia ci przyjemności

Kiedyś było świetnie, pamiętasz? Na początku mogliście całymi dniami nie wychodzić  z łóżka. Było między wami szaleństwo, była namiętność, pożądanie, miłość. Udany Seks to jedna z najważniejszych kwestii między partnerami. I jeśli kiedyś było fenomenalnie, tym bardziej zauważysz, jeśli nagle wasze zbliżenia przestaną sprawiać ci przyjemność. Odpowiedz sobie na pytanie, jak często się kochacie? I czy jeśli już to robicie, angażujesz się w to na 100 proc., czy tylko na pół gwizdka? Być może Seks stał się dla ciebie przykrym małżeńskim obowiązkiem? Może dojść nawet do tego, że Seks z mężem zacznie kojarzyć ci się ze wszystkim, co najgorsze. Jego pot, oddech, sposób, w jaki cię dotyka, całuje – nagle wszystko zaczęło ci przeszkadzać i na samą myśl o tym, że będziecie się kochać, robi ci się słabo? Wtedy ratuj się! Jak? Najpierw warto spróbować to naprawić. Bo rutyna jeszcze nikomu nie pomogła. Może warto wyjść z sypialni? Poeksperymentować? Jeżeli jednak i to wam nie pomoże, będziesz już wiedziała, że wasze małżeństwo stacza się po równi pochyłej. 

Sygnał 4.

Masz romans

Mało tego – masz romans z premedytacją i wcale nie czujesz wyrzutów sumienia. To już bardzo poważna sprawa. Bo o ile życie po jednorazowej zdradzie można sobie ułożyć, o tyle długi romans jest sprawą bardzo poważną. Nie chodzi już nawet o to, czy mąż się dowie, czy prawda nigdy nie wyjdzie na jaw. Romans to pragnienie zmiany, namiętności, miłości, przywiązania. Jeśli spotkałaś kogoś, kto na tyle zawrócił ci w głowie, że porzuciłaś wszelką odpowiedzialność i zdradzasz męża, nie trzeba cię chyba przekonywać, że twoje małżeństwo to fikcja. Pomyśl – czy zjadają cię wyrzuty sumienia, że oszukujesz własnego męża? Jeżeli nie i tylko czekasz na spotkania z kochankiem, lepiej od razu pomyśl o spotkaniu, ale... z prawnikiem, który przygotuje wam papiery rozwodowe. Nawet gdyby ten układ z kochankiem miał się skończyć za kilka dni, z waszego małżeństwa już nic dobrego nie będzie. Będzie tylko gorzej. 

Sygnał 5.

Awantura goni awanturę

Wszystkie pary się kłócą – to normalne. Niektórzy mówią nawet, że czasem warto się posprzeczać dla odświeżenia atmosfery w związku. A poza tym Seks po kłótni jest niesamowity – i choćby dla niego niektórzy celowo prowokują niewinne sprzeczki. Co innego, gdy dzień w dzień skaczecie sobie do gardeł i najchętniej byście się pozabijali. Od miłości do nienawiści droga jest naprawdę bardzo krótka! Pomyśl, o co tak naprawdę najbardziej się kłócicie? Bo jeśli są to poważne sprawy, to co innego. Być może macie problemy, które was przerastają. Wtedy kłótnia jest najgorszym, co możecie zrobić, ale czasem prowokuje ją czysta ludzka bezradność. Wielkie awantury (z rękoczynami) o błahostki to jednak po prostu oznaka tego, że stajecie się dla siebie obcy i nie możecie już znieść wzajemnego towarzystwa. A wtedy naprawdę lepiej jest się rozejść, nim zrobicie sobie krzywdę. 

Rozstania są straszne. Często jednak okazują się jedynym słusznym rozwiązaniem. Rozwód jest bardzo trudny i praktycznie nie da się przejść przez niego bezboleśnie. Często warto jednak zacisnąć zęby i podjąć słuszną decyzję – wiara w cud w przypadku umierającego małżeństwa mija się z celem. 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także:

Miliarderzy do wzięcia!

Pragniesz wieść dostatnie życie u boku magnata finansowego? Magazyn "Forbes" wychodzi ci naprzeciw, publikując listę tych najbogatszych i wciąż wolnych!

Gdzie Polki szukają mężów?

Wśród Polek już dawno przestało uchodzić za szczyt snobizmu posiadanie męża „z Ameryki”. Chicago nie jest już mekką młodych panien na wydaniu. W XXI wieku stawiamy na Europę Zachodnią!

Strony

Komentarze (210)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Berenika
(Ocena: 5)
2016-06-21 20:43:01

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Kochani, jestesmy 23 lata po slubie, na najtrudniejsze problemy żywa-prawdziwa relacja z Jezusem. Pytanie się Go jak dalej postępowac, wsłuchiwać się Jego słowo i czerpac z daru Sakramentów Świetych + korzystac z rad mądrych specjalistów ds.małżeństwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: )
2016-08-13 16:26:37

Bzdury.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-06-10 21:48:46

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Bardzo dobry artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
amanda
(Ocena: 5)
2016-06-08 09:46:42

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Terapia dla par może uratować nie jedno małżeństwo. Sami z tej możliwości skorzystaliśmy. Kiedy między nami zaczęło się dziać coraz gorzej zwróciliśmy się po pomoc do p. Eweliny Bazyluk z psychologgia-plus.pl, która udzieliła nam pomocy. Kilka sesji sprawiło, że zaczęliśmy na siebie patrzeć tak jak dawniej. Mamy też do siebie więcej cierpliwości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Gość
(Ocena: 5)
2016-04-12 18:44:51

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Tu przeczytacie o czymś ważnym (znajdziecie w necie): Mirosław Łabuza - "Spotkania z M."

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mat
(Ocena: 5)
2016-03-27 23:14:13

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Jestem Mężem 16 lat w związku. Oprócz romansu wszystkie oznaki. Na pewno jest to również moja wina. Obecnie jestem na etapie pracocholizmu i unikania starć. Nie mamy dzieci choć kiedyś chciałem. Zona była już po rozwodzie i pewnie boi się powtórki. Nie mam dzieci więc pewnie poświęcę w tym przypadku siebie i dotrwam do końca. Mam już 45 lat więc długo nie potrwa. Smutne ale myślę, że jest wiele takich osób.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
aga
(Ocena: 4)
2016-01-10 18:53:28

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

u mnie wszystkie punkty oprócz romansu czy zdrady... chyba , ze o czymś nie wiem... ale to chyba kwestia czasu.. jest ciężko i smutno, nie rozchodzimy się poki co ze wzgeldu na dziecko..teraz wiem, ze to nie jest pusty slogan...żałuję slubu..a miałam dylemat co do slubu, ale nie posłuchałam rozsądku.. ciekawe ile wytrzymamy jeszcze razemm

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
korunia
(Ocena: 5)
2015-12-09 10:06:21

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

u mnie sexie maz zaraz wstaje i sie 'wyciera' ubiera gacie i wychodzi. czasami to trwa 5 min. slysze odwroc sie- skonczy i idzie. czuje sie jakby jakas dzi..e wyr...ał... i jeszcze tylko powie- Dzięki!!! brakuje zeby stówa we mne rzucił. a mam 28 lat i moze nie jestem jakas chudziutka ale baaadzo czesto slysze miłe słowa na temat mohego wyglądu od kolegów, znajomych czy nieznajomych....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-05 17:25:46

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
seba
(Ocena: 5)
2015-10-21 00:07:55

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

Zaczęło sie według opisu bylo dobrze chociaż ciężko,ponieważ szukałem pracy łapałem co popadnie dorywczo ale jezeli chodzi o sprawy miłości bylo bardzo dobrze.Teraz mam stałą pracę (od 5 lat) dobre zarobki, tylko brak porozumienia między mną a partnerką częste kłótnie, wszystko to zmienia życie w piekło z którego nie widzę wyjścia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-10-09 03:14:37

re: Rozpad małżeństwa – rozpoznaj sygnały!

dziś mąż przekroczył granice zza której nie ma odwrotu......po 25 latach małżeństwa. nie czuję już nic, tylko pustkę.......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz