Kategorie
 1. Papilot.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Medycyna
 6. >
 7. Jak żyć z chorym na schizofrenię?

2009-12-20

Jak żyć z chorym na schizofrenię?

2009-12-20

Życie z bliskim, który cierpi z powodu choroby psychicznej, to bardzo trudne zadanie. Przeczytaj, jak się z nim zmierzyć.

Jak żyć z chorym na schizofrenię?

Jak żyć z chorym na schizofrenię?

Choroba psychiczna do jedna z największych tragedii, która może dotknąć człowieka. Jakiś czasu temu w Papilocie mogłyście poznać historię Weroniki, która cierpi na schizofrenię. Diagnoza kompletnie zmieniła jej życie. Ludzie się od niej odsunęli, a ona została sama ze swoją wyniszczającą chorobą – chorobą duszy, jak wiele osób ją nazywa. Bo jest ona szalenie ciężka. I jest trudna nie tylko dla osoby, której dotyczy. Cierpią również – a nierzadko nawet bardziej – osoby z najbliższego otoczenia. Życie z osobą chorą na schizofrenię to być może najtrudniejsze zadanie, jakie można sobie wyobrazić. Zadanie, z którym możemy sobie poradzić. 

Żeby ułatwić sobie i osobie cierpiącej życie z tą chorobą, trzeba najpierw poznać samą schizofrenię. Czym ona jest? Jak podaje ogólnopolski serwis medyczny medserwis.pl, dotyka ona ok. 1 proc. populacji krajów wysoko rozwiniętych i najczęściej ujawnia się w okresie dojrzewania. Osoba cierpiąca ma halucynacje, paranoje, urojenia, omamy słuchowe, cierpi na zaburzenia mowy i myślenia, traci kontakt z rzeczywistością. Wyróżnia się pięć rodzajów schizofrenii. Są to: 

1. Schizofrenia paranoidalna – występują zwidy i urojenia przy jednoczesnym braku zorganizowanego zachowania, myślenia czy braku kontroli nad emocjami.

2. Schizofrenia katatoniczna –  występuje zaburzona motoryka, czyli stany pobudzenia, euforii na przemian ze znieruchomieniem. Towarzyszy jej opór przed wykonaniem jakichkolwiek poleceń.

3. Schizofrenia zdezorganizowana –  następuje spłycenie poszczególnych funkcji psychicznych (zaburzenia myślenia czy emocjonalności wyższej). 

4. Schizofrenia rezydualna –  to przewlekły etap zaburzeń psychicznych. Raczej rzadko występują omamy, jednak dla tego typu choroby charakterystyczne są: dziwaczność oraz ekscentryczność zachowania i wypowiedzi.

5. Schizofrenia niezróżnicowana –  mieszane objawy powyższych typów. 

Znając te typy schizofrenii, na pewno o wiele łatwiej będzie ci ułożyć sobie życie z chorą osobą. Nieważne, czy to twój mąż, dziecko, rodzic, siostra czy brat. A może przyjaciel? Jeżeli żyjesz na co dzień z osobą chorą psychicznie, poznanie tej dolegliwości to bardzo istotny krok w kierunku ułożenia sobie życia, gdy taka historia będzie miała miejsce w twoim życiu. Więcej na temat schizofrenii dowiesz się w encyklopediach zdrowia, książkach u specjalistów czy w Internecie. W sieci znajdziesz całą masę tekstów na ten temat. Staraj się jednak, żeby były to strony specjalistyczne jak np. portal schizofrenia.pl

Musisz wiedzieć, że choć  schizofrenia nie jest chorobą nieuleczalną, zdarza się,  że pacjenci z niej nie wychodzą. Mimo to nie powinnaś się  załamywać – bywa, że na efekty trzeba czekać naprawdę długo, ale w końcu chory wychodzi z tej choroby. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich, a więc i ciebie. Nawet jeśli wydaje ci się, że do chorego na dobrą sprawę nic nie dociera, pamiętaj, że twoja obecność i sposób, w jaki traktujesz cierpiącego ma kluczowe znaczenie. 

