Najwięksi i najmniejsi ludzie świata!

Zobacz niezwykłych ludzi – wyjątkowo małych i nieprawdopodobnie dużych, którzy walczą na co dzień z przeciwnością losu, jaką jest ich wzrost.
Najwięksi i najmniejsi ludzie świata!
22.06.2009

Na całym świecie rodzą się co jakiś czas ludzie, którzy odbiegają od średniej wzrostu przeciętnego człowieka. Tych, którzy przewyższają normalną wysokość, nazywa się olbrzymami, wielkoludami i gigantami. Ci dużo niżsi zyskali miano karłów. W dawnych czasach osoby o olbrzymim albo karłowatym wzroście stanowili obiekt drwin i szyderstw, wzbudzając ogromną ciekawość oraz stając się bohaterami mitów i legend. Niestety, najczęściej uważano ich za potwory, zamykano w klatkach i pokazywano w cyrkach.

Najwyższym człowiekiem wszech czasów był urodzony w Witebsku w 1881 roku Fiodor Machnow, który miał prawie 275 cm wzrostu i ważył ponad 180 kg. Co ciekawe, do 5. roku życia nie różnił się od swoich rówieśników, ale w okresie dojrzewania zaczął intensywnie rosnąć, wywołując ogromną sensację wszędzie tam, gdzie się pojawiał.

Co to jest karłowatość i gigantyzm?

Każdy organizm rośnie do pewnego określonego momentu. Wzrost człowieka zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych, ale również od hormonów, sposobu odżywiania, warunków środowiskowych oraz chorób przebytych w okresie dziecięcym. Nasilenie tych czynników wpływa na zahamowanie lub przyspieszenie procesu wzrostu. Istnieją normy określające prawidłową długość ciała człowieka - przeciętny wzrost dojrzałego mężczyzny wynosi od 160 cm do 190 cm, natomiast kobiety waha się między 150 cm a 175 cm. Niektóre osoby po zakończeniu procesu wzrostu są jednak znacznie niższe, a inne - wyższe. W pierwszym przypadku mówimy o wzroście nieprawidłowo niskim, a w drugim - o wzroście nieprawidłowo wysokim. Wzrost nieprawidłowo niski, dzieli się na wzrost niski i karłowatość. Również wzrost nieprawidłowo wysoki można podzielić na wzrost wysoki i gigantyzm.

Jakie są przyczyny gigantyzmu i karłowatości?

Zaburzenia wzrostu, których przyczyną nie jest choroba, są spowodowane uwarunkowanym genetycznie wzrostem nieprawidłowo wysokim lub niskim. W tym wypadku zachowane są prawidłowe proporcje ciała, rozwój płciowy oraz intelektualny.

Do przyczyn chorobowych decydujących o gigantyzmie i karłowatości zalicza się nieprawidłowe wydzielanie hormonu wzrostu (STH). Hormon ten jest produkowany w przysadce mózgowej. Jeżeli gruczoł ten wydziela dużo STH dochodzi do tak zwanego gigantyzmu przysadkowego. W przypadku, gdy nadmierna produkcja STH wystąpi przed zakończeniem okresu wzrostu, proporcje ciała zostają zachowane prawidłowo. W przypadku, gdy choroba wystąpi później pojawiają się objawy akromegalii - rysy twarzy zmieniają się, dochodzi do charakterystycznego powiększenia żuchwy, rosną również stopy i dłonie. Natomiast, gdy produkcja STH przez dłuższy czas jest obniżona, dochodzi do tak zwanej karłowatości przysadkowej. Innymi przyczynami nieprawidłowo niskiego wzrostu są zaburzenia metaboliczne, choroby kości lub niedoczynność innych gruczołów, np. tarczycy.

Jak leczy się karłowatość i gigantyzm?

Zaburzenia związane z rodzinnym występowaniem niskiego lub wysokiego wzrostu, nie są leczone farmakologicznie. W przypadku karłowatości i gigantyzmu o podłożu hormonalnym, należy zastosować odpowiednie leczenie korygujące te zaburzenia. Gdy dziecko nie osiągnęło wzrostu właściwego dla wieku z powodu ciężkich schorzeń ogólnych, należy leczyć przede wszystkim chorobę podstawową.

Problemy w życiu codziennym

Ludziom o nietypowym wzroście o chorobie przypomina każdy pobyt w znormalizowanym pomieszczeniu lub środkach lokomocji. Problemem jest również, szczególnie dla wysokich, zakup odpowiedniego ubrania, obuwia czy mebla. W Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, istnieją kluby wysokich o charakterze towarzyskim.

Izabela Towenek

Zobacz także:

Najmniejsza dziewczynka świata (15 lat, 5 kg)!

To, że Jyoti Amge jest najmniejszą na świecie nastolatką, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Mając 15 lat, mierzy 58 cm, a waży jedynie 5 kg!

Polecane wideo

Komentarze (541)
Ocena: 5 / 5
dfdca (Ocena: 5) 16.02.2013 20:32
ja mam 16 lat i 192cm wzrostu i chcem więcej tak do 210cm
odpowiedz
Anonim,... (Ocena: 5) 20.01.2013 19:49
Ja mam 12 lat i mam 169 wzrostu i chciałbym mięc maksymalnie 190 cm jak ibrahimovic bo gram w noge i to mi się przyda pzdr wszystkim
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2012 21:47
a ja mam 32 lata i 22 cm wacka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.04.2012 14:24
Ja mam 14 lat i 1,5 kilometra wzrostu wieża eiffel to moja wykałaczka dlatego jest zaostrzona na końcu:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.11.2011 16:10
mam 10 lat i 1,50
odpowiedz

Polecane dla Ciebie