Komu grozi zespół metaboliczny?

29 Marca 2015

Otyłość, brak ruchu, niewłaściwa dieta szkodzą zdrowiu. Czym może skutkować zdiagnozowanie zespołu metabolicznego?

women

Zespół metaboliczny nie jest chorobą – to zbiór wzajemnie powiązanych czynników, które występując wspólnie, znacząco podnoszą ryzyko rozwoju groźnych chorób: miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań naczyniowych.

Inne nazwy zespołu metabolicznego to zespół insulinooporności, zespół X, zespół Raevena, zespół polimetaboliczny.

Badania mogą niepokoić. Z analiz prowadzonych w 2002 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku (badanie NATPOL PLUS) wynika, że kryteria rozpoznania zespołu metabolicznego spełniało w Polsce 26,2 proc. społeczeństwa. Czyli około 10 mln Polaków! Z kolei eksperci Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) alarmują, że zespół metaboliczny ma jeden na sześciu Europejczyków, a w niektórych państwach nawet jeden na trzech.

Oto kryteria Międzynarodowej Federacji Metabolicznej (IDF), według których rozpoznaje się zespół metaboliczny (do rozpoznania zespołu konieczne jest stwierdzenie minimum trzech z pięciu poniższych nieprawidłowości): otyłość brzuszna (obwód talii u kobiet powyżej 80 cm, natomiast u mężczyzn powyżej 94 cm) i dodatkowo współistnienie co najmniej dwóch z takich odchyleń jak:

- trójglicerydy (powyżej 150 mg/dl lub leczenie dyslipidemii);

- cholesterol (frakcja HDL nazywana „dobrym cholesterolem” – poniżej 50 mg/dl u kobiet i poniżej 40 mg/dl u mężczyzn bądź leczenie dyslipidemii);

- ciśnienie tętnicze (powyżej 130/85 mm Hg lub leczenie nadciśnienia tętniczego);

- glikemia na czczo (powyżej 100 mg/dl lub leczenie cukrzycy typu 2).

Dyslipidemia to nieprawidłowe stężenie w surowicy na czczo jednej albo więcej frakcji lipoprotein. Hiperlipidemia to zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami frakcji cholesterolu lub trójglicerydów w surowicy krwi.

Zespół X zagraża zdrowiu

Stwierdzenie zespołu metabolicznego poważne zagraża zdrowiu, istotnie zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia na tle miażdżycy oraz wprowadzi do przedwczesnej śmierci.

Strony

Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-31 00:51:56

ss

Sprawdźcie se jeszcze raz te normy :/ :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1