Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem

Nie zwracasz na to uwagi, gdy toaleta jest w okolicy twojego zasięgu. Staje się jednak kłopotliwe, gdy jesteś na spacerze czy wracasz z pracy, a dopiero co korzystałaś z WC. Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy wielu kobiet. Można z nim walczyć.
Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem
28.02.2009

Dolegliwość, o której mówimy, nazywana jest w skrócie NTM, co kojarzy się, zresztą błędnie, ze starością i niedomaganiem. Nietrzymanie moczu to problem bardzo uciążliwy, który najczęściej dotyka kobiety, po 40. roku życia, ale zdarza się także młodszym.

Na tę dolegliwość cierpi obecnie aż 30 proc. pań. Kobiety bardzo się wstydzą tej przypadłości. W efekcie, wiele z nich rezygnuje z życia towarzyskiego, a niekiedy nawet zawodowego. Kobiety zmagające się z nietrzymaniem moczu zapadają na głęboką depresję, a jakość ich dotychczasowego życia znacznie się obniża.

W skrócie, wymienia się następujące problemy związane z nietrzymaniem moczu:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu, polegające na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu;
  • Naglące nietrzymanie moczu - to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu, któremu towarzyszy (lub poprzedza go) uczucie nagłego parcia na pęcherz;
  • Mieszane nietrzymanie moczu - polega na mimowolnym wycieku moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia, jak również podczas wysiłku, kichania lub kaszlu;
  • Moczenie nocne - to dolegliwość polegająca na wycieku moczu podczas snu.
  • Ciągłe nietrzymanie moczu - polega na stałym wycieku moczu.

Moczenie się oznacza każdy mimowolny wyciek moczu. Jeśli tego określenia używa się w celu opisania nietrzymania moczu występującego podczas snu, należy do niego dodać przymiotnik "nocne".

Najczęstszym powodem nietrzymania moczu jest niestabilność wypieracza, która polega na występowaniu mimowolnych skurczów pęcherza, niekiedy tak silnych, że wywołują niekontrolowany wyciek moczu. Wszystko za sprawą nieprawidłowej pracy dolnych dróg moczowych, czyli pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Może to być także spowodowane osłabieniem zwieraczy, mięśni dna miednicy lub nadmierną ruchomością szyi pęcherza. Tak naprawdę, przyczyn nietrzymania moczu może być więcej: wszelkie infekcje układu moczowego, kamica nerkowa, otyłość, zaparcia, osłabienienie cewki moczowej. Dolegliwość ta najczęściej występuje u osób starszych. Nietrzymanie moczu zdarza się wówczas podczas kasłania, śmiania się i innych czynności. Jednak, w większości przypadków, nie stwierdza się trwałych zmian w obrębie układu moczowego, które mają związek z tą dolegliwością.

Aby wykluczyć wszelkie choroby, które, bądź co bądź, najczęściej przyczyniają się do występowania tego schorzenia, trzeba udać się do lekarza i zrobić niezbędne badania - USG jamy brzusznej, analizę moczu z pęcherza, a także posiew moczu. Niekiedy, lekarz pierwszego kontaktu daje skierowanie na wykonanie badania zwanego urodynamicznym, które pokazuje, jak pracuje dolna część miednicy.

Gdy lekarz wykluczy wszelkie choroby, typu:

- zaburzenia statyki narządu rodnego, np. wypadanie macicy, wady wrodzone, przetoki;

- nerwowego - stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, Alzheimera, udar, uraz rdzenia kręgowego;

- choroby metaboliczne – cukrzyca, nadciśnienie, choroby zakaźne, rzeżączka, AIDS, trzeba wziąć się do roboty!

Można sobie pomóc doraźnie, mianowicie - w aptece sprzedawane są specjalne wkładki, które wchłaniają i niwelują przykry zapach moczu. Nie sprawdzają się one jednak na dłużej. Warto zdecydować się na ćwiczenia, ale, żeby przyniosły one jakikolwiek efekt, muszą być wykonywane regularnie. Chodzi o wzmocnienie mięśni Kegla, które trzeba zaciskać tak, jakbyś chciała zatrzymać strumień moczu. Podczas oddawania moczu przerywaj strumień, zaciskając mięśnie, następnie po kilku sekundach rozluźniaj je. Po jakimś czasie powinnaś poczuć poprawę swojego stanu zdrowia. Jeżeli leczenie nie daje pożądanych rezultatów, konieczne staje się wykonanie zabiegu operacyjnego. Polega to na wykonaniu plastyki pochwy lub cewki moczowej.

Zobacz także:

Niebezpieczna Meridia

O czym mogą świadczyć bolesne miesiączki?

Uzależnione od konkursów

Borys Rząsa

Polecane wideo

Komentarze (79)
Ocena: 5 / 5
Agnieszka (Ocena: 5) 09.02.2017 10:51
Ale tagi sobie dobraliście do tego artykułu... "Tagi: molestowanie harcerstwo, jak chronić głowę przed słońcem, polskie gwiazdy w ciąży, stroje kąpielowe lorin, diety i zdrowie" Weźcie to zmieńcie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.05.2014 00:03
słyszałam,że to paskudna sprawa. na szczęście mi się nie przydarzyło ale inne przygody z pęcherzem już miałam. skorzystałam teraz z żurascinu uro, który wspomaga cały układ moczowy. lepiej zapobiegać niż leczyć :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2011 12:51
...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2011 20:05
Tą przypadłość można dość skutecznie wyleczyć ćwiczeniami mięśni Kegla. Znakomicie nadają się do tego specjalne aparaty (elektrostymulatory). Polecam ContiSure. Można też spróbować stożki dopochwowe z ciężarkami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.01.2011 20:40
ha! ha! ha! ja znalazłam sposób jak się nie zlać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
odpowiedz

Polecane dla Ciebie