Nie pal i nie tyj

Rzucanie palenia łatwe nie jest. Największą obawą wielu kobiet jest wzrost wagi. Przedstawiamy kilka propozycji, jak nie utyć w niepaleniu.
Nie pal i nie tyj
26.07.2008

Palenie papierosów stoi w totalnej sprzeczności ze wszystkim, co zdrowe. Nie ma dość słów, aby omówić spustoszenia, jakich dokonuje ten, zdawałoby się, niewinny nawyk. Siedem razy więcej ludzi umiera z powodu palenia papierosów, niż ginie w wypadkach samochodowych. Na świecie jest to liczba 2.000.000 - 2.500.000 osób rocznie, czyli 6000 dziennie. Według danych przytaczanych przez dyrektora National Institute of Drug Abuse (Narodowy Instytut Narkotyków), doktora Wiliama Polandra, w USA są 54 miliony palaczy. Określa on nałóg palenia jako znacznie szkodliwszy społecznie od alkoholu i zażywania heroiny razem wziętych.

Niestety, dużo gorzej przedstawia się statystyka palenia, jeśli chodzi o nasz kraj. Regularnie pali co trzeci mieszkaniec Polski, czyli 47% mężczyzn i 23% kobiet. Większość regularnie palących, ok. 69%, próbowała zerwać z nałogiem. Najczęściej udawało im się nie palić przez tydzień. Co czwarty przetrwał okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Na szczęście, zaczyna znikać moda na palenie wśród młodzieży - obecnie 92% nie pali. W porównaniu do 1994 roku odsetek niepalących w wieku 16 - 19 lat wzrósł o 11%. Oby tak dalej!

Najważniejsza w rzucaniu palenia jest psychika. To w niej się wszystko odbywa i bez niej nic się nie uda. Nie czekaj, aż pojawią się dodatkowe kilogramy. Od samego początku nastaw się na to, aby nie przytyć. Brzmi banalnie, ale jakże pomaga! Następnie pomyśl o przyszłości. Jak powszechnie wiadomo, rezygnacja z palenia to okres dość mozolny, a ryzyko przytycia trwa jeszcze dłużej. Miną miesiące, zanim staniesz się wolną od nałogu kobietą, ale moment „wolności" od palenia zapamiętasz do końca życia.

Kolejnym ważnym elementem rzucania palenia jest trzymanie pod ręką gum do żucia, landrynek bez cukru bądź innych cukierków niezawierających zbyt wiele kalorii. Ta metoda powinna trwać ok. kilku tygodni, skutecznie zwalcza ataki głodu. Co do posiłków, zmień zasady gotowania. Nie odmawiaj sobie dań, do których jesteś przyzwyczajona. Zwróć szczególną uwagę, aby potrawy były jak najmniej tłuste. To mało inwazyjna i skuteczna metoda. Niech każda palaczka sprawdzi na swoim przykładzie :). Życzymy powodzenia!

Polecane wideo

Komentarze (82)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.05.2009 11:57
na cholere w ogole te papierosy sa glupota totalna zdrowie sie nieszczy kasa sie traci lepiej sobie jedzenie kupic
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.05.2009 11:54
Obrzydliwe śmierdzące papierochy nigdy bym nie wziął laski która pali do końca życia musiałbym wdychać te smrody i całe mieszkanie i wszystkie ubrania by śmierdziały o moim zdrowiu nie wspomnę
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2009 23:00
Tabex pomaga. Nie paliłam 3 miesiące... mam silną wolę - robi ze mną co chce. Niestety. Znowu pale i nie mysle o rzuceniu - i tak narazie mi sie to nie uda. Może kiedyś?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2009 12:12
Paliłam przez 5 lat czyli od 15-go roku a teraz nie pale 78 dni i czuję się świetnie,chociaż czasami mnie ciągnie by zapalić ale szkoda mi tych dni które wytrzymałam bez papieroska, życzę powodzenia tym którzy próbują rzucić :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.08.2008 11:43
ja lubie sobie strzelić mentola xD może kiedyś rzuce ;D narazie jakoś nie mam weny... mój dziadek zmarł na raka płuc..a nienawidził papierosów i nigdy nie palił.. więc różnie bywa... powodzenia w rzucaniu papilotki! :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie