Asymetria piersi. Czy jest się czym martwić?

Jeśli martwisz się, że twoje piersi nie są równe, oto powody, dla których powinnaś przestać.
Asymetria piersi. Czy jest się czym martwić?
01.11.2014

Na początku uspokajamy: asymetria piersi zdarza się bardzo często. To jednak żadne pocieszenie dla kobiet, których to dotyczy. „Dziewczyny, mam straszny i wstydliwy problem – asymetryczne piersi. I nie chodzi mi o jakąś małą różnicę, ale jedna jest o jakieś dwa rozmiary mniejsza niż druga. Mam 22 lata, chciałabym normalnie żyć, ale wstydzę się na plaży rozebrać, a przed mężczyzną to już w ogóle. Stanik wypycham skarpetkami, wstyd się przyznać” – czytamy na forum dyskusyjnym.

Z badań Massachusetts General Hospital wynika, że asymetryczne piersi ma ok. 25 proc. kobiet. Czyli co czwarta z nas!

Jak to zatuszować?

Z asymetrycznymi piersiami doskonale poradzi sobie dobrze dobrany biustonosz. Tylko co znaczy „dobrze dobrany”, jeśli biust jest nierówny? Przede wszystkim rozmiar stanika należy dopasować do większej piersi. Miseczka powinna łagodnie ją okalać; pierś nie może się wylewać. To naturalne, że druga miseczka będzie odstawać od piersi – rozwiązaniem są wkładki żelowe, gąbkowe albo materiałowe. W niektórych stanikach znajdują się nawet kieszonki, w które można wsunąć taką wkładkę. Ewentualnie możesz ją po prostu wszyć w stanik.

Na silikonowe wkładki zdecydowała się Ewelina (imię zmieniłam), która mówi o tym tak: „Zawsze miałam kompleksy na punkcie asymetrycznych piersi, ale w ostatnim czasie przybrało to na sile do tego stopnia, że nosiłam tylko golfy i zakryte bluzki, garbiłam się i wmówiłam sobie, że wszyscy to widzą. Wtedy dowiedziałam się o wkładkach. Zdecydowałam się na silikonową. Jestem bardzo zadowolona! Wreszcie biust w staniku wygląda jak powinien, a ja przestałam zamartwiać się tym defektem”.

Wskazówka dla ciebie: jeśli nie możesz poradzić sobie z doborem stanika, w salonie z bielizną warto poprosić o pomoc brafitterkę.

By wyrównać niedużą asymetrię, pomóc może stosowanie kremów modelujących biust oraz regularna gimnastyka. Warto masować większą pierś, np. zagarniając ją od pachy w stronę drugiej piersi.

biust

Jennifer Lawrence też tak ma

Nierówność piersi stwarza przede wszystkim problem psychologiczny. Jeśli jednak asymetria nie jest duża, nikt – prócz ciebie – nie zwróci na to uwagi. Poza tym nie jesteś sama – asymetryczne piersi ma np. aktorka Jennifer Lawrence, która w jednym z wywiadów wyznała żartobliwie: „Byłam dziś u lekarza, który zapisał mnie na rentgen klatki piersiowej, i okazało się, że moje piersi są nierówne. Stałam w otoczeniu tych wszystkich lekarzy, którzy patrzyli na moje płuca, a ja nie mogłam przestać myśleć: Czy moje piersi są równe? Oczywiście, kiedy zadałam im pytanie, zrobiło się bardzo niezręcznie”.

biust

Niekiedy asymetryczne piersi świadczą o zespole Polanda – rzadkim zespole wad wrodzonych, na który składają się jednostronna hipoplazja (zbyt słabe wykształcenie) lub aplazja (niewykształcenie się, zanik) mięśni klatki piersiowej i brodawki sutkowej, krótkopalczastość i zrosty palców (syndaktylia) po tej samej stronie. Przyczyna zespołu Polanda nie jest znana. Schorzenie wywołuje asymetrię klatki piersiowej. Zwykle zaleca się leczenie chirurgiczne. Zespołu Polanda nie można wyleczyć farmakologicznie.

Cytowana przez nas Ewelina sumuje: „Teraz widzę, że naprawdę nie ma sensu zawracać sobie tym głowy. Nikt, naprawdę NIKT oprócz nas nie zwróci na to uwagi, a jeśli zaczniemy się ukrywać, to z pewnością będziemy bardziej rzucać się w oczy. Dobry stanik załatwi sprawę. I tyle. Po problemie”.

EPN

biust

Chirurgia nie dla każdego

Musisz mieć świadomość, że asymetria piersi nie powoduje problemów zdrowych. Nie jest prawdą, że kobiety z nierównym biustem mogą mieć problem z karmieniem albo płodnością. To mity, nie wierz w nie. Może się jednak zdarzyć, że kobieta ze sporą asymetrią bezwiednie będzie się garbić albo przechylać ciało w stronę większej piersi. Noszenie wkładek w staniku to dobry sposób, by tego uniknąć.

Jeżeli różnica między piersiami jest bardzo widoczna, możesz rozważyć chirurgiczny zabieg poprawienia wyglądu biustu. Lekarz w celu zlikwidowania asymetrii może zaproponować plastykę powiększającą piersi mniejszej albo plastykę pomniejszającą piersi większej. W przypadku powiększania stosuje się m.in. implant mniejszej piersi, przeszczep tłuszczu lub preparat kwasu hialuronowego.

biust

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Pobyt w szpitalu zwykle trwa dobę. Po zabiegu przez miesiąc trzeba nosić specjalny biustonosz (cały czas; przez 24 godziny na dobę). Czasem zdarza się, że po takiej operacji występują zaburzenia podczas karmienia piersią. Poza tym operacja to duży wydatek – może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego dobrze się zastanów, czy w ogóle jest ci potrzebna. Nieduża asymetria naprawdę nie jest problemem.

Polecane wideo

Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
julia89 (Ocena: 5) 23.05.2018 22:28
niestety tez mialam asymetryczne piersi, a co sie z tym wiaze- ogromne kompleksy i wstyd przed rozebraniem sie... na szczescie udalo mi sie zebrac pienaidze na operacje plastyczna. i w koncu jestem zadowolona ze swojego wygladu ;) chirurg doradzil mi implanty mentor i na nie sie zdecydowalam. wybor idealny-zarowno ksztalt,jak i rozmiar jest proporcjonalny do mojej figury :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.11.2016 12:27
RUSZA NOWY PROGRAM „WALKA O PIERSI”! Jeśli piersi są Twoim największym kompleksem, uległy zniekształceniu na skutek choroby albo marzysz o korekcji ich wielkości czy kształtu – nie czekaj! Szukamy kobiet cierpiących na zespół Polanda lub z asymetrią piersi po zabiegu mastektomii. Kobiet borykających się z gigantomastią, z problemami po nieudanych operacjach plastycznych. Kobiet, których piersi uległy deformacji na skutek wypadku. Zgłoś się do nowego programu Polsat Cafe i spełnij marzenie o pięknym biuście! Nasi lekarze specjaliści, najlepsi w swojej dziedzinie, pomogą Ci pozbyć się kompleksów i zadbają o to, abyś już nigdy nie musiała wstydzić się swoich piersi. Aby zostać jedną z bohaterek programu, należy przesłać na adres: walkaopiersi[at]zgloszenia.tv zgłoszenie zawierające: • imię i nazwisko • datę urodzenia • numer telefonu • zdjęcie sylwetki • krótki opis problemu z piersiami. Więcej informacji na FB: WalkaOPiersi oraz pod nr telefonu: 881-771-066. Pozdrawiamy serdecznie, Redakcja programu "Walka o piersi"
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.08.2016 11:53
u mnie też to był bardzo poważny problem, bo różnica była bardzo duża, ale jestem po zabiegu i bardzo jestem zadowolona z tej decyzji, już się przestałam wstydzić mojego biustu, a jeśli będziecie chciały wiedzieć więcej na temat tego, na czym zabieg polega zobaczcie sobie tutaj http://drosuch.pl/piersi/korekcja-asymetrii-piersi/
odpowiedz
helena7 (Ocena: 5) 17.02.2016 11:24
Sama sie nawet zastanawiam poważnie nad operacją. Nie mówie o tym zeby skoczyć z miseczki A na C, ale lekkie przejscie na ujędrnienie i podniesienie mysle ze dobrze im zrobi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2015 18:38
jak jest nieduża to nie ma powodów, żeby się martwić, u mnie była spora. Więc się poddałam operacji u dra Osucha. Jestem bardzo zadowolona z efektów.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie