Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

09 Czerwca 2014

W Polsce każdego roku rodzi się coraz mniej dzieci. Kobiety albo w ogóle nie chcą zostać matkami, albo decydują się na poród i założenie rodziny za granicą.

matka

Postawom prokreacyjnym Polek w 2013 roku przyjrzeli się specjaliści CBOS-u. Badania wykazały, że wśród kobiet w wieku 25-29 lat jedynie 59 proc. planuje zostać matkami. Respondentki przyznały, że dla co drugiej w przedziale wiekowym 18-33 lata główną barierą prokreacyjną jest sytuacja materialna. Z raportu dowiadujemy się też, że co trzecia ankietowana mająca dzieci musiała zrezygnować z pracy ze względu na trudności w zapewnieniu im opieki, natomiast co dziesiąta straciła pracę po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

Efekt taki, że dziś wskaźnik dzietności w Polsce wynosi zaledwie 1,3 i należy do najniższych zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie. „Kobiety, które mają dzieci, wskazują na szereg problemów związanych z zapewnieniem im opieki – najczęściej na zbyt wysokie koszty zatrudnienia opiekunki, brak wolnych miejsc w przedszkolu/żłobku oraz zbyt wysokie opłaty za przedszkole/żłobek. Nie dziwi zatem, że pomoc rodziców w opiece nad dzieckiem jest istotnym czynnikiem warunkującym decyzje prokreacyjne” – twierdzi Małgorzata Omyła-Rudzka, autorka opracowania.

Polki wolą Wyspy

Wnioski płynące z badania CBOS-u po części dają odpowiedź na pytanie, dlaczego Polki nie decydują się na urodzenie dziecka – albo czemu, jeśli chcą zostać matkami, wolą rodzić za granicą. Dla przykładu: w 2010 roku Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii urodziły blisko 20 tys. dzieci, co daje Wyspie wskaźnik dzietności na poziomie 1,92 – i jest on jednym z najwyższych w Europie. Natomiast wskaźnik dzietności statystycznych Polek mieszkających w Anglii i Walii wynosi jeszcze więcej, bo 2,13.

Z raportu „Childbearing of UK and non-UK born women living in the UK” opublikowanego przez Office for National Statistics wynika, że każda z Polek na Wyspach rodzi przeciętnie o ponad 60 proc. więcej dzieci niż w naszym kraju. „Rzeczpospolita” wyliczyła, że Polki odpowiadają już niemal za 3 proc. wszystkich urodzeń w Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że wysoki wskaźnik dzietności jest pożądany, bo zapewnia tzw. zastępowalność pokoleń. Popularne wśród polskich kobiet planujących urodzenie dziecka są też Niemcy (tutaj wskaźnik dzietności rośnie co roku; w 2013 wyniósł 1,42).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (48)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

hhkhhjj
(Ocena: 5)
2014-06-11 00:03:37

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Rzad za nie wywiazywanie sie ze swoich obowiazkow powinien płacic KARY i za wszystkie kłamstwa i nie dotrzymywanie obietnic obcinac z pensji czemu nam zabieraja premie albo obcinaja z wyplat a im nie !!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
błjgdgnj
(Ocena: 5)
2014-06-10 23:56:16

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Ja z kolei gdy musialam isc z moim malcem do kardiologa i okazalo sie ze zapisy sa za pol roku z nfz przekonałam sie po raz kolejny ze rzad ma w dupie nas i nasze dzieci na wizyte prywatna nie stac nas bo jestesmy bezrobotni jak mamy prace to i tak na nic nam nie starcza oboje mamy wyzsze wykształcenie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 00:20:32

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

ja za pol roku rzucam moja beznadziejnie platna prace (poza tym jest ok w niej) i tez wyjezdzam :))) nie moge sie juz doczekac. jestem tutaj tylko dlatego bo zbieram kase na ten wyjazd :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 22:46:10

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Jestem matką, której ukochane dziecko po szczepieniu MMR zapadło na autyzm. Syn był zdrowo rozwijającym się maluchem, w dwa dni po szczepieniu wywrócił się cały jego świat. Państwo nakazuje szczepić dzieci, jednak kiedy maluchy chorują przez nie, państwo wypina na nas D*PĘ. Na chore dziecko dostawaliśmy 120zł pomocy, śmiech na sali! Wyjechaliśmy z mężem za granicę, gdzie jest więcej specjalistów w dziedzinie autyzmu. Na synka dostajemy, comiesięcznie, 800 euro, dzięki czemu stać nas na najlepszych lekarzy, suplementy diety i inne stymulanty. Synek obecnie ma 5 lat i dzięki naszemu wyjazdowi od innych dzieci różni się jedynie w małym stopniu. W lipcu na wiat przyjdzie nasza córeczka, jesteśmy szczęśliwi, że urodzi się w kraju, który dba o swoich mieszkańców, a przede wszystkim o matki i dzieci. Polska jest dla nas skreślona do końca życia. Nie wiem jak można nazwać ojczyzną kraj, który ciągle ciągnie wszystko od nas, ale w zamian nic nie oferuje!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 00:02:30

To szczepionka, która oddziałuje na sferę fizyczną, może wywołać chorobę sfery psychicznej?? Nie jestem lekarzem, wytłumaczcie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 08:03:36

Szczepionki posiadają ogromne ilości rtęci, która może pobudzić ukryty wcześniej autyzm.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 08:46:02

Autyzm ma dwie postacie - wrodzoną (genetyczną) i nabytą. U syna przeprowadzono za granicą badania genetyczne, które jasno potwierdziły, że nie jest w grupie ryzyka. Ma autyzm nabyty, który jest wywołany zatruciem rtęcią. Po szczepionce miał trzydziestokrotnie przekroczony jej poziom w organizmie. Wystarczy przeczytać ulotkę szczepionki, 3/4 to metale ciężkie w takim stężeniu, że mogą w ciężkich sytuacjach doprowadzić do śmierci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 17:37:00

a powiedzcie mi czy jak sie nie bierze szczepionki na nfz tylko płaci, to czy ryzyko maleje?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 17:54:39

ja slyszalam o dziewczynach ktore biadoliły ze dziecko przez szczepionke miało autyzm, ale to że te kobiety jadły nizliczone ilosci ryb morskich( a jak wiadomo one zawieraja ogromne ilosci rtęci) to zapomniały powiedziec, więc juz wtedy dziecko mialo nadwyzki rtęci, wiec szczepionki jedynie dobiła ale nie wywołała autyzm

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 20:28:59

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Co to się wyprawia w tym kraju...to chore... przyklad z dzis.ogladam sobie wiadomosci i lekarz nie wykonal aborcji bo to niezgodne z jego sumieniem , n cholera jasna i ta biedna kobieta miala czy ma rodzic w bolach dziecko prawie ze bez glowy? bo brak czaszki ..no patologia, zlodzieje w tym rzadzie i obibusy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 08:07:39

Tylko, że to jest temat rzeka bo znam osobiście nastolatkę która robiła aferę, że lekarz nie wykonał aborcji chociaż jej dziecko było ciężko chore... na szpotowate stopy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 19:31:40

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Dlatego ja kończę szkołę i od razu wyjeżdżam... Chce kiedyś żyć godnie, pozwalać sobie chociaż raz na rok na wakację, i co najważniejsze założyć rodzinę. Nie mam zamiaru jednak rodzić w kraju gdzie nawet mąż nie może być przy mnie w tak ważnej chwili, rutynowo mnie natną a potem nie pomogą przy dziecku. A najgorsze ze poród to tylko początek kłód jakie państwo nam rzuca pod nogi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 19:35:32

eeeeeej, mąż moze być przy porodzie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
K
(Ocena: 5)
2014-06-09 20:08:31

Popieram w 100%. Również właśnie kończę studia- architekturę i od razu wyjeżdżam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 20:33:05

też chcę wyjechać zaraz po studiach :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 21:01:13

Mąż może być przy porodzie- u mnie w szpitalu niestety NIE ;) Niestety przekonałam sie o tym ostatnio na przykładzie cioci i to zadecydowało o tym, że to nie jest kraj dla ludzi którzy chcą mieć dzieci- nie robiąc przy tym z siebie cierpniętnika. Wolę cieszyć się macierzyństwem i traktować to jak coś wręcz magicznego a nie walczyć o podstawowe prawa które za granicą są normą. Kocham Polskę, jej historię, morze, Tatry... Ale to nie wszystko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 19:21:25

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Za granicą to przynajmniej człowiek rodzi z godnością i bez bólu.... tam standardem 30 lat temu było już znieczulenie zewnątrzoponowe i pełna opieka anestezjologa.. a nie to co u nas.... gdzie nawet na własne życzenie nie chcą dać biednym kobietą tego znieczulenia. Bo jest drogie? Bo jest niedostępne? Bo się boją podawać? Wiem o czym mówię, ponieważ studiuje położnictwo. W dzisiejszych czasach są takie technologie i leki, że wszystko powinno odbywać się bez bólu... Jesteśmy jeszcze sto lat za murzynami.... na prawdę mogę to stwierdzić już po kilku praktykach w szpitalu...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 19:23:10

biednym kobietom* przepraszam za błąd.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 20:32:04

dokładnie, równie dobrze można by odmówić komuś znieczulenia przy operacji... i szlag mnie trafia że 'porod jest przeciez naturalny' no jasne wszystko jest naturalne, choroby też ale jakoś się je leczy... poza tym jak taki idiota jeden z drugim chcą być tacy naturalni to niech idą życ do lepianek i wtedy pogadamy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ksiezna Kejt
(Ocena: 5)
2014-06-09 14:38:07

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Max jedno dziecko na wiecej nie stać to jest obciazenie finansowe na stale

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-09 13:25:31

re: Raport: Polki wolą rodzić i wychowywać za granicą

Ja mam 1 dziecko, drugiego już nie będziemy mieć, bo nas nie stać. Większość moich koleżanek mieszkających tak jak ja w Polsce ma dwoje dzieci, dwie nawet mają trójkę, ale bardzo im się dziwię, bo warunki mieszkaniowe jak i finansowe nieciekawe tzn. tylko mąż pracuje, i to tylko dorywczo, mieszkają kątem u rodziców, tak że do dyspozycji mają jeden pokój, kuchnia i łazienka wspólne - nie wyobrażam sobie żyć w takich warunkach i rozmnażać się na potęgę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-10 15:09:14

jedno dziecko to kara dla rodziców jka i dla samego dziecka. jestes jedynaczką

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
paula
(Ocena: 5)