Jak chora tarczyca niszczy Ci życie?

Masz kłopot z nadmiarem kilogramów. Jesteś ciągle zmęczona. Tracisz włosy, a paznokcie się łamią...
Jak chora tarczyca niszczy Ci życie?
a
21.05.2016

Kłopoty z tarczycą ma wiele kobiet, także tych z pierwszych stron gazet. Popularna prezenterka Polsatu, Karolina Szostak, właśnie nieprawidłową pracą gruczołu tłumaczy skłonność do tycia. „Jestem taka, bo mam Hashimoto, czyli niedoczynność tarczycy, i choroba powoduje, że mój metabolizm jest słaby. Wiele kobiet się z tym zmaga. Hashimoto wymaga szczególnego traktowania. Niezwykle ważny jest ruch. Testowałam różne diety” – opowiada na łamach magazynu „Flesz”.

Aleksandra Kisio, aktorka, której popularność przyniosły role w serialach telewizyjnych „BrzydUla” czy „Pierwsza miłość”, także zmagała się z dużymi wahaniami wagi – w ciągu trzech tygodni przytyła ponad 8 kg. Początkowo myślała, że jest to efekt stosowania pigułek antykoncepcyjnych. Jednak powód okazał się inny. „Kiedy tyłam, zaczęłam źle się czuć, więc w końcu się zbadałam. Na początku wyniki wydawały się być w normie. Potem dowiedziałam się, że w moim wieku te wyniki oznaczają chorobę. Choruję na niedoczynność tarczycy” – wyjawiła Aleksandra Kisio w programie „Dzień Dobry TVN”. „Teraz przyjmuję leki codziennie rano na czczo. Uważam też na to, co jem. Chora tarczyca wymaga diety. Nie jem na przykład brokułów, kapusty i brukselki” – dodała aktorka.

Potworne znalezisko w brzuchu 31-latki. Lekarze nie kryją zdziwienia!

Tarczyca potrafi też uprzykrzyć życie sportowcom, o czym przekonuje historia jednej z najlepszych polskich skoczkiń o tyczce, Moniki Pyrek. „Bardzo szybko męczyłam się podczas wysiłku. Najprostszy trening sprawiał mi wiele trudu” – opowiada  w jednym z wywiadów. W końcu endokrynolog zdiagnozował u sportsmenki niedoczynność tarczycy. „Po miesięcznej kuracji zniknęły wszystkie objawy, a ja poczułam się o niebo lepiej. Miałam lepsze wyniki, przytyłam, poprawiła mi się cera” – relacjonuje Monika Pyrek.

Gdy gruczoł szaleje…

Tarczyca jest niewielkim gruczołem w kształcie motyla, zlokalizowanym poniżej krtani. Mimo małych rozmiarów odgrywa bardzo istotną rolę w naszym organizmie, ponieważ produkuje hormony regulujące procesy przemiany materii, niezbędne także do prawidłowego działania układu nerwowego, serca i mięśni.

chora tarczyca

Innymi objawami niedoczynności tarczycy są obfite miesiączki, zaparcia, a czasem również wrażenie „spowolnionego myślenia” i zaburzenia pamięci. Dopadają nas także kłopoty z błyskawicznie przybywającymi kilogramami, a niekiedy męczy też narastająca chrypka.

Problemy dziedziczne

Rzadziej występującym problemem jest nadczynność tarczycy. Nadmierne uwalnianie hormonów powoduje wzmożoną pobudliwość nerwową, chudnięcie, biegunki, przyspieszoną pracę serca, stałe uczucie gorąca, wzmożoną potliwość i postępujące osłabienie. U niektórych kobiet występują wówczas także krótkie i skąpe miesiączki.

chora tarczyca

Schorzenia tarczycy mogą też wywoływać permanentną ochotę na słodycze. Jeśli potrafisz pobiec w nocy na stację benzynową po czekoladę, regularnie przetrząsasz dom w poszukiwaniu zachomikowanych ciastek, a w torebce nosisz zawsze batonik „na czarną godzinę”, powinnaś zbadać poziom hormonów.

Uzależnienie od słodyczy naukowcy coraz częściej przyrównują do nałogu narkotykowego czy alkoholowego. Warto bowiem pamiętać, że cukier jest ogromnym zagrożeniem dla naszego organizmu. Może powodować nadpobudliwość, zmęczenie i senność. Innymi negatywnymi efektami folgowania apetytowi na słodycze są: nadwaga, próchnica czy cukrzyca.

RAF

chora tarczyca

Nadczynność często przejawia się w formie wola guzkowego lub choroby autoimmunologicznej (Gravesa-Basedowa). Jej ryzyko wzrasta z wiekiem i jest większe u osób, u których schorzenie występowało w rodzinie. Pozostawiona bez leczenia niesie ogromne ryzyko rozwoju osteoporozy, demencji czy chorób serca.

Problemy z tarczycą, zwłaszcza niedoczynność, przejawiają się także innymi uciążliwymi dolegliwościami. Na przykład opuchniętymi palcami, uniemożliwiającymi zdjęcie obrączki czy pierścionka.

Pociąg do słodyczy

Zbyt mała produkcja hormonów potrafi również skutkować wypadaniem włosów i rzęs, rozdwajaniem lub łamliwością paznokci (w przypadku problemów z tarczycą często stają się one brązowe), a niekiedy także pękaniem skóry na podeszwie stopy (choć jest ona średnio cztery razy grubsza niż w innych miejscach, szczeliny mogą wnikać bardzo głęboko, powodując ból i niebezpieczeństwo zakażenia).

Co możesz podjadać bez ograniczeń, nawet gdy jesteś na diecie?

chora tarczyca

Problemy pojawiają się, gdy tarczyca wytwarza zbyt mało albo za dużo hormonów. Znacznie częściej zdarza się to u kobiet, co prawdopodobnie jest związane m.in.  z wpływem estrogenów na układ immunologiczny.

Najczęściej występującym jej zaburzeniem jest niedoczynność, często powstająca w wyniku tzw. zapalenia tarczycy Hashimoto – schorzenia autoimmunologicznego, w którym własny układ odpornościowy niszczy komórki gruczołu. Widocznym objawem choroby bywa niekiedy rozrost obwodu szyi, spowodowany wolem (powiększona tarczyca).

Jeśli po przebudzeniu czujesz większe znużenie niż przed snem i nie masz ochoty wstać z łóżka, może to również zwiastować niedoczynność tarczycy. Podobnie jak apatia, uczucie senności czy nadwrażliwość na niskie temperatury – wiele kobiet skarży się m.in. na długotrwałe lub wręcz stałe wrażenie zimnych dłoni i stóp, które pozostają chłodne nawet w najbardziej upalne dni, a jesienią i zimą powodują szczególny dyskomfort .

Schudła i wyznaje: „W rozmiarze 42 czułam się seksowniejsza!”

Polecane wideo

Komentarze (25)
Ocena: 4.96 / 5
Ewa (Ocena: 5) 05.09.2022 21:12
Widzę, że czopki musujące znacie już dawna. Ja dowiedziałam się o niech niedawno gdy sama borykałam się z zaparciami i szukałam skutecznego sposobu na nie. Czopki są idealne, działają szybko, ale nie gwałtownie. Pomagają regulowac wypróżnianie
zobacz odpowiedzi (1)
Nagminna (Ocena: 5) 26.03.2019 21:49
Ada, bez problemu można te czopki stosować po operacjach? Ja jestem po CC i dlatego wolę się upewnić, bo zaparcia takie że szok!
zobacz odpowiedzi (3)
Ada (Ocena: 5) 17.02.2019 18:44
A ja mimo nadczynności nie czułam się źle. Co prawda schudłam i to sporo. Nie przeszkadzało mi to wcale. Dopiero problemy z sercem zmusiły mnie do pójścia do lekarza. Teraz jestem po operacji i zaczęły mi się problemy z zaparciami. Waga tak nie wzrosła (2-3 kg) ale zaparcia męczą mnie okropnie. Ostatnio tak mnie zmęczyły że sięgnęłam po czopek evaqu. Ulga po 15 min :)
odpowiedz
anka (Ocena: 5) 31.05.2016 11:16
U mnie wszystkie męczące objawy ustały, nawet waga się ustabilizowała, najgorzej było z zaparciami ale teraz przy dicopegu już widzę poprawę, trzeba wierzyć że się uda i trafić na dobrego lekarza
zobacz odpowiedzi (1)
podcast_owa (Ocena: 5) 30.05.2016 17:28
U mnie pierwszy rzut choroby i oczywiście co? Trzysta tysięcy kilogramów przytyłam. Całe życie nie byłam za szczupła i jeszcze ten koszmar się przypałętał. Ale w sumie nie wyszło to aż tak na złe, bo jak się zaczęłam leczyć i przestało to definiowac moje życie, to przy okazji w kolejce do lekarza pani podzieliła się ze mną info o takich tabletkach na odchudzanie iq green. jak się okazało bardzo skutecznych, bo pomimo że byłam sceptycznie nastawiona bo przez trzy tygodnie nic kompletnie nie dawały, to po trzech miesiącach kuracji schudłam aż 19 kilogramów!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie