Zadbaj latem o swojego pupilka

Wiosną i latem nasze zwierzęta narażone są na różne niebezpieczeństwa. Radzimy, jak im zapobiec.
Zadbaj latem o swojego pupilka
19.06.2008

Latem nie zapomnij o swoim zwierzaku. Niech i on ma coś z wakacji :). Poniżej opisujemy kilka niezbędnych zabiegów, aby był zdrowy i czuł się doskonale.

Higiena:

Kąpiel

Psy i koty zdecydowanie różnie przyjmują kontakt z wodą. Futrzaki najlepiej czyścić wilgotną szmatką, kąpać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Psy natomiast wymagają kąpieli. Warto pamiętać, żeby przed taką czynnością wyprowadzić pupila na spacer, gdzie swobodnie możemy wyszczotkować kołtuny i martwe włosy. Do samej kąpieli stosujemy wodę nie cieplejszą niż 35 stopni i odpowiednie, sprzedawane w sklepach zoologicznych szampony.

Pamiętaj o szczotkowaniu

Ten zabieg warto powtarzać nawet dwa razy w tygodniu. Sierść naszego zwierzaka będzie bardziej błyszcząca. Dodatkowo usuniemy z niej zanieczyszczenia i potencjalne insekty. Szczotki dobieramy do rodzaju sierści, wskazówki znajdziemy w sklepach zoologicznych.

Zęby i uszy

Osad i kamień nazębny to wielkie niebezpieczeństwo dla naszych pupili. Oprócz nieświeżego oddechu mogą przyczynić się do poważnych chorób, a nawet śmierci zwierzaka. Dlatego szczególnie dbaj o czystość zębów pupila. Kupuj mu specjalne przysmaki do gryzienia, raz na jakiś czas umyj zęby specjalną szczoteczką. Uszy powinny być suche i czyste. Jeśli jest inaczej, zwierzę przechyla głowę i nimi "trzepie", zgłoś się do weterynarza. Nie podejmuj prób czyszczenia samodzielnie, możesz wyrządzić zwierzakowi krzywdę.

Bezpieczeństwo i insekty:

Szczepienia

Pamiętaj, aby regularnie szczepić swojego pupila. W okresie letnim szczególnie szybko roznoszą się różne zwierzęce choroby. Poza tym, jeśli wyjeżdżasz poza granice Polski, należy sprawdzić, jakie szczepienia wymagane są w miejscu, do którego ze swoim pupilem się udajesz. Zabieg taki najczęściej nie jest drogi, a sprawisz, że twoje zwierzę będzie odporne na wiele kłopotliwych infekcji.

Odrobaczanie

To zabieg konieczny, powinniśmy go wykonywać dwa razy w roku, szczególnie gdy nasz czworonóg dużo przebywa na świeżym powietrzu, je surowe mięso i ma kontakt z innymi zwierzętami. Główną oznaką występowania robaków jest tzw. "saneczkowanie".

Insekty

Ochrona przed pchłami stała się teraz bardzo łatwa. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną obrożę lub raz na jakiś czas wcierać specjalny preparat w kark naszego zwierzaka. Jeśli chodzi o kleszcze - podobnie. Na rynku dostępne są obroże i płyny zwiększające ochronę przed tymi groźnymi pajęczakami. Poza tym trzeba postawić na ostrożność. Przede wszystkim po każdym pobycie w lesie czy innym ryzykownym miejscu czesać i przeglądać sierść pupila. W przypadku znalezienia ineskta wyjąć go pęsetą, a miejsce zdezynfekować. W razie problemów kontaktować się z weterynarzem.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2011 15:16
Zgadzam się... w taki sposób dba się o psa przez cały rok . Według tego artykułu tylko latem mamy dbać o nasze zwierzaki ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.11.2008 21:13
tak to o zwierzęta trzeba dbać cały rok a nie tylko latem !!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2008 20:44
Ja mam Yorka i 2 Owczarki Niemieckie i Kota
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2008 21:06
Koty mozna nauczyc kapieli.Wystarczy przeprowadzic to w "normalnych" warunkach..Moje koty wody sie nie boja;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2008 11:42
ja o mojego pomarszczucha (shar pei) dbam jak najbardziej:) musi sie wkoncu ladnie prezentowac na wystawach:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie