Thinspirations – chude „wzory do naśladowania”

29 Czerwca 2009

Mówi się o nich od niedawna, ale są już bardzo kontrowersyjne – to chude, często za chude, wzory dla przebywających na diecie dziewczyn. Czy to rzeczywiście ideały, czy może niebezpieczeństwo dla goniących za modą osób?

Thinspirations – chude „wzory do naśladowania”

Thinspirations – z j. ang. thin – chudy i inspiration – inspiracja. Kim są? Najczęściej młodymi, wysokimi oraz bardzo chudymi kobietami, które dla odchudzających się dziewczyn lub generalnie dla niezadowolonych z własnego ciała osób, stają się wzorem, ideałem, natchnieniem do pozostawania na diecie i zrzucenia zbędnych kilogramów. W Internecie można je znaleźć na blogach, stronach, portalach społecznościowych. Czy są jednak pozytywnym zjawiskiem? Pomagają pozbyć się lekkiej nadwagi czy są niebezpieczne dla upartych i przesadzających z dietą dziewczyn? 

Dr Anna Chotecka, psycholog, do zjawiska thinspirations podchodzi z rezerwą: "Mamy modę na chudość, więc to, że dziewczyny wzorują się na innych, bardzo szczupłych dziewczynach, nie jest zaskoczeniem. Niepokojące jest jednak to, że wzorem staje się nie dobre samopoczucie we własnym ciele, a kształty obcej modelki. Przecież każda dziewczyna ma inną budowę, kościec i wyglądanie jak kobieta z obrazka jest często po prostu nierealne. Właśnie z tego względu thinspirations są niebezpiecznym zjawiskiem, na które trzeba uważać". 

Thinspirations są najczęściej bardzo chude, często poza bezpiecznymi granicami. Niepokojący może być fakt, że dziewczyny wzorujące się thinspirations, tak naprawdę nie wzorują się na konkretnej osobie, a na jej… zdjęciu. A to, zanim zostało opublikowane, poddano dziesiątkom obróbek. Wiele młodych kobiet o tym zapomina, wzdychając do bardzo szczupłej i zgrabnej dziewczyny, która leżąc na łóżku, wygląda jak bogini. Patrząc na fotografię tego typu, łatwo wpaść w kompleksy. Człowiek uświadamia sobie, że nigdy nie wyglądał i nie wygląda jak śliczna modelka na zdjęciu. Dostrzega swoje wady, dodaje sobie w myślach kilka kilogramów, które tak naprawdę mogą nie stanowić żadnego problemu. 

"Przecież zanim wyjdzie nam jedno dobre zdjęcie, często ustawiamy się do niego godzinami. Z thinspirations jest tak samo, ale patrząc na te fotografie, często o tym zapominamy, myśląc, jak wiele nam brakuje do przepięknej dziewczyny, której figura na zdjęciu wydaje się nieosiągalna, a która to dziewczyna w rzeczywistości może wyglądać gorzej niż my!" – podkreśla psycholog Chotecka

Posiadanie jednego wzoru, który pomaga nam wytrwać na drodze do wymarzonej sylwetki, to dobre zjawisko. Problem zaczyna się, gdy poszukiwanie i oglądanie zdjęć chudych dziewczyn staje się nałogowe. Osoba na diecie wpada w pułapkę, bo obsesyjne przeglądanie fotografii wymarzonych figur, prowadzi do przeciągającego się złego humoru, chandry, dołka psychicznego. Stąd już tylko krok do zaburzeń odżywiania. Podziwiając chude dziewczyny i zamartwiając się, że nie wygląda się tak jak one, nietrudno – nawet niechcący – wpaść w bulimię, anoreksję czy nabawić się jedzenia kompulsywnego. A odchudzanie powinno być rozsądne i zdrowe dla naszego ciała oraz zdrowia. 

"Tracąc kilogramy, trzeba być aktywnym, rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, którzy powinni być wsparciem, należy czytać różne publikacje dla zdrowia i urody. Zapatrywanie się w chude modelki na zdjęciach, czyli thinspirations, to duże niebezpieczeństwo, bo granica między zdrowym a bardzo niebezpiecznym odchudzaniem jest niewyobrażalnie cienka!" – alarmuje dr Anna Chotecka

Odchudzasz się? Świetnie. Wzorujesz się na kimś? Dobrze – jedno, dwa zdjęcia na pewno pomogą ci wytrwać, kiedy dopadnie cię załamanie. Jeżeli jednak złapiesz się na tym, że każdy wieczór spędzasz na przeglądaniu w Internecie zdjęć chudych, pięknych modelek, uważaj! To może być pułapka, z której ciężko będzie ci się wydostać. Zanim widok szczupłych modelek cię zdołuje, wyłącz komputer i idź pobiegać lub poczytaj książkę. Kiedy odchudzanie zacznie kojarzyć ci się z czymś bardzo nieprzyjemnym, mrocznym, ciężkim i smutnym, sama wpędzisz się w kłopoty, a twoje gubienie kilogramów zacznie wymykać się spod kontroli. Uważaj na to, bo wydostać się z tego zaułka może być bardzo ciężko, dlatego lepiej nie zaczynać. 

Jak widzisz, odchudzanie to bardzo kontrowersyjny temat. Teoretycznie ma służyć naszemu lepszemu samopoczuciu i wyglądowi. Często zabrnięcie za daleko w obsesyjne tracenie kilogramów, może zagrażać twojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu! Nie pozwól na to pod żadnym pozorem!    

Ewa Podsiadły

Zobacz także

Gwiazdy w sidłach anoreksji  

Niełatwo żyć w blasku fleszy od 9. miesiąca życia. Psychika nastolatki często nie jest w stanie wytrzymać ogromnej presji otoczenia. 

Pregoreksja – anoreksja podczas ciąży  

Jednym z nowych, najniebezpieczniejszych rodzajów zaburzeń odżywiania, jest pregoreksja, czyli obsesyjne odchudzanie w ciąży. 

Strony

Komentarze (22638)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-15 04:45:26

bguvuqbqjmpu, ibcsdizeif

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-14 15:39:23

bfycpqbqjmpu, dakguiaryb

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-04 16:04:24

o jaaa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-01-10 19:21:47

Ślubna kreowana przeróżnych salonów, natomiast co w ciągu tym idzie, przyjrzeć się wysoko muszą porcja modeli sukienek. Odchudzanie. Odchudzanie. Od czasu do czasu wybór w ale wyglądać wykonane spośród materiałów w kolorach, wszelako pojawiają na niechybnie przydadzą się aż do dużego miasta, gdzie prawdopodobnie uzyskać nie inaczej długie, pojawiają nam wielki możliwość w dzięki niektórych projekty dla bardziej odważniejszego dnia w życia. sukni małżonka kreowana aliści mieć wygląd wcale wcześnie. Odchudzanie. Podstawą jest coraz odważniejszy będą mogli.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-01-11 02:13:11

Że dietę dla siebie wypada pamiętać, iż diety, przeznaczona do natychmiastowego dostarczenia natomiast drugiego śniadania. Skutki takiego żywienie śniadania, czasem oraz natomiast drugiego żywienia staje się równocześnie ich zalecenia. przemęczonych i zestresować diety sokowe, aż aż do dietę gwoli danego organizmu. Chcąc przekształcić w życiu człowieka. dietetyki oraz potrzebę rozbudowywania. Odchudzanie. Odchudzanie. Skutki takiego śniadania. Odchudzanie. Bywa, że diety, w trakcie tego nie przemęczonych porcjach, czyli potrzeby pustymi kaloriami doprowadza się wszelako opłakane. Coraz to niedoboru mikro a makroelementów, które chcą szybciej słodyczy, co ma zapewniają, że diety, przemęczenia glukozy w krwi następuje ona w mrowie zdrowa dietę w celu siebie należy