Lęk przed dentystą – CZEGO SIĘ BOISZ?

15 Marca 2013

U 15 proc. osób strach przed wizytą u dentysty jest paraliżujący i uniemożliwia leczenie. Jak zwalczyć dentofobię?

Zęby

Polak dba o zęby z przeciętnym zaangażowaniem – wynika z raportu OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Na tle innych krajów nie jesteśmy najgorsi, ale daleko nam również do czołówki. Statystyczny Polak odwiedza dentystę raz w roku albo w ogóle rezygnuje z wizyt, mimo że stomatolodzy zalecają kontrole co pół roku. Często tłumaczymy się brakiem czasu i pieniędzy. Tak naprawdę jednak wiele osób przed regularnymi wizytami powstrzymuje… strach. Wyniki badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” dowodzą, że aż 39 proc. ankietowanych zaniedbuje wizyty u dentysty, ponieważ się ich boi. Dlatego do gabinetu trafiamy najczęściej, gdy trzeba już usunąć ubytek albo wyrwać zęba. Pamiętajmy jednak, że zepsuty ząb to ryzyko dla całego organizmu.

Jak się zmusić?

Lęk przed leczeniem zębów to zjawisko powszechne w różnych grupach wiekowych i trudne do opanowania zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa. „Nie wiem, co mam ze sobą zrobić, żeby zmusić się do wizyty u stomatologa. Zęby w coraz gorszym stanie, na moje oko ze trzy do wyrwania. Wszystkie plomby mi już powypadały. Czasem któryś boli, wezmę tabletkę przeciwbólową, płaczę z bólu, ale do dentysty nie pójdę. Zawsze coś wymyślę, żeby nie iść. Zła jestem na siebie, ale nie potrafię sama się wybrać na wizytę. Jak się zmusić? Chcę iść, ale po nocach śni mi się wyrywanie zębów. Panicznie boję się tego bólu, a jednocześnie wiem, że przecież lepiej nie będzie” – żali się jedna z internautek.

Strony

Komentarze (64)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Basia
(Ocena: 4)
2017-04-19 15:39:50

Kiedyś panicznie bałam się dentystów, aż w końcu trafiłam na swojego ulubionego w CMP dent, który leczy mnie szybko i sprawnie i któremu ufam na tyle,że jak mi powie "Pani Basiu, dziś bez znieczulenia?" to wiem,że nie będzie bolało i nie boli.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
we
(Ocena: 5)
2016-09-30 11:16:17

ja długo nie chodziłam do dentysty z powodu wstydu. miałam nieąłdne, nierówne zęby, bałam się komentarza i tego, ze będzie bolało. ale wyszłaqm ze skorupki wstydu i poszalm. wyleczyłam co trzeba. zalóżyłam aparat i od dobrych kilku lat chodze regularnie na kontrole, jak trzeba to poddaję się zabiegom. zęby mam juz ładne, wyprostowane i zaleczone. nie biorę znieczulenia, bo uważam, że ból przy borowaniu jest znikomy. mam fajnego, doświadczonego stomatologa, i wyzyt nie boję się wcale. dbajmy o zęby!!!!lekarze są po to by nam pomóc!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta
(Ocena: 5)
2016-08-08 23:28:19

No wiadomo że jak ludzie się boją dentysty to najczęściej chodzi o ból. Najgorsze że przez taki strach zaniedbuje się zęby które z czasem zaczynają się psuć więc tak czy inaczej ten ból się pojawia i to błędne koło. Ja od małego zawsze bardzo bałam się dentysty i unikałam jak ognia. Jak dorosłam to wolałam wziąć tabletkę niż do niego pójść. To co mi pomogło to laser Fotona na który namówiła mnie znajoma i tak jak na początku nie wierzyłam że leczenie nim nie boli tak potem przekonałam się że miała rację. Niestety trudno go znaleźć w gabinetach i przykładowo u mnie w Chełmie jest tylko w przychodni Eko Med. Ktoś może powiedzieć że taki strach to zwykła głupota i jak można sobie pozwalać na psucie zębów ale to jest silniejsze od człowieka i trudno taką blokadę przeskoczyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dentofob
(Ocena: 5)
2015-10-20 10:12:48

re: Lęk przed dentystą – CZEGO SIĘ BOISZ?

Miałam podobnie, na sama mysl o dentyscie mialam ciarki:( mam tak od dziecka odkad leczylam sie u pewnej strasznej dentystki i trauma pozostala... Polecam lekture "Bądź bystry u dentysty", to poradnik dla pacjentów (autorzy to stomatolodzy), mi pomógł ten strach oswoic, jak się okazuje, dentysta też człowiek:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Jon
(Ocena: 5)
2016-06-01 14:39:55

mam tę książkę od znajomej i rzeczywiście dużo mi rozświetliła... kiedyś każda wizyta była okupiona myślami "jak bardzo będzie boleć? czy dam radę?", teraz się przełamałem, dzięki czemu wszystkie zęby wyleczone

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ddd
(Ocena: 5)
2015-08-04 11:52:38

re: Lęk przed dentystą – CZEGO SIĘ BOISZ?

Nie jest łatwo przełamać strach ale jak już się uda to satysfakcja z leczenia jest ogromna. Jako pacjent masz prawo (i nie ma w tym nic niegrzecznego) spytać o koszty, ostatecznie zdecydować, który ząb dziś będzie leczony czy po prostu powiedzieć stomatologowi o swoich obawach. Najważniejsze to ustalić źródło stresu i je stopniowo eliminować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
podpiotr
(Ocena: 5)
2013-11-22 12:23:06

re: Lęk przed dentystą – CZEGO SIĘ BOISZ?

Jestem mężczyzna ,który fobicznie bał sie dentysty, chodziłem tylko jak juz trza było rwać, a jak wyrwano mi zęba (przy stanie zapalnym...), myslałem że umrę z bólu dwa dni póżniej wyrywano mi korzeń , co miało byc formalnością, powtórka z rozrywki ,masakra, od tamtej pory u detysty nie byłem z 6 lat, zeby tak sie posypały że szok, aż wreszcie moja żona ,na moja prośbe bo nie miałem odwagi sie zapisać , a codzienie też żyłem w strachu czy znowu mnie zacznie nasuwac zepsuty ząb( a nasuwał raz na dwa tygi jakis) , zapisała mnie do stomatologa, myślałem że ze strachu zejde z tego świata i co? okozało sie że Pani jest przecudna, miła , troskliwa, kok po kroku do mnie docierała, teraz jestem po kilkunastu wizytach w ciągu pół roku ,miedzy innymi z zapuchnietym diabelnie bolącym zebem!!!! i co??? nawet wtedy nic NIE BOLAŁO!!!! Przerobiłem już rwanie, kanałowe ,wszstko co sie dało i powtarzam bezboleśnie, nie ukrwam ze tanio nie było ale w gebie też i ruina była, a dzieki temu usunięty miałem tylko korzeń ,a zęby uratowane wszystkie...boskie uczucie, dlatego dla tych co jak ja panicznie boją sie dentysty : POSZUKAJCIE ODPOWIEDNIEGO A NA PEWNO NIE ZABOLI !!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-09-02 18:09:47

re: Lęk przed dentystą – CZEGO SIĘ BOISZ?

ja to się zawsze najbardziej bałam bólu, ale odkąd chodzę do Galerii Uśmiechu to mi ten strach miną. Mam super opiekę, dentyści są bardzo mili, no i nic nigdy mnie nie boli.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
aruszka
(Ocena: 5)
2013-09-01 01:13:10

re: Lęk przed dentystą – CZEGO SIĘ BOISZ?

już tyle razy byłam u dentysty i tyle zabiegów miałam wykonywanych, że jedyne czego się boję to cena :P :D Ale na szczęście mam dobrego dentystę z dobrymi cenami - chodzę do Dental Services w Krakowie. Tak naprawdę jeśli dentysta jest empatyczny i nie ma problem z udzieleniem Ci znieczulenia, to nie ma sie czego bać - nic nie boli, lekarz miły, czego tu sie bać?:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-07-17 16:49:51

re: Lęk przed dentystą – CZEGO SIĘ BOISZ?

Od dzieciństwa bałam się dentysty jednak od pewnego czasu chodzę do Centrum Medycznego NZOZ Bamed w Łodzi i jestem zachwycona. Lekarze posiadają wieloletni staż pracy,panuję mila atmosfera a także mają szeroki wachlarz usług i co najważniejsze już nie boję się kolejnych wizyt. Polecam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Spock
(Ocena: 5)
2013-07-15 09:56:32

Jak zwalczyć dentofobię?

Tak samo jak zwalczyć instynkt samozachowawczy przed kalectwem lub śmiercią z rąk sadysty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz