Kategorie
 1. Papilot.pl
 2. >
 3. Lifestyle
 4. >
 5. Najlepsze szkoły w Polsce – sprawdź, czy twoje liceum jest na liście!

2010-01-25

Najlepsze szkoły w Polsce – sprawdź, czy twoje liceum jest na liście!

2010-01-25

XIII LO w Szczecinie nie oddało korony – znowu zostało wybrane najlepszą szkołą ponadgimnazjalną w Polsce, według rankingu miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita”.

Polska szkoła, licealiści ze Szczecina

Polska szkoła, licealiści ze Szczecina

Rankingi szkół, od kilku lat opracowywane przez „Perspektywy” i „Rzeczpospolitą”, są jednymi z najbardziej prestiżowych w kraju. Znamy już wyniki najnowszego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Podczas przygotowania klasyfikacji, pod uwagę były brane wyniki uczniów w olimpiadach przedmiotowych. 

I tak niepodzielnie od lat, za najlepszą szkołę w naszym kraju uznaje się XIII LO w Szczecinie. Ta szkoła nie oddaje fotelu lidera od 2006 roku. W ubiegłym roku miała 338 uczestników olimpiad, z których aż 24 osoby były laureatami. Szkoła miała również 38 finalistów. Łącznie uczniowie placówki osiągnęli sukces aż na 22 olimpiadach, co daje jej „wskaźnik olimpijki” (laureaci i finaliści podzieleni przez liczbę wszystkich startujących) ok. 5,5. Żadna inna szkoła w Polsce, nie może pochwalić się takim wynikiem.

Drugą najlepszą placówką ponadgimnazjalną w kraju, zostało wybrane Gimnazjum i Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu, ze wskaźnikiem olimpijskim wynoszącym blisko 3. W tej szkole, pięciu uczniów na 114 zgłoszonych, osiągnęło sukces na olimpiadzie. Pierwszą trójkę zamyka LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Z tej szkoły aż 545 uczniów przystąpiło do olimpiad, na których miało 21 laureatów i 35 finalistów. 

Na miejscach między 4 a10 znalazły się kolejno: III LO im. Marynarki Wojennej RP – IBO School 0704 z Gdyni, V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa, I LO im. Mikołaja Kopernika z Łodzi, VI LO im. Jana Kochanowskiego z Radomia, Społeczne LO z Żar, II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu i XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Spośród tych szkół, najwięcej uczestników olimpiad, bo aż 936, miało V LO im. Augusta Witkowskiego (Kraków). Ta szkoła miała również najwięcej laureatów – 30 i aż 44 finalistów. 

Pierwszą pięćdziesiątkę  zamykają: LO nr V im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, (48. miejsce), IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie (49. miejsce) i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”, uwzględniono aż 428 szkół. Ostatnią sklasyfikowaną, jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Przasnyszu (ze wskaźnikiem olimpijskim: 0,0019). 

Szkoły zostały również sklasyfikowane według województw. I tak najlepszą szkołą na Mazowszu jest VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, które jednocześnie zajęło 7. miejsce w Polsce. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce, zajęły wyłącznie szkoły z Warszawy. Wśród 49 najlepszych szkół województwa mazowieckiego, szkoły ze stolicy były uwzględniane aż 23 razy. 

W województwie zachodniopomorskim, bezspornie króluje najlepsza szkoła ponadgimnazjalna w Polsce – XIII LO w Szczecinie. Na drugim miejscu jest inna szczecińska szkoła – II LO im. Mieszka I (23. placówka w kraju). Brązowy medal w tym województwie przypadł 24-ej szkole w Polsce, I LO im. Stanisława Duboisa, znajdującej się w Koszalinie. 

III LO im. Marynarki Wojennej RP – IBO School 0704 w Gdyni jest najlepszą szkołą w województwie pomorskim i jednocześnie czwartą w kraju. Inna szkoła w Gdyni, VI LO im. Wacława Sierpińskiego, zajęła drugie miejsce w województwie i 30. w Polsce. Na najniższym stopniu podium w Pomorskiem, stanęło II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Ta szkoła zajęła jednocześnie 33. miejsce w rankingu ogólnopolskim.

W woj. warmińsko-mazurskim, króluje II LO im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie (44. lokata w kraju). Drugie miejsce przypadło LO im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach (116. miejsce), a trzecie innej szkole z Bartoszyc – Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Kresowiaków (127. w Polsce). 

W woj. podlaskim, pierwsze miejsce zajęło I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku (13. w Polsce), a drugie III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (również Białystok, 39. lokata w kraju). Pierwszą trójkę zamyka szkoła z Bielska Podlaskiego, jednocześnie 41. w ogólnopolskim rankingu – II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza. 

Społeczne LO z Żar, 8. w kraju, jest najlepszą szkołą w woj. lubuskim. Srebro trafiło do I LO im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze, a brąz II LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Te dwie szkoły zajmują odpowiednio 21. i 25. miejsce wśród wszystkich polskich szkół uwzględnionych w rankingu. 

Woj. kujawsko-pomorskie: tutaj najlepszą  placówką ponadgimnazjalną, jest drugie w kraju Gimnazjum i Liceum Akademickie w ZS UMK w Toruniu. Zaraz za tą szkołą uplasowało się VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy – 22. w kraju i I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, które w Polsce jest 27. 

W Wielkopolsce na wszystkich stopniach podium, stanęły szkoły znajdujące się w Poznaniu. W fotelu lidera rozsiadło się LO im. Marii Magdaleny – 15. w kraju. Drugie miejsce zajęło II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej (32. w Polsce), a trzecie – VIII LO im. Adama Mickiewicza (kraj – lokata 54.). 

W woj. łódzkim, najlepsze jest I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, które jednocześnie zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej. Drugą najlepszą szkołą w Łódzkiem okazało się I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu (61. w Polsce), a trzecią I LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu – 76. lokata w kraju. 

Trzy najlepsze szkoły w woj. lubelskim, w ogólnopolskim rankingu zajęły po kolei 17., 42. i 65. miejsce. Są to placówki z Lublina: najlepsze w tym mieście i w całym województwie I LO im. Stanisława Staszica, drugie III LO im. Unii Lubelskiej i XXI LO im. św. Stanisława Kostki. 

Trzy najlepsze szkoły w  Dolnośląskiem, to: LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (3. w kraju), II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu (kraj – 9. lokata). Te dwie placówki zostawili daleko w tyle pozostałe szkoły. Pierwszą trójkę zamyka I LO im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy, które w Polsce jest dopiero 40. 

Szkoły w woj. opolskim w rankingu wypadło przeciętnie. Pierwsze miejsce przypadło Publicznemu LO nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu, które jednocześnie jest 19. w kraju. Zaraz za nim uplasowało się Publiczne LO nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie (również Opole, 31. lokata w rankingu ogólnopolskim), a pierwszą trójkę zamyka II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu, które w kraju jest dopiero 112. 

Najlepsze placówki ponadgimnazjalne w woj. śląskim, to: Publiczne LO w ZS SRK im. Augusta Hlonda w Chorzowie (11. lokata w kraju), V LO w Bielsku-Białej (16. w Polsce) i LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja (także Bielsko-Biała, 18. miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej). 

W woj. świętokrzyskim, trzy najlepsze placówki znajdują się w Kielcach. Tą najlepszą  okazało się LO im. św. Jadwigi Królowej, które jest 28. w kraju. Drugie miejsce zajęło I LO im. Stefana Żeromskiego (kraj –  37.), a pierwszą trójkę zamyka II LO im. Jana Śniadeckiego (jest ono jednocześnie 68. w Polsce).

Kolejnym województwem, w którym trzy pierwsze szkoły znajdują się w jednym mieście, jest Małopolska. Tu królują V LO im. Augusta Witkowskiego (5. w kraju), I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego (20. w kraju) i II LO im. Króla Jana III Sobieskiego (50. w kraju). Wszystkie wymienione szkoły są w Krakowie. 

I ostatnie województwo – podkarpackie. Tutaj najlepszą szkołą okazało się LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, które w Polsce jest 36. Drugą placówką jest I LO im. ks. Stanisława Konarskiego (także Rzeszów, 53. w kraju). Brązowy medal powędrował do I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (55. lokata w Polsce). 

Oto najlepsze szkoły ponadgimnazjalne w Polsce. „Perspektywy” i „Rzeczpospolita” jeszcze nie opublikowały najnowszego rankingu najlepszych szkół wyższych w Polsce. Aktualny ranking najlepszych uczelni poznasz, zaglądając do osobnego artykułu na Papilocie Gdzie w Polsce warto się uczyć? 

Ewa Podsiadły 

Zdjęcie pochodzi z portalu mmszczecin.pl.

Zobacz także: 

Koniec darmowego studiowania! 

Jest wielce prawdopodobne, że już  za pięć lat każdy student będzie musiał płacić za naukę. 

Zakaz wieszania krzyży w szkołach! 

Poznaj historię kobiety, która walczyła o zdjęcie krzyży ze szkolnych ścian i – co za tym idzie – ubiegała się o wychowywanie dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Komentarze (430). Ocena artykułu 5 na 5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu (1-5)

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 1. Anonim (Ocena: 5) 2011-08-19 8:27:11 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  omineliście I LO Łomża, ale cóż...

 2. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 3. Anonim (Ocena: 5) 2010-11-09 18:47:50 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  I lo im mikołaja kopernika w Żywcu!!

 4. Anonim (Ocena: 5) 2011-06-18 22:36:12 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Popieram ;)

 5. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 6. Anonim (Ocena: 5) 2010-11-08 13:52:37 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  IV bb ken :D

 7. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 8. Anonim (Ocena: 5) 2010-03-30 21:55:59 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  IV im KEN w BB !

 9. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 10. Anonim (Ocena: 5) 2010-02-09 16:05:48 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 11. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 12. Anonim (Ocena: 5) 2010-02-08 0:07:45 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 13. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 14. Anonim (Ocena: 5) 2010-02-06 15:52:38 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 15. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 16. Anonim (Ocena: 5) 2010-02-03 18:52:38 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 17. Anonim (Ocena: 5) 2010-02-05 17:29:17 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 18. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 19. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-31 21:18:10 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 20. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 21. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-30 22:23:26 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 22. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 23. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-30 21:09:07 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 24. Anonim (Ocena: 5) 2010-02-03 20:52:19 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 25. Anonim (Ocena: 5) 2010-02-05 22:51:17 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 26. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 27. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-30 19:33:53 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 28. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 29. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-30 17:17:48 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 30. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 31. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-30 15:54:57 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 32. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 33. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-29 22:31:50 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 34. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 35. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-29 17:59:35 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 36. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 37. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-29 17:41:22 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 38. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 39. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-29 0:01:07 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 40. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 41. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-28 15:30:15 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 42. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 43. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 21:59:05 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 44. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 45. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 21:19:40 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 46. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 47. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 20:49:20

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Treść została usunięta przez moderatora

 48. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 22:00:25 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 49. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 23:30:51 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 50. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-28 15:43:46 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 51. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 52. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 20:36:10 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 53. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 54. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 20:30:47 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 55. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 56. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 19:48:41 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 57. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 58. Anonim (Ocena: 5) 2010-01-27 16:19:49 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  „Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

 59. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 • Komentarze strona 1 z 11
 • REKLAMA:
  Head of Sales Team: gracjan.chagowski@marquard.pl
  Manager ds. Sprzedaży Agencyjnej / Online: jaroslaw.grzywaczewski@marquard.pl
  Manager ds. Projektów Specjalnych: joanna.kopacz@marquard.pl
  Specjalista ds. projektów specjalnych online: aleksandra.aleksandrowicz@marquard.pl
  Traffic: aleksandra.pigula@marquard.pl
  Traffic: malgorzata.pigula@marquard.pl

 • KONTAKT Z REDAKCJĄ:
  ul. Wilcza 50/52
  00-679 Warszawa
  redakcja(at)papilot.pl
  tel: 692 460 196
 • popularne tematy:
  , , , , , ,

Wchodząc dalej oświadczasz, że masz ukończone 18 lat. Czy chcesz przejść dalej?

Tak Nie