W czasie leczenia chory robi postępy, ale może się zdarzyć, że będą pojawiały się  okresy powrotu do poprzednich stanów (tak jakby chwilowe uwstecznienie). Bądź na to przygotowana. To nie tak, że twój cały wysiłek i starania poszły na marne. Pamiętaj, że jest to Choroba, której leczenie trwa często długie lata. Takie okresy absolutnie nie mogą popchnąć cię do obwiniania się o cierpienie bliskiej osoby. To nie ty ani nikt inny jesteście winni. Nie staraj się szukać przyczyn zachorowania. Postaraj się pomóc choremu wyzdrowieć. Musisz wiedzieć, że zachowanie rodziny stanowi ważny element terapii. Dlatego musisz bacznie obserwować chorego. Po jakimś czasie jego pewne zachowania staną się dla ciebie przewidywalne, a ty będziesz wiedziała, czego spodziewać się np. w nocy.

Większość dziwnych zachowań z czasem stanie się powtarzalnych, dlatego dobrze jest umieć sobie z nimi radzić. Jeżeli np. chory nie może spać w nocy i siedzi, patrząc się w okno, prawidłowym odruchem będzie położenie go do łóżka i zmuszenie do pozostania w takiej pozycji. Wymaga to od osoby zdrowej poświęcenia i mrówczej pracy, ale takie działania to drobne kroczki w stronę zakończenia choroby. 

Przebywając z chorą psychicznie osobą liczy się konsekwencja. Jeśli za jakiś czyn cierpiący zostanie skarcony – gdy zrobi to ponownie, twoja reakcja powinna być taka sama. Oczywiście w przypadku odruchów, które mogły być przez chorego skontrolowane. Gdy zdecydujesz się na długie rozmowy z chorym, trzymaj się tego. Nagła zmiana z twojej strony może zasiać duże spustoszenie w psychice schizofrenika. I, choć może być to najtrudniejsze, postaraj się nie płakać i nie okazywać bezradności przy osobie cierpiącej. Nawet jeśli wydaje ci się, że ona tego nie widzi lub nie interpretuje właściwie, tak naprawdę nie wiemy, co dzieje się w głowie chorego. 

Przy leczeniu schizofrenii stosuje się farmakologię połączoną z psychoterapią. Podaje się środki neuroleptyczne oraz czasem przeciwdepresyjne. Niezwykle ważne są również wizyty u specjalisty. Bądź obecna w czasie tych sesji, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Pozwolą ci zobaczyć postępy w leczeniu chorego, a także sprawią, że lepiej poznasz jego dolegliwość. 

Schizofrenia to bardzo ciężka, wyniszczająca i męcząca Choroba. Jednak przy zaangażowaniu bliskich chory może wyzdrowieć – i to szybko. Najważniejsze jest wsparcie i wiara, że się uda. A wtedy po chorobie psychicznej pozostanie tylko smutne wspomnienie. 

Ewa Podsiadły   

Zobacz także: 

Amputują stopy zamiast leczyć! 

Brak pieniędzy zmusza lekarzy do ucinania stóp chorych zamiast rozpocząć kosztowne terapie. 

Kiedy chandra zmienia się w depresję... 

Jest bardzo cienka linia między chandrą  a depresją. Jej przekroczenie może być szalenie niebezpieczne dla zdrowia. 

Komentarze (131). Ocena artykułu 4.9 na 5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu (1-5)

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 1. kalinka (Ocena: 5) 2015-04-17 18:02:01 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Witam. Ja mam troszkę inny problem otóż podejrzewam że schizofrenia zaczyna się u mojego męza i nie wiem już co robić. W nocy śpi mało albo nie spi wcale, od kilku miesięcy ciągle mówi że go coś w nocy straszyło, że mu Zły szkaplerz uszkodził, niedawno jak byliśmy na urlopie odwiedził egzorcystę, co mu nagadał nie wiem ale po kilku dniach znalazłam na prześcieradle sól i tak sobie pomyslałam że to pewnie jakaś egzorcyzmowana była. Zarządał rozwodu bo.. jesteśmy drugim małżeństwem, żyjemy w grzechu a on chce się wyspowiadać, gada że jest zgniły w środku. W końcu dał się zapisać na wizytę do psychiatry ale termin jest dopiero w czerwcu i nie wiem czy się nie rozmyśli. Ja już nie wiem co o tym wszystkim myśleć, mąż jest obciążony genetycznie tą chorobą bo trzy osoby z najbliższej rodziny są chore, chcę mu pomóc ale nie wiem czy dam radę.

 2. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 3. ewa (Ocena: 5) 2015-02-06 0:46:10 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Wszyscy sie użalają nad chorym a to nie chory cierpi tylko rodzina. Przynajmniej w moim przypadku, mąż jest niezwykle pobudzony, nie śpi tylko wiecznie czegoś szuka, ciągle coś robi, oczywiście nigdy niczego nie zrobi.Stwarza w okół siebie czyli wszędzie totalny chaos.Bałagani do bólu, znosi do domu niepotrzebne rzeczy, np.: piąty młynek, dwunastą walizkę, ósmą wiertarkę. Oczywiście niczego nie wolno mu wyrzucić, jeszcze zmusza mnie żebym sie cieszyła z tego badziewia. A mieszkanie malutkie, miejsca brak.Jest totalnie egoistyczny (choć z natury taki nie jest) i władczy, wszystko musi być tak jak on tego chce. Jak mu sie pogarsza to jest agresywny, wyzywa mnie od najgorszych, wygraża, rozbija różne przedmioty, czasem rzuca sie do duszenia, szarpania.Po awanturze, kiedy trochę sie uspokoi, zaczyna nowy zestaw oskarżania MNIE o awanturę pytania MNIE czy to było potrzebne i żalenia się jak to go krzywdzę. Psychiatrzy kompletnie mają w dupie rodziny i chorych. Kiedyś błagałam o receptę, bo jak mam w domu leki to czasem ubłagam go żeby je zażywał i jest lepiej ale lekarka kazała mi sie gonić, bo jako żona nie mam prawa oczekiwać pomocy, mam tylko prawo i obowiązek cierpieć. Nie piszcie, ze nie mam obowiązku i mogę sie rozwieść, bo mi nie rozwód jest potrzebny tylko mieszkanie. Pod mostem nie zamieszkam, choć nie raz myślę, ze byłoby mokro, zimno ale przynajmniej cicho i bez obciachu przed ludźmi.

 4. Joanna (Ocena: 1) 2015-02-14 11:45:56 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Dokładnie tak jak pisze Ewa, to rodziny osób chorych psychicznie potrzebują wsparcia, gdyż same stają się ofiarami osób chorych. Sam artykuł jest czysto teoretyczny i powierzchowny i mam wrażenia, że osoba go pisząca nie zna tematu w praktyce i nie ma pojęcia jak wygląda życie z osobą chorą na schizofrenię. Osoby chore psychicznie nie zdają sobie z tego sprawy i wypierają fakt, że coś jest z nimi nie tak. I co zrobić jak chory nie chce się leczyć i terroryzuje bliskich psychicznie?

 5. córka (Ocena: 5) 2015-03-10 15:59:42 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Dokładnie ja jako osoba 17-letnia zostałam sama z Matką u której zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną...Informacja od psychiatry zwaliła mnie z nóg, powiedziała mi że jedyną pomoc mogę uzyskać dzwoniąc na policję w przypadku nadmiernej agresji. Dodatkowo uświadomiła mnie iż istnieje zagrożenie życia osoby chorej jak i mojej...ciężar jak dla 17-nastolatki właściwie nie do udźwignięcia, nieprzespane noce, strach że wejdzie do pokoju i...masakra...na szczęście agresja u niej akurat się nie ujawniła... Nikt się mną nie interesował, matka zresztą jak wszyscy chorzy na to paskudztwo nie przyjmowała informacji o chorobie, nie chciała brać leków...Dzisiaj mija 10 lat matka raz lepiej raz gorzej, takich mocnych nawrotów miała ok. 4-rech, silna zmiana osobowości- kościół ( do którego wcześniej nie chodziła), próby nawracania wszystkich których napotyka na swej drodze, tłumaczy nawet księży pedofilów itp., poza tym silny patriotyzm ( częściowo związane z opowieściami kościelnymi..rozłąka małżeństw, gonitwa za pieniądzem)...Do dnia dzisiejszego wszyscy sa chorzy tylko nie ona, leki bierze jak chce- rzadko...Szczescie w nieszczesciu ze ma w tej chwili 65 lat...

 6. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 7. Katarzyna (Ocena: 5) 2015-02-04 0:34:23 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja tez napisze moją historię. 20 lat ze schizofrenikiem rezydualnym. Śpię z telefonem pod poduszką. Nie leczy się, nie ma potrzeby zmiany. Demoluje mi mieszkanie. Zaciąga kredyty. Nawala we wszystkich urzędach. Jest agresywny. Nie reaguje na prośby, nie ma czegoś takiego, jak sumienie, czy litość. Żyję tylko wtedy, kiedy on wyjeżdża, bo kiedy ja wyjeżdżam, zdycham ze strachu, co zastanę w domu.

 8. ewa (Ocena: 5) 2015-02-06 0:51:18 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Kasiu, rozumiem Cie doskonale i współczuję serdecznie ale pomóc nie mogę, bo sama jestem w podobnej sytuacji i absolutnie bezradna

 9. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 10. Ona17 (Ocena: 5) 2014-12-29 17:54:12 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Moja mama cierpi na schizofrenie paranoidalną. Najdziwniejsze jest to ze pojawia sie sporadycznie np. Raz, dwa razy na rok, trwa ok. miesiac, dwa a pozniej jest ok. Czasami juz nie mam sily. Tylko jak ma jakis kontakt z ludzmi ( zwykle wyjscie za zakupy spozywcze ) zaczyna sie.. Wydaje jej sie ze osoba ktora przeszla obok powiedziala cos obrazliwego, wrogosc do KAZDEJ osoby w otoczeniu, wulgaryzmy, krzyki w nocy... Tylko jak czegos nie moze znalezc, mowi ze ktos byl w domu i ukradl dana rzecz, Zrazila do siebie juz kilka osob.. ciezko mi z nia, mam mysli samobójcze to naprawde trudne... Nie zycze nikomu takiego piekla.

 11. daru (Ocena: 5) 2015-01-02 23:36:38 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Chciałbym napisać ,że wiem Co czujesz ...lecz ta choroba jest naprawdę ciężka i wymaga naszej cierpliwości ,której nam z dnia na dzień zaczyna brakować ....moja żona zrobiła mi w ciągu 2 miesięcy prawdziwe piekło!!! Postaraj się w miarę możliwości spotykać z przyjaciółmi - to pomaga i to bardzo.Odrzuć od siebie myśli ,że Ty jesteś przyczyną jej irracjonalnego zachowania.Bądż silna!!!

 12. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 13. alex (Ocena: 5) 2014-11-16 13:14:29 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Wiecie co ale najbardziej wkurza jak mi lazi po chacie bez celu do kuchni dolazienki pytam sie co szukasz ano nic--o braku sexsu nawet nie wspomne ..nie nozachowanie jego wdomu jest dziwne lub dyskusja z telewizorem no jak sa wiadomosci no jest mi ciezko patrzec na niego jak sie zamyka w sobie---straszne

 14. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 15. alex (Ocena: 5) 2014-11-16 13:03:53 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a ja podejrzewam u mojego meza schizofremie no wszystko mi tu zaczyna pasowac gada do siebie z kims kogo nie ma niechce wychodzic z domu na spacerki telewizor mecz i piwo cale jego towarzystwo jeszcze nie byl u lekarza ale mnie to przeraza bo widze zmiany u niego jak dostanie furi to wychodze z domu bo jegonakrecanie samego siebie i gadanie do siebie jest nie do wytrzymania straszne--bede musiala pogadac z lekarzem ale jak go tam sciagnac?????---tym bardziej ze moj karliczek jest niemcem mieszkamy w de ale zmiany u niego mnie przerazaja

 16. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 17. Anonim (Ocena: 1) 2014-08-21 21:15:25 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Stary artykuł. Ale napiszę, może ktoś przeczyta. Nie zaszkodzi. Chory na schizofrenię człowiek to nie jest dziecko, które możemy skarcić, czy któremu możemy kazać iść do łóżka. To jest poniżające dla osoby chorej, poza tym chory NIE robi nam tego na złość. To nie jest krnąbrny dwulatek, który lubi mówić "nie". Schizofrenik jeśli nie chce spać i siedzi przy oknie, widać tak mu lepiej. Nie szkodzi tym nikomu, więc najlepiej zostawić go w świętym spokoju. Będzie śpiący, sam się położy. Zachowania pouczające lepiej zachować dla dzieci. Poza tym jak autorka tekstu widzi ZMUSZENIE chorego by się położył i leżał!? Siłą, przepraszam, miałabym go zmuszać? Grozić mu? Litości! Miejmy szacunek dla chorych!!!

 18. malgosia (Ocena: 5) 2015-04-22 13:13:59 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  tylko ci chorzy nie maja szacunku do nas. potrafia nas wyzwac od najgorszych , zatruja kazda godzine naszego zycia , najglupsza rzecza jest to ze nie ucieklam dwadziescia lat temu , tylko litowalam sie ,bo zal mi bylo chorego meza i ojca moich dzieci . teraz sama jestem chora -cukrzyca i serce a ciagle opiekuje sie schizofrenikiem , i ktory uwaza ze jestem jego wrogiem . modle sie tylko aby moje dzieci nie zachorowaly . to jest najgorsza choroba niszczaca czlowieka.

 19. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 20. Anonim (Ocena: 5) 2014-07-16 23:11:03 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Witam wszystkich! Moja sytuacja wygląda tak: Moja zona jest chora od 20 lat. Są dni,że wydaje mi się, że następnego to ja nie doczekam. Ale nie wolno się załamywać. Jedno dziecko jest dorosłe, drugie skonczyło gimnazjum. Ma człowiek dla kogo żyć. Problemów jest sporo, ale jakoś trzeba sobie radzić. Po tak długim okresie choroby orzecznik zus odebrał żonie 1 grupę inwalidzką. Trzeba i z tym problemem sobie poradzić. Głowa do góry i do przodu. Życzę wszystkim wytrwałości i wyrozumiałości dla chorych

 21. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 22. przerazona (Ocena: 5) 2014-06-25 21:06:38 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  czytam wszystkie wpisy i jestem załamana, mój mąż prawdopodobnie ma schizofrenie, caly czas slysze ze wszyscy nas sledza i rozne takie głupoty. Co chwile zmienia wszędzie zamki i kody w alarmach jest ciagle zdenerwowany i nie da się Z nim w ogole rozmawiać i zyc...najgorsze jest to ze nie zdaje sobie sprawy ze może się myli tylko jest swiecie przekonany o swojej racji i nie chce sluchac o lekarzach! nie wiem co robic ale widze ze nie tylko ja...

 23. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 24. Anonim (Ocena: 5) 2014-05-12 21:34:49 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a ja mam przyjaciółke która cierpi na tę chorobę, znamy sie ponad 30 lat. chorowac zaczęła jako nastolatka, ma za soba 7krotny pobyt w szpitalu, ze 2 próby samobójcze...niewesoło....ale od paru lat jest usrtabilizowana,bierze leki które wspaniale działają, w ogóle byście nie powiedzieli widząc ją, że to osoba jest chora psychicznie.Ona już wie,że nie wolno jej odstawić leków, miała taki epizod że odstawiła bo czuła się "dobrze"..posypała się...zmusiłam ją do wizyty u lekarza, wróciła do leków, i znów jest ok,znalazła pracę przez towarzystwo osób chorób psychicznie, radzi sobie dobrze, niestety dom nie zapewnia jej wsparcia, a jest ono niezmiernie potrzebne. takie osoby potrzebują byc chwalone za postepy, za małe kroczki w przód, łatwo je urazić, ale to nie znaczy że trzeba je wyrzucić poza społeczeństwo! Choroba duszy bierze się z wielkiej wrazliwośi tych ludzi, pamietajcie!

 25. ella (Ocena: 5) 2014-06-16 15:12:10 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Pieknie napisane.:)

 26. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 27. ar (Ocena: 5) 2014-05-02 15:27:27 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  albo brata co gada jakies glupoty ktore nie trzymaja sie kupy z objawami agresji tez nie jest za fajne, predzej zadzwonil bym po pomoc ktora przyjedzie i zabierze go w kaftanie niz samemu mu pomagac

 28. Anonim (Ocena: 5) 2015-01-24 18:31:14 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Też mam brata chorego i nie możesz tak mówić że mają go zabrać w kaftanie bo tej twojej wypowiedzi nie rozumiem

 29. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 30. samotna (Ocena: 5) 2014-03-05 22:37:48 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  mam meza chorego na urojrnia schizofremiczne jest chory od roku leczony farmakologicznie ja nie wiem jak długo jeszcze to wytrzymam mamy 9 letniego syna

 31. Anonim (Ocena: 5) 2014-03-14 9:33:55 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Witaj ja rowniez dowiedzialam sie ze moj maz ma schizofrenie jest mi z tym ciezko boje sie dalszego zycia z nim niewiem co mam robic jak sie zachowywac to ciezkie przezycie ale moze bedzie dobrze

 32. Anonim (Ocena: 5) 2014-06-13 22:27:48 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Moj maz choruje na te chorobe od 20lat tz od zdjagnozowania."poczatki"byly bardzo trudne,kiedy balam sie podniesc glowe,zeby nie dostac w twarz,krzyczal,wyzywal,bral sie za bici...wyladowal 3x w szpitalu ..za trzecim razem spotkalismy cudowna pania doktor i to ona zapisala leki,ktore bardzo dobrze znosi moj maz....bierze 1tab.wieczorem,rano jest troche "inny"ale po godzinie wraca,ze nikt by nie poznal,ze cos mu dolega...ale i ma swoje zle dni,a raczej nie lubi jak ktos mu sie przeciwstawia.........wtedy traci panowanie nad soba..................spojoj,spokoj ,spokoj i da sie wytrzymac......maz jest na rencie!Jestesmy razem od 37lat1

 33. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 34. mocate (Ocena: 5) 2014-02-28 1:32:32 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mój brat choruje na schizofrenie. Kilka razy był hospitalizowany, zawsze była duża poprawa, ale jak samodzielnie odstawiał leki było gorzej. Nieraz był niebezpieczny. Ostatnio stwierdził, że nie jest chory i nie będze się leczył. Widzę, że sytuacja się zapętla, z nikim nie rozmawia. Mieszka z rodzicami ja wyprowadziłam się jakiś czas jak miał nawrót choroby i mnie pobił. Do dzisiaj nie doszłam do siebie. Wiem, że rodzice nie mówią mi wszystkiego, chcą mnie chyba chronić a ja boję się o ich bezpieczeństwo. Jak to piszę to się cała trzęsę. Nie wiem jak mam dalej planować swoje życie, życie straciło sens. Jak mam cieszyć się życiem skoro wiem że w domu jest dramat. Gdzie jest ta granica ludzkiej wytrzymałości, ja ją już coraz częściej dostrzegam.

 35. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 36. Anonim (Ocena: 5) 2014-02-24 19:56:47 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mój siostrzeniec zachorował końcem roku :( życie pod jednym dachem z chorą osobą jest baaaaardzo trudne. Sama popadam w depresje widząc jego ciężki stan... były dni bardzo załamujące. Najgorsze jest to że nie da się mu pomóc!!! To jest psychika. Nie zgodze się że jest to choroba uleczalna. To nie jest samochód po kolizji którego da się do blacharza, lakiernika i będzie funkiel nówka. To jest prawdziwy koszmar, który ciągnie się już miesiącami, przyjmuje cały czas bardzo niszczące leki a efekt? Brak tylko urojeń. Jest bardzo słaby psychicznie, cały czas wszystkiego się boi. Już wolałabym żeby to był jakiś skutek na tle medycznym a nie psychicznym ..... Ja nikomu nie życzę spotkać się z tą chorobą. Niesamowicie również cierpią najbliżsi .... płakać się chce każdego dnia... bo odchodzi dawna osoba a przychodzi zupełnie inna, a czy wróci? ........ boże pomóż. Ze statystyk wynika że zachorować jest coraz więcej, co się dzieje z tym światem:((((

 37. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 38. Anonim (Ocena: 5) 2014-02-16 21:31:02 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  hej mój tata też choruje był w szpitalu 5 lat temu od roku nie bieze tabletek bo mowi ze jest zdrowy a wczoraj go wzielo pieklo na ziemi strach spac bo nie wiesz czy cie udusi czy bedzie płakał a moze przytuli

 39. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 40. sebaziboo (Ocena: 5) 2014-02-09 16:18:31 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja mam chorego brata i mój kometarz nie chce mi się już nic i żyć też zdaje się że po prostu ludzie którzy doświadczają tego cierpią bardzo mocno ich psychika przechodzi tortury .

 41. Anonim (Ocena: 5) 2014-02-24 19:59:27 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Jedyny sposób? nauczyć się razem z nimi w ten sposób już żyć. Poprzedni rozdział zamknąć. Życzę powodzenia, wiary i cuda...

 42. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 43. madzikk (Ocena: 5) 2014-02-07 0:21:31 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Moj ojciec jest chory jest nie do wytrzymania !! Grozi krzyczy i potem tego nie pamieta nikt nie zrozumie dopoki nie znajdzie sie . Taks osoba pod dachem i takiej osobie nie idzie pomoc bo nawet nie chce bo twierdzi ze nie jest tzw "czubem". I co tu zrobic a moja matka nie chce go zostawic chodz on robi nam psychicznie krzywde

 44. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 45. ://// (Ocena: 5) 2014-02-05 11:07:11 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja już nie wierzę, że można to wyleczyć.. Moja mama ma schizofrenię i ja już nie wytrzymuję tego napięcia.. Była dwa razy w szpitalu. Teraz chyba znowu ma nawrót.. Mówi jakieś niestworzone rzeczy, obraca je przeciwko mnie. Zdaje mi się, że już w ogóle mnie nie rozumie. Chciałabym jej jakoś pomóc, ale już nie potrafię, czuję, ze nie długo sama się poddam, a jestem jeszcze młoda (17 l.). Mam wrażenie, że przez to wszystko dopada mnie powoli depresja..

 46. Emi (Ocena: 5) 2014-04-10 8:47:16 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja mam dokladnie taka sama sytuacje, moja mam jest chora i cale zycie opiekowala sie nia jej mama po smierci babci od 2 lat ja to robie. Kiedy jestem daleko jestem jej ukochana córeczka kiedy jestem obok to mnie wyzywa, i ciagle mam wrazenie ze robi mi wszystko na złosc.Meczy to psychicznie osoby z nia mieszkajace,nie jest latwo..

 47. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 48. Anonim (Ocena: 5) 2014-01-29 15:02:48 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  niestety tak kolorowo nie jest z optymistycznym zakończeniem. życie z osobą chorą na schizofremię to jedne wielkie piekło!!...mam chorą starszą siostrę, od czasu gimnazjum jeżdziłam tylko z mamą i odwiedzałam ja w szpitalach psychiatrycznych( juz była w każdym w Warszawie) jak byłam młodsza jakoś to bardziej znosiłam bardziej to sobie tłumaczyłam jako jej ,,trudny charakter" pozniej wyjechałam na gap year do anglii wróciłam jako wielka optymistka, niesteyy piekło powróciło nie daa się żyć pod jednym dachem z taką osobą, sama już czuję że łapie mnie nerwica i deprecha.

 49. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 50. Anonim (Ocena: 5) 2013-12-27 19:36:40 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  znam chlopaka ktory prawdopodobnie jest chory na schizofrenie i prawie kazdy z rodziny zdaje sobie z tego sprawe ale nie wiedza jak mupomoc jak z nim porozmawiac zeby zgodzil sie na leczenie ... on ma dopiero 20 lat a psychicznie zachowuje sie jak 10latek . gestapo go szuka, widzi za oknem ze 9 ludzi sie czolga po niego, ze bomby wszyscy mamy w samochodzie, pluskwy na drzewach z podsłuchami wiszą , na kazdego z rodziny po kolei wymysla ze wszyscy go wyzywaja (choc nikt nic zlego na niego nie powie), i dostaje atakow takiech ze dochodzi do rekoczynow, kazdy sie boi odezwac zeby sobie albo komus krzywdy nie zrobil. masakra gdy sie to widzi to nie jest normalne zachowanie i moze ktos cos podpowie jak sie z nim dogadac bo on sam nie zgodzi sie na leczenie bo stwierdzi ze chce sie go zniszczyc wykonczyc... pomozcie

 51. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 52. Podpis... (Ocena: 5) 2013-12-09 23:45:38 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Napisz komentarz...

 53. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 54. anonim x (Ocena: 5) 2013-11-22 4:33:31 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Wyglada na to, ze moj tata jest chory na schizofrenie. Z tego co czytalem o tej chorobie, objawy pasuja idealnie do typu schizofrenii zdezorganizowanej. Bardzo dlugo nikt z rodziny nie zdawal sobie z tego sprawy, nie ma paranoii. Pierwszy znaczacy objaw dziwnej sytuacji wystapil okolo 20 lat temu. Tacie ciezko funkcjonowac w spoleczenstwie i mielismy z tego powodu duzo przykrych sytuacji i ciezki start w zyciu. Pisze to dlatego, ze od kiedy zdalismy sobie sprawe, ze chyba jest chory, jakos latwiej jest sie pogodzic z jego zachowaniem. Szkoda, ze tak pozno. Chcemy mu pomoc. Bardzo go kochamy. Problem w tym, ze on nie zdaje sobie sprawy z choroby, chociaz ponoc slyszal to nawet od lekarza i mu nie uwierzyl. W zwiazku z tym nie leczy sie. Wyczytalem na necie na kilku stronach, ze akurat leczenie schizofrenii zdezorganizowanej nie przynosi prawie zadnych efektow. Wyglada, tez na to, ze i tak przebieg choroby jest dosc lagodny jak na schizofrenie. Ma swoj swiat, ale jest aktywny, a nie wloczy sie po lekarzach, ktorzy I tak nie moga mu duzo pomoc. Dlatego nie wiem, czy obarczyc go mianem chorego i nalegac, zeby poszedl do specjalisty. Wiadomo, ze boimy sie, ze moze mu sie pogorszyc. My tzn. dzieci praktycznie wyszlismy juz z domu, ale mama dalej mieszka z tata i o nia tez sie martwimy. Nawet, gdyby mama sie wyprowadzila, to mysle, ze osoba chora na schizofrenie nie moze przebywac sama, bo sie jeszcze bardziej odizoluje. Moze ktos mial podobna sytuacje. Bardzo prosze o porade i z gory dziekuje.

 55. Anonim (Ocena: 5) 2014-02-24 20:03:41 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Jeżel Twój tata ma aktywny tryb życia... ja nie puszczałabym go do psychiatry bo to tylko pogorszy sprawe. Jak nafaszerują go prochami może się zmienić, obciązy go to psychicznie i popadnie w jeszcze większą depresje. Ja odradzam wiem z doświadczenia. Grunt to mieć zajęcie a skoro może się skoncentrować niech sobie żyje w swoim świecie. Powodzenia trzymajcie się

 56. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 57. Anonim (Ocena: 5) 2013-11-16 18:15:15 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Jak ktos przebywa z osoba chora psychicznie to sam wczesniej czy pozniej zwaryjuje. Mowie to wam z wlasnego doswiadczenia.

 58. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 59. Anonim (Ocena: 5) 2013-09-11 22:05:14 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  jakie głupoty tu czytam. po chorobie nigdy nie zostanie tylko smutne wspomnienie gdyż schizofrenia jest nieuleczalna. nigdy nie wiadomo kiedy może nawrócić i z jaką siłą. dwa. halucynacje i omamy to to samo i nie są to zwidy tylko zaburzenia percepcji. ja się zmagam z tą chorobą od jakichś 24 lat. nie jest ona taka straszna jak ją postrzegają ludzie zdrowi. jest raczej bardzo męcząca i upierdliwa ale o wiele gorszym stanem od oderwania od rzeczywistości jest depresja jako choroba afektywna a nie chandra jesienno zimowa. depresja jest tak potworna,że mało kto zdrowy kto nigdy jej nie miał może sobie wyobrazić jak bardzo. schizofrenik przeważnie nie czuje że jest chory i dlatego jest tak bardzo męczący w pożyciu. ja wolę mieć omamy niż myśli samobójcze i ciągły smutek tak potworny i przerażający, że trudny do wyobrażenia. nie wierzcie w te głupoty które piszą próżni ludzie nie mający o tym żadnego pojęcia. TO TRZEBA PRZEŻYĆ SAMEMU ŻEBY WIEDZIEĆ O CO CHODZI!!!

 60. Anonim (Ocena: 5) 2014-03-19 11:17:01 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  zgadzam się z tym. ja nie mogę się wogole skupic, nie czuje tak jakby emocji taka pustka, nie wiem za co mam się zlapac. wiem ze jestem chora ale doslownie nie umiem nie umiem zorganizowac mysli mysle o czym a za chwile zapominam. nie czuje sie realnie. nie chce zyc. non stop mysle o samobojstwie bo nie daje rady. tez bym wolala miec urojenia same bo chociaz bym cos czula, one ustawaly by po jakims czasie i czlowiek normalnie dalej mysli a tu tak nie mam czuje ze nie panuje nad soba nie mysle racjonalnie to jest obled

 61. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 62. Anno (Ocena: 5) 2013-08-07 13:02:38 zgłoś do usunięcia re: Jak żyć z chorym na schizofrenię?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  mam 24 lata Mama jest chora na schizofrenie paranoidalną, mieszkam właśnie z Mamą i Ojcem... Sytuacja w domu jest dość trudna. Wcześniej nie miałem nadziei na rozwiązanie tego problemu a nawet bałem się, w sumie nadal trochę boję się sposobu rozwiązania tego problemu. Z moją Ciocią (mamy siostrą) skontaktowaliśmy się z prywatnym psychiatrą o pomoc. Zamówiliśmy wizytę domową i w przeciągu kilku tygodni Mama pojedzie na leczenie do szpitala, niestety przymusowo bo inaczej nie da rady...

 63. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 • Komentarze strona 1 z 4