Proste sposoby na zmniejszenie potliwości

Wszyscy się pocimy! Szczególnie, gdy na zewnątrz panuje ukrop! Przedstawiamy cztery proste sposoby na zmniejszenie związanych z upałem dolegliwości.
Proste sposoby na zmniejszenie potliwości
27.07.2009

Pocenie się to jeden z niezbędnych elementów procesu termoregulacji – chłodzi skórę i chroni ją przed bakteriami. Cztery miliony gruczołów potowych w normalnych warunkach produkują około 900 ml potu na dobę. Czasem jednak jego ilość zwiększa się nawet do kilku litrów. Osoby cierpiące z tego powodu często posądza się o brak higieny. Nadmierna potliwość jest jednak objawem niektórych chorób: otyłości, cukrzycy czy nadczynności tarczycy.

Nieprzyjemne uczucie wilgoci pod pachami można zmniejszyć, stosując domowe sposoby:

  • Myj skórę pod pachami nie zwykłym mydłem, ale płynem antybakteryjnym (takim do mycia skóry trądzikowej). Usunie on bakterie odpowiedzialne za brzydki zapach.
  • Co wieczór rób sobie pięciominutowy kompres na skórę pod pachami z mocnej, czarnej herbaty. Tanina w niej zawarta zmniejsza wydzielanie potu.
  • Przecieraj skórę pod pachami tonikiem ściągającym, z zawartością alkoholu. Poczujesz natychmiastową świeżość.
  • Nadmierna utrata wilgoci z organizmu często powoduje odwodnienie i niedobór elektrolitów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę nerwów oraz mięśni. Jeśli więc bardzo się pocisz, pij dużo płynów, szczególnie wody mineralnej. Unikaj jednak kawy – ona nasila wydzielanie potu. Staraj się również regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz oraz często bierz prysznic (w razie potrzeby nawet 4 razy dziennie). Noś przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej z lnu. Syntetyczne materiały nie przepuszczają powietrza i wzmagają potliwość. W rękawach bluzek i swetrów możesz umieścić wkładki antypotowe (np. Sweatex), chroniące przed plamami z potu i śladami po antyperspirantach.

    Jeśli mimo przestrzegania zasad higieny nadal intensywnie się pocisz, wypróbuj preparaty dostępne w aptece bez recepty, np. szałwię w tabletkach, krem Etaksel albo zasypki z kwasem bornym. Niekiedy w walce z nadmierną potliwością pomagają herbatki z melisy i szyszek chmielu albo kąpiele ziołowe (100 g szałwii, 50 g kory wierzby i 25 g rumianku na 4 l wody). Jeśli jednak nic nie skutkuje, dermatolodzy zalecają przeprowadzenie zabiegu jonosfery, podczas którego do likwidacji nadmiernej potliwości wykorzystuje się prąd stały. W trudnych sytuacjach konieczne jest wykonanie operacji sympatektomii, czyli przecięcia nerwów sterujących pracą gruczołów potowych.

    Rewolucyjnym rozwiązaniem są  zastrzyki z botuliny. Botoks, wstrzyknięty w większych dawkach w okolice gruczołów potowych (np. na czole, kościach policzkowych, stopach, dłoniach czy pod pachami), hamuje wydzielanie potu. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, ale zmniejsza czucie w ostrzykniętych miejscach. Kosztuje około 1500 zł i pozwala zapomnieć o poceniu się na 6 do 10 miesięcy.

    Natasza Lasky

    Zobacz także:

    Test antypierspirantów – który jest najskuteczniejszy?

    Przetestowałyśmy 10 popularnych dezodorantów. Czy działają tak, jak zapewniają ich producenci?

    Pocenie się przy facecie to dobry znak!

    Zdaniem badaczy, pocenie się kobiety przy danym mężczyźnie i odwrotnie - to bardzo dobry znak, ponieważ oznacza, że jesteśmy pobudzeni i staramy się kontrolować nasze zachowanie.   

    Polecane wideo

    Komentarze (276)
    Ocena: 5 / 5
    Diana (Ocena: 5) 19.05.2023 15:22
    nieradziłam sobie z mokrymi pachami od kilku lat a to zatrzymało pocenie za kilka dni!!! Oprócz tego nie muszę się martwić plamami na ubraniach których nie mogłam doprać, wróciła i pewność siebie. Działa to nie-sa-mo-wi-cie!
    odpowiedz
    gość (Ocena: 5) 29.11.2022 15:04
    Mam okropne problemy z poceniem się od jakiegoś roku a pół i tylko electro antiperspirant utrzymuje je pod kontrolą, wątpiłam w te pozytywne opinie, ale rzeczywiście działa!! Sposób w jaki zatrzymuje pocenie zaskakuje.
    zobacz odpowiedzi (4)
    Gosia (Ocena: 5) 30.09.2020 09:44
    tez natrafilam jakis czas temu na tem electro antiperspirant i bylam ciekawa jak to dziala, pan na infolinii wszystko mi wyjasnil i zdecydowalam sie kupic, do tej pory nigdy mnie nie zawiodl.
    odpowiedz
    Anonim (Ocena: 5) 31.10.2018 14:04
    Ja też stosowałem te preparaty o których piszecie. Od jakiegoś czasu gdy słyszę te nazwy to mnie coś trafia. Żaden mi nie pomógł , lecz odwrotnie - uszkodzona skóra pod pachami, alergie, wzmożone pocenie, a zacząłęm to stosować bo ludzie tacy jak wy wszedzie to polecali. Pieniądze wyrzucone w błoto ,a jeszcze musiałem wydawać na leki które mi przywrócą właściwy stan skóry pod pachami. Po tym czasie zacząłem głęboko szukać co tak naprawdę jest właściwym sposobem na nadpotliwość i natrafiłem na Electro Antiperspirant. Po szybkim uzyskaniu długich efektów bez pocenia mogę śmiało polecić.
    zobacz odpowiedzi (1)
    Borynka (Ocena: 5) 21.06.2017 16:36
    Fajny artykuł, rzeczywiście te sposoby co nie co pomagają, ale daleko im do skuteczności regulatorów pocenia pokroju Etiaxilu. Tym nie mniej fajny materiał i jak ktoś nie ma bardzo dużego problemu z potem to na pewno mu się przyda!
    odpowiedz

    Polecane dla Ciebie