Najlepsze szkoły w Polsce – sprawdź, czy twoje liceum jest na liście!

XIII LO w Szczecinie nie oddało korony – znowu zostało wybrane najlepszą szkołą ponadgimnazjalną w Polsce, według rankingu miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita”.
Najlepsze szkoły w Polsce – sprawdź, czy twoje liceum jest na liście!
25.01.2010

Rankingi szkół, od kilku lat opracowywane przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”, są jednymi z najbardziej prestiżowych w kraju. Znamy już wyniki najnowszego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Podczas przygotowania klasyfikacji, pod uwagę były brane wyniki uczniów w olimpiadach przedmiotowych. 

I tak niepodzielnie od lat, za najlepszą szkołę w naszym kraju uznaje się XIII LO w Szczecinie. Ta szkoła nie oddaje fotelu lidera od 2006 roku. W ubiegłym roku miała 338 uczestników olimpiad, z których aż 24 osoby były laureatami. Szkoła miała również 38 finalistów. Łącznie uczniowie placówki osiągnęli sukces aż na 22 olimpiadach, co daje jej „wskaźnik olimpijki” (laureaci i finaliści podzieleni przez liczbę wszystkich startujących) ok. 5,5. Żadna inna szkoła w Polsce, nie może pochwalić się takim wynikiem.

Drugą najlepszą placówką ponadgimnazjalną w kraju, zostało wybrane Gimnazjum i Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu, ze wskaźnikiem olimpijskim wynoszącym blisko 3. W tej szkole, pięciu uczniów na 114 zgłoszonych, osiągnęło sukces na olimpiadzie. Pierwszą trójkę zamyka LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Z tej szkoły aż 545 uczniów przystąpiło do olimpiad, na których miało 21 laureatów i 35 finalistów. 

Na miejscach między 4 a10 znalazły się kolejno: III LO im. Marynarki Wojennej RP – IBO School 0704 z Gdyni, V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa, I LO im. Mikołaja Kopernika z Łodzi, VI LO im. Jana Kochanowskiego z Radomia, Społeczne LO z Żar, II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu i XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Spośród tych szkół, najwięcej uczestników olimpiad, bo aż 936, miało V LO im. Augusta Witkowskiego (Kraków). Ta szkoła miała również najwięcej laureatów – 30 i aż 44 finalistów. 

Pierwszą pięćdziesiątkę  zamykają: LO nr V im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, (48. miejsce), IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie (49. miejsce) i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”, uwzględniono aż 428 szkół. Ostatnią sklasyfikowaną, jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Przasnyszu (ze wskaźnikiem olimpijskim: 0,0019). 

Szkoły zostały również sklasyfikowane według województw. I tak najlepszą szkołą na Mazowszu jest VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, które jednocześnie zajęło 7. miejsce w Polsce. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce, zajęły wyłącznie szkoły z Warszawy. Wśród 49 najlepszych szkół województwa mazowieckiego, szkoły ze stolicy były uwzględniane aż 23 razy. 

W województwie zachodniopomorskim, bezspornie króluje najlepsza szkoła ponadgimnazjalna w Polsce – XIII LO w Szczecinie. Na drugim miejscu jest inna szczecińska szkoła – II LO im. Mieszka I (23. placówka w kraju). Brązowy medal w tym województwie przypadł 24-ej szkole w Polsce, I LO im. Stanisława Duboisa, znajdującej się w Koszalinie. 

III LO im. Marynarki Wojennej RP – IBO School 0704 w Gdyni jest najlepszą szkołą w województwie pomorskim i jednocześnie czwartą w kraju. Inna szkoła w Gdyni, VI LO im. Wacława Sierpińskiego, zajęła drugie miejsce w województwie i 30. w Polsce. Na najniższym stopniu podium w Pomorskiem, stanęło II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Ta szkoła zajęła jednocześnie 33. miejsce w rankingu ogólnopolskim.

W woj. warmińsko-mazurskim, króluje II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie (44. lokata w kraju). Drugie miejsce przypadło LO im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach (116. miejsce), a trzecie innej szkole z Bartoszyc – Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków (127. w Polsce). 

W woj. podlaskim, pierwsze miejsce zajęło I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku (13. w Polsce), a drugie III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (również Białystok, 39. lokata w kraju). Pierwszą trójkę zamyka szkoła z Bielska Podlaskiego, jednocześnie 41. w ogólnopolskim rankingu – II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza. 

Społeczne LO z Żar, 8. w kraju, jest najlepszą szkołą w woj. lubuskim. Srebro trafiło do I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze, a brąz II LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Te dwie szkoły zajmują odpowiednio 21. i 25. miejsce wśród wszystkich polskich szkół uwzględnionych w rankingu. 

Woj. kujawsko-pomorskie: tutaj najlepszą  placówką ponadgimnazjalną, jest drugie w kraju Gimnazjum i Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu. Zaraz za tą szkołą uplasowało się VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy – 22. w kraju i I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które w Polsce jest 27. 

W Wielkopolsce na wszystkich stopniach podium, stanęły szkoły znajdujące się w Poznaniu. W fotelu lidera rozsiadło się LO im. Marii Magdaleny – 15. w kraju. Drugie miejsce zajęło II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej (32. w Polsce), a trzecie – VIII LO im. Adama Mickiewicza (kraj – lokata 54.). 

W woj. łódzkim, najlepsze jest I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, które jednocześnie zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej. Drugą najlepszą szkołą w Łódzkiem okazało się I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu (61. w Polsce), a trzecią I LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu – 76. lokata w kraju. 

Trzy najlepsze szkoły w woj. lubelskim, w ogólnopolskim rankingu zajęły po kolei 17., 42. i 65. miejsce. Są to placówki z Lublina: najlepsze w tym mieście i w całym województwie I LO im. Stanisława Staszica, drugie III LO im. Unii Lubelskiej i XXI LO im. św. Stanisława Kostki. 

Trzy najlepsze szkoły w  Dolnośląskiem, to: LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (3. w kraju), II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu (kraj – 9. lokata). Te dwie placówki zostawili daleko w tyle pozostałe szkoły. Pierwszą trójkę zamyka I LO im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy, które w Polsce jest dopiero 40. 

Szkoły w woj. opolskim w rankingu wypadło przeciętnie. Pierwsze miejsce przypadło Publicznemu LO nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu, które jednocześnie jest 19. w kraju. Zaraz za nim uplasowało się Publiczne LO nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie (również Opole, 31. lokata w rankingu ogólnopolskim), a pierwszą trójkę zamyka II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu, które w kraju jest dopiero 112. 

Najlepsze placówki ponadgimnazjalne w woj. śląskim, to: Publiczne LO w ZS SRK im. Augusta Hlonda w Chorzowie (11. lokata w kraju), V LO w Bielsku-Białej (16. w Polsce) i LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja (także Bielsko-Biała, 18. miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej). 

W woj. świętokrzyskim, trzy najlepsze placówki znajdują się w Kielcach. Tą najlepszą  okazało się LO im. św. Jadwigi Królowej, które jest 28. w kraju. Drugie miejsce zajęło I LO im. Stefana Żeromskiego (kraj –  37.), a pierwszą trójkę zamyka II LO im. Jana Śniadeckiego (jest ono jednocześnie 68. w Polsce).

Kolejnym województwem, w którym trzy pierwsze szkoły znajdują się w jednym mieście, jest Małopolska. Tu królują V LO im. Augusta Witkowskiego (5. w kraju), I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego (20. w kraju) i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego (50. w kraju). Wszystkie wymienione szkoły są w Krakowie. 

I ostatnie województwo – podkarpackie. Tutaj najlepszą szkołą okazało się LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, które w Polsce jest 36. Drugą placówką jest I LO im. ks. Stanisława Konarskiego (także Rzeszów, 53. w kraju). Brązowy medal powędrował do I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (55. lokata w Polsce). 

Oto najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce. „Perspektywy” i „Rzeczpospolita” jeszcze nie opublikowały najnowszego rankingu najlepszych szkół wyższych w Polsce. Aktualny ranking najlepszych uczelni poznasz, zaglądając do osobnego artykułu na Papilocie Gdzie w Polsce warto się uczyć? 

Ewa Podsiadły 

Zdjęcie pochodzi z portalu mmszczecin.pl.

Zobacz także: 

Koniec darmowego studiowania! 

Jest wielce prawdopodobne, że już  za pięć lat każdy student będzie musiał płacić za naukę. 

Zakaz wieszania krzyży w szkołach! 

Poznaj historię kobiety, która walczyła o zdjęcie krzyży ze szkolnych ścian i – co za tym idzie – ubiegała się o wychowywanie dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Polecane wideo

Komentarze (422)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2011 08:27
omineliście I LO Łomża, ale cóż...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2010 18:47
I lo im mikołaja kopernika w Żywcu!!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2010 13:52
IV bb ken :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.03.2010 21:55
IV im KEN w BB !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.02.2010 16:05
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie