Reggae Dancehall - taniec z Jamajki

27 Września 2009

Dancehall - taniec i gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki.

Reggae Dancehall - taniec z Jamajki

Dancehall - taniec i gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, powstały pod koniec lat 60. z klasycznego reggae. Dancehall jest jednak o wiele szybszy i żywszy, a DJ-e (odpowiednicy MC w hip-hopie) "nawijają" do cyfrowych podkładów zwanych riddimami, granych przez selektorów.

W Polsce dancehall zaczął się rozpowszechniać po występie Anety Gąsiewicz w programie "You Can Dance", która zachwyciła jurorów swoimi ruchami. Niestety, mino to w naszym kraju ten styl taneczny nadal raczkuje. Mamy jednak oficjalne mistrzostwa Dancehall Queen czy zawody typu Shake Ya Booty, gdzie Polki mogą zmierzyć się w tej kategorii. Prawdziwą dumą jest Ula 'Afro' Fryc, która zdobyła 2. miejsce na oficjalnych mistrzostwach Jamajki. Jej taniec mogliśmy oglądać m.in. w programie "Mam Talent".

Dancehall należy do grupy tańców ulicznych i jest związany z kulturą hip-hop. Tańczymy go do muzyki dancehall czy reggae, której przedstawicielami są m.in. Sean Paul czy Elephant Man. Taniec ten opiera się na ruchach biodrami i pupą, energicznych krokach i pracy całego ciała. Zapewne każdy kojarzy dancehall z tzw. shake'ami - owszem, to jeden z podstawowych ruchów, ale taniec dancehall to nie tylko i wyłącznie trzęsienia. Kroki oraz praca nóg są równie ważne, a może nawet najważniejsze. Tak więc nie wystarczy nauczyć się shake'ów, by tańczyć dancehall.

Kto może tańczyć? Każdy, kto chce spróbować. Zarówno panie, jak i panowie (choć w mniejszej części), którzy lubią ruch, mają dobrą kondycję konieczną do ćwiczenia tego wyczerpującego stylu tanecznego, ale przede wszystkim ci, którzy kochają taniec i utożsamiają się z kulturą uliczną. Bo czy osoba, która nie ma nic wspólnego z hip-hopem i nigdy nie słuchała tej muzyki będzie dobrze tańczyć hip-hop? Nie, i z dancehallem jest tak samo.

Polecam wszystkim głodnym tańca naukę dancehallu. W Polsce nie ma wielu szkół oferujących tego typu lekcje, aczkolwiek każdy może spróbować nauczyć się samemu, obserwując tancerki z teledysków. Kochasz taniec? Jesteś pełny energii i lubisz muzykę reggae? Dancehall to coś dla Ciebie.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (102)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-30 16:17:01

Ja też chodzę na naukę danceholl-u bardzo mi się podoba gorąco polecam !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-13 18:54:43

chciała bym się nauczyć tańca Dancehall ... ale mojej mamy że tak powiem nie stać na normalne lekcje tańca , i mówi że to strata kasy ... chociaż nic nie umiem tańczyć to bym chciała spróbować bo chce czegoś się nauczyć xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-30 19:09:25

Taniec Dancehall to nic innego jak tylko trzesienie tylkiem i seks.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-22 00:30:59

kochana, jak się nie znasz to się nie wychylaj dobrze? :) ja tańczyłam dancehall przez pół roku i uwierz że to nie jest TYLKO TRZĘSIENIE TYŁKIEM I SEKS. pozdrawiam ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-05 03:58:06

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-14 15:32:36

w mam talent dziś afro będzie tańczyć dancehall... odlądajcie to super taniec ;))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-28 16:41:21

http://www.zemsta-za-zdrade.com/?id=efc828b0

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-26 13:57:45

aga

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-25 19:11:24

Dancehall ? Uwielbiam. Żyję od jednych zajęć do następnych. Dancehall <33

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-23 13:32:21

czesc jestem z olsztyna powiedzcie mi czy sa jakies szkoly w mojej okolicy w ktorej moge sie nauczyc tego rodzaju tanca ?????? moze bylaby chetna osoba ktora by chciala sie wraz ze mna zapisac zawsze byloby razniej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-23 10:50:50

Zapewne każdy kojarzy dancehall z tzw. shake'ami - owszem, to jeden z podstawowych ruchów, ale taniec dancehall to nie tylko i wyłącznie trzęsienia. Kroki oraz praca nóg są równie ważne, a może nawet najważniejsze. Tak więc nie wystarczy nauczyć się shake'ów, by tańczyć dancehall. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DOKŁADNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ja uczyłam sie rok dancehallu ;D i rzadko co w układach mieliśmy "szejki" ważna jest praca klatki piersiowej i nóg (energiczne wykopy) "puszczanie" luźno rąk :) kręcenie głową ;) falee ;p i takie tam :P wkurza mnie to ze wiele osób myslli ze dancehall to tylko szejki ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz