Co wiek, w jakim dostałaś pierwszy okres, mówi o Twoim zdrowiu?

Wcześnie albo bardzo późno występująca pierwsza miesiączka może zwiastować poważne problemy zdrowotne.
Co wiek, w jakim dostałaś pierwszy okres, mówi o Twoim zdrowiu?
06.02.2015

Pierwsza miesiączka w języku medycznym określana jest jako menarche. Wiek, w którym dostają ją młode kobiety, zależy od wielu czynników – stanu zdrowia, genów, wpływu środowiska, tuszy. Lekarze zauważają, że menarche jest wskaźnikiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której przebiega rozwój danej dziewczynki. Badania wykazały, że złe warunki bytowe zwykle opóźniają moment wystąpienia menarche. Zaobserwowano również, że często tęższe dziewczyny zaczynają miesiączkować wcześniej. Tak zwana krytyczna masa ciała, która określa wagę niezbędną do wystąpienia pierwszej miesiączki, wynosi ponad 46 kg (przy średnim wzroście 157 cm).

Zaobserwowano również, że moment wystąpienia menarche związany jest z… porami roku. I tak w mniejszych miejscowościach oraz na wsi częściej ma to miejsce w czerwcu i lipcu, natomiast w mieście – w okresie grudzień-styczeń. W Polsce pierwsza miesiączka pojawia się zwykle w wieku 12 lat i 9 miesięcy. Niektóre dziewczynki miesiączkują jednak już wcześniej, a niektóre – później. Warto przypomnieć sobie moment wystąpienia pierwszej menstruacji. A to dlatego, że zdaniem lekarzy ma to związek z naszym zdrowiem.

Uczeni donoszą

Badania na ten temat przeprowadzono na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Uczeni zauważyli, że dziewczynki, u których pierwszy okres pojawił się przed 10. rokiem życia albo dopiero po skończeniu 17 lat – czyli bardzo wcześniej albo bardzo późno – bardziej narażone są na wystąpienie schorzeń serca, zawału, udaru mózgu czy innych chorób związanych z wysokim ciśnieniem krwi. Obliczono, że w ich przypadku ryzyko hospitalizacji albo zgonu spowodowanego przez te dolegliwości wzrasta o 16-27 proc. w porównaniu do dziewczynek, u których menarche wystąpiła w przeciętnym wieku.

Inne badania wykazały, że wcześnie występująca menarche związana jest też z większym ryzykiem rozwoju raka piersi albo jajnika. Zaobserwowano, że wczesny pierwszy okres może być czynnikiem powodującym nowotwór piersi u kobiet z krajów zachodnich. Istnieją podejrzenia, że czynnikiem ochronnym, zabezpieczającym kobiety przed tym typem nowotworu, jest natomiast późny wiek pierwszej menstruacji, a także wczesny wiek ostatniej miesiączki (wczesna menopauza).

zamyślona kobieta

Winna nadwaga

Jaki jest związek pomiędzy wczesną menarche a chorobami serca w późniejszym czasie? Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zauważają, że ważniejsze od tego, kiedy dokładnie dostałaś swoją pierwszą miesiączkę, jest to, dlaczego pojawiła się tak wcześnie. I, co ciekawe, uczeni odwołują się w tym miejscu do… masy ciała. Badacze podkreślają, że dziewczynki często zaczynają miesiączkować wcześniej, ponieważ ważą za dużo. A, niestety, nadwaga, na którą zapracowało się w dzieciństwie, często staje się nadwagą w dorosłym życiu. Osoby otyłe mają problemy z pracą serca i cierpią z powodu schorzeń związanych z tym narządem. To samo dotyczy zresztą nowotworu piersi czy jajnika.

Związek wczesnej menarche z chorobami lekarze tłumaczą również faktem, że im kobieta ma w swoim życiu mniejszą ilość cykli menstruacyjnych, tym mniejsza jest ekspozycja na działanie hormonów płciowych – estrogenów. „Kobiety, które wcześniej zaczynają miesiączkować, zwykle mają więcej owulacji niż kobiety, które pierwszy okres dostały później” – zauważyła dr Cheryl Robbins z amerykańskiego Center for Disease Control (CDC).

zamyślona kobieta

„A regularne owulacje i wahania hormonów mogą prowadzić do genetycznych mutacji odpowiedzialnych za rozwój nowotworu” – dodaje specjalistka. To dlatego przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych chroni kobiety przed rakiem jajnika i endometrium.

Najlepszy wiek to 13 lat

Z badań Barbary Woynarowskiej „Tempo dojrzewania płciowego dziewcząt a ich zdrowie i występowanie zachowań ryzykownych” wynika, że dziewczęta wcześniej dojrzewające płciowo, w porównaniu z ich rówieśniczkami dojrzewającymi przeciętnie oraz później, gorzej oceniały swój stan zdrowia, znacznie częściej zgłaszały też różne dolegliwości lub odczuwały negatywne stany emocjonalne.

Już wiesz, że dla zdrowia najlepiej, jeśli pierwszy okres pojawił się u ciebie po 10. roku życia, a przed 17. urodzinami. Istnieją badania, z których wynika, że optymalny moment to 13 lat. Raport na ten temat trafił do prestiżowego magazynu „Circulation”. Po przebadaniu ponad miliona kobiet okazało się, że te, które miesiączkują od 13. roku życia, są mniej narażone na rozwój chorób serca czy nadciśnienia.

zamyślona kobieta

Dr Dexter Canoy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyznaje, że moment pojawienia się pierwszej miesiączki związany jest również z gospodarką hormonalną, stylem życia, zaznaczył jednak, że badania w tym zakresie muszą być dalej prowadzone. Dr Canoy podkreślił przy tym, że wcześnie miesiączkujące kobiety nie są skazane na problemy zdrowotne w przyszłości. Jeśli zgubią nadwagę, postawią na zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną, znacząco obniżą wystąpienie chorób serca. Ważne jest również rzucenie palenia, ograniczenie stresu, relaks oraz spędzanie wolnego czasu poza miastem (w otoczeniu przyrody).

zamyślona kobieta

Dbaj o zdrowie

Z badań, które trafiły do specjalistycznego czasopisma „Neurology”, wynika, że by zachować zdrowe serce, należy: stosować zbilansowaną dietę, nie palić papierosów, minimum 40 minut dziennie poświęcać na ruch (włączając w to spacery czy poruszanie się piechotą), a także mieć BMI poniżej 25 (dla przypomnienia: indeks masy ciała BMI obliczysz, swoją wagę dzieląc na wzrost podniesiony do kwadratu. Kobieta o wzrośnie 1,70 m i wadze 60 kg, swoje BMI oblicza tak: 60/[1,7 x 1,7] = 20,76).

Naukowcy zauważają, że utrata wagi na poziomie 10 proc. (w ciągu sześciu miesięcy) wyraźnie obniża ryzyko wystąpienia groźnych chorób serca i innych schorzeń, które powiązane są z wczesnym pierwszym okresem.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (42)
Ocena: 4.45 / 5
Anonimm (Ocena: 3) 16.04.2021 19:12
A ja jeszcze go nie dostalam
odpowiedz
anonim 12 (Ocena: 2) 30.12.2019 17:03
ja pierwszej miesiączki dostałam w wieku 12lat i1miesiąc
odpowiedz
A.N.O.N.I.M. (Ocena: 2) 30.12.2019 11:22
Ja miałam 9 lat i 7 miesięcy (dostałam we wrześniu 2009 roku). Nie było kolorowo, bo moje miesiączki były bardzo nieregularne (co 12 dni, czasem nie miałam przeszło 2 miesiące), długie, rzadziej za krótkie, bolesne i obfite. Byłam u ginekologów wiele razy. Hormony przepisywane przez nich też mi nie pomagały. Nieregularność i długość ustała samoistnie dopiero 4 miesiące temu, a aktualnie mamy 30.12.2019.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 19.09.2019 18:00
Wnerwia mnie tyle razy powtórzone „menarche”
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 4) 22.08.2019 22:01
Ja dostałam jak miałam 10 i 12 mies.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie