Telemedycyna - dbaj o zdrowie, nie wychodząc z domu!

Kontrolować zdrowie bez wychodzenia z domu, proszenia o skierowania i wystawania w kolejkach? Kiedyś mógłby to być luksus nie do wyobrażenia. A dziś, jest to jak najbardziej realna wizja współczesnej kontroli stanu zdrowia.
Telemedycyna - dbaj o zdrowie, nie wychodząc z domu!
11.02.2009

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest wykonywanie różnorodnych badań i konsultowanie ich wyników z lekarzem bez wychodzenia z domu. Tak zwana telemedycyna powstała w latach 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, w specjalistycznych ośrodkach medycznych NASA. Dzisiaj jest bardzo popularna w USA, Europie Zachodniej, Izraelu i Azji.

W Polsce rozwiązania telemedyczne wprowadza firma Mediguard. Dzięki odkryciom naukowców możemy między innymi pozostawać pod stałą opieką lekarza podczas ciąży, bez konieczności wystawania w kolejkach do specjalistów. Nie eliminuje to całkowicie konieczności osobistego kontaktu z lekarzem, ale znacznie ogranicza liczbę wizyt. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że telemedycyna obejmuje medyczne konsultacje na odległość, przy wykorzystaniu nowoczesnych środków łączności do przesyłania danych medycznych.

Pomysł wprowadzenia telemedycyny w Polsce przypadł naszym rodakom do gustu. Mimo że dwie trzecie respondentów (65%) nigdy o jej istnieniu nie słyszało, nie zraża to naszych rodaków do spróbowania badania się we własnym domu (42%).

Ciężarna pacjentka jest pod opieką lekarza dwadzieścia cztery godziny na dobę. Sama wykonuje badania, które są natychmiast opiniowane. Zwiększa to szansę na prawidłowy rozwój płodu i zmniejsza ryzyko wad rozwojowych. Szczególnie ważne jest to dla kobiet, których ciąża jest zagrożona lub przenoszona. Kiedy pacjentka jest zaniepokojona, może sama skontrolować swój stan za pomocą specjalnych urządzeń współdziałających z telefonem.

Oprócz tego, telemedycyna umożliwia samodzielne wykonywanie EKG, mierzenie tętna, ciśnienia, saturacji krwi, temperatury oraz badania pojemności płuc. Każdy z tych pomiarów jest oceniany przez specjalistę. W prosty sposób można kontrolować swój stan zdrowia, nie narażając się na tracenie czasu. Takie rozwiązania są wygodne ze względu na to, że w dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zapracowani.

Specjalistyczne urządzenia pozwalają też na koordynowanie diety w porozumieniu z lekarzem. Nie można go oszukać, bo informacje dotyczące wagi pacjentki otrzymuje od bezstronnego aparatu. Tym samym, dieta jest lepiej opracowywana, w oparciu o bardziej wiarygodne dane.

Telemedycyna jest kolejnym dowodem na to, że naukowcy, dzięki swoim odkryciom, ułatwiają nam życie i pozwalają poświęcić więcej czasu na rzeczy ważne. Dziś, w Europie Zachodniej wydatki na służbę zdrowia wynoszą 10 - 15% PKB i rosną w tempie 7% rocznie, bo społeczeństwo się starzeje. Tym popularniejsze i cenniejsze staje się leczenie w domu, czyli rozwój telemedycyny. We Francji rynek tego typu usług pochłania ok. 1,5% wydatków na zdrowie, w ciągu pięciu lat ma to być 5%.

Borys Rząsa

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2009 20:01
glopoty
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2009 20:08
Ciekawy i ułatwiający życie pomysł ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2009 15:41
[quote="ilonita"]dobra sprawa.[/quote] popieram. muszę bardzo często wykonywać EKG a coś takiego by ułatwiło życie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2009 09:27
dobra sprawa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie