Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polaków !

30 Września 2010

Praca w Niemczech oraz w Austrii będzie możliwa już od 1. maja 2011. To ostatnie kraje na mapie unijnego rynku pracy, które otwierają się na polskich pracowników.

Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polaków !

Możemy się spodziewać, że już niebawem zaleją nas oferty pracy w Niemczech.

Zostało jeszcze kilka miesięcy, a Niemcy już zacierają ręce na przyjezdnych z Polski. Jesteśmy tam bardzo potrzebni - więcej tam bowiem emerytów niż pracowników, społeczeństwo się starzeje i do tego dochodzi deficyt specjalistów. Brakuje szczególnie inżynierów i informatyków. Jest także praca dla pielęgniarek, oferty zatrudnienia dla budowalańców oraz propozycje pracy dla opiekunów starszych osób.

Tak się pechowo składa, że społeczeństwo w Polsce też się starzeje i również brakuje nam inżynierów, informatyków i budowlańców. Jeśli czeka nas podobna emigracja co po akcesie w 2004 roku, kiedy swoje podwoje rynkowe otworzyła między innymi Wielka Brytania, skutki mogą być opłakane. Dziś bezrobocie w Polsce jest niższe niż wtedy, ale będą wyjeżdżać ci, którzy mogliby pracować w kraju.

Praca w Niemczech wydaje się kusząca - minister gospodarki Rainer Brüderle, wpadł na pomysł „powitalnego”, wypłacanego każdemu wstępującemu do nowej pracy. Na kandydatów w Turyngii już dziś czekają bezpłatne kursy językowe i płatne praktyki. W ciągu sześciu lat od wejścia Polski do Unii, aż 2 mln osób wyjechało z kraju. W większości przebywają na wyspach, w Hiszpanii, Belgii, Włoszech i Szwecji. Ocenia się, że w 2011 za pracą wyjedzie około 400 tysięcy ludzi. To mniej niż sześć lat temu, ale specjaliści ostrzegają, że teraz będzie to bardziej odczuwalne dla naszej gospodarki. Wyjadą nie tylko hydraulicy, ale uciekną również niezbędni absolwenci kierunków technicznych.

Ciekawe jak rząd RP będzie próbował ich zatrzymać?

Oliwia Podlecka

Zobacz także:

Kolejny dzień wolny od pracy w kalendarzu!

Sejm zdecydował, że Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy. Jak za to zapłacimy?

Gdzie kupisz najtańsze produkty spożywcze?

Według najnowszego rankingu większość konsumentów w Polsce, wybiera tanie zakupy w Tesco. Gdzie jeszcze się opłaca?

Strony

Komentarze (30)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-13 14:41:21

JA wyjezdzam i wiem napewno ze w Polsce bedzie sie zle dzialo i dobrze niech zobacza ze traca specjalistow w roznych dziedzinach . Do Polski zaczna zjezdzac ludzie z Ukrainy Rsji Rumuni i bedzie coraz wiecej Cyganow hah dlatego wole moj patrityczny kraj opusic wiadomo tu sie urodziem i nigdy o Polsce nie zapomne . :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-13 17:21:05

praca w niemczech dla inżynierów. Praca dla informatyków, inżynierów oraz lekarzy w Niemczech - od zaraz. Oferty dla studentów. Zapłacimy Ci za nasze kursy niemieckiego. www.futur1.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-12 16:36:37

Praca dla informatyków w Niemczech. Praca dla informatyków, inżynierów oraz lekarzy w Niemczech - od zaraz. Oferty dla studentów. Zapłacimy Ci za nasze kursy niemieckiego. www.futur1.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-22 11:38:10

"Na szczęście nie każdego stać żeby tu przyjechać... Kaucja około 800 euro czy czynsz około 300 euro to dużo jak dla kogoś kto przyjedzie z PL" 300 euro za czynsz to tyle samo co np w Krakowie (ok 1200 zl), a zarobki kilka razy wyzsze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-01 14:45:07

jak miałam 20lat to byłam patriota-idiota teraz zbliżam się do 40stki i muszę zapewnić sobie jakiś byt na starość i to znalazłam właśnie w Niemczech -stabilizacje ,już nie martwię się o jutrzejszy dzień

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-02 19:27:04

a jak maja nie wyjeżdzać ludzie co? zwłaszcza Ci młodzi, którym marzy się kariera? jak w Polsce nie ma pracy, zadnej... cholerne bezrobocie, wiec się nie dziwcie, że ludzie wykształceni będą wyjeżdzać, bo sama wyjade... Co to dzieje się w Polsce jest przerażające, nasz rząd tak samo... Moim zdaniem niedlugo Polskla przestanie istnieć... niestety...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-01 17:45:23

nienawidze tego kraju brr...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 21:25:40

ja jestem po kierunku technicznym na polibudzie, i wyjade z wielka checia, nie po to tyralam tyle na studiach, zeby zarabiac tyle, co sekretarka bez szkoly [;. tutaj nauki sie nie szanuja, tam tak. poki nie zmienia systemu w polsce i nie zlikwiduja systemu emerytalnego, to ja opuszczam ten syf. naiwni niech zostaja. nie szkoda mi Polski. banda kretynow glosuje na bande cwaniakow i krętaczy. nikomu juz na Polsce nie zalezy, skoro lubicie zabijac swoj kraj, mnie go nie szxkoda.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 21:36:09

Ja też studiuję na Politechnice geodezję i jak mam szukać pracy w PL to chyba nigdy to się nie stanie. Inżynier geodezji nie ma pracy, chyba, że ma znajomości, a jak jakimś cudem znajdzie, to za jakiś marny grosz. Pensje godne inżynierów to na pewno nie u nas. Szkoda, bo studia są strasznie trudne, szczególnie ta fizyka i wyższa matematyka...no coż. A jeszcze jak widzą, że dziewczyna chce pracować, to wybiorą faceta, bo gdzież tam dziewczyna...znam to, moi znajomi też. Z chęcią wyjadę, bo nie mam aż tak daleko do Berlina + uczę się niemca od 4 klasy i skończyłam na niezłym poziomie... Do PL chętnie wrócę, jak ktoś w końcu doceni takich ludzi jak ja, a nie na zasadzie "jak nie ty, to kto inny". I narzekają, że na emerytury nie ma kto pracować, akurat..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-02 19:28:46

zgadzam się

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 18:30:47

"Dziś bezrobocie w Polsce jest niższe niż wtedy, ale będą wyjeżdżać ci, którzy mogliby pracować w kraju" Pracować w kraju?? buahahaha śmieszne!! tu nie ma gdzie pracować!! Obojętnie czy ma się studia czy nie a i tak nie ma pracy! Wyjeżdzam z tego bagna!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-30 13:11:37

tez wyjeżdżam po studiach, jesli dalej będzie to co jest i będa takie zarobki to ja dziekuje tu siedzieć, kocham Polske i jesli znajdą sposoby żeby mnie zatrzymac to zostanę a jesli nie to ariwederczi roma :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-01 17:40:18

arrivederci polonia jeśli już

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz