Hiperandrogenizm. Co to jest? Jak się objawia?

24 Sierpnia 2016

Nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, to ostatnio gorący temat.

nadmiar męskich hormonów u kobiet

Caster Semenya. Po igrzyskach w Rio to nazwisko wzbudza najwięcej emocji. 25-letnia biegaczka wiosną tego roku roku zdobyła trzy złote medale mistrzostw RPA w biegach na 400, 800 i 1500 metrów. Po trzykrotnym sukcesie obwieściła, że w Rio de Janeiro zdobędzie złoty medal olimpijski. Tak się faktycznie stało, jednak… nie wszystkim jej zwycięstwo przypadło do gustu.

„Koleżanki mają bardzo wysoki poziom testosteronu, zbliżony do męskiego, stąd ich wygląd i wyniki. Semenya jest w tym sezonie nie do pobicia i jeżeli władze światowej federacji lekkoatletycznej nic z tym nie zrobią, nie przywrócą dopuszczalnego limitu testosteronu we krwi, to wciąż będzie nie do pokonania” – polityka.pl cytuje Joannę Jóźwik. Polka zajęła piąte miejsce, ale jak podkreślała, „czuje się srebrną medalistką” – dodaje serwis.

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Czy gdyby Semenya miała niższy poziom testosteronu we krwi, nie zajęłaby miejsca na podium podczas igrzysk? Pora dowiedzieć się czegoś więcej na temat hiperandrogenizmu, który zdiagnozowano u mistrzyni olimpijskiej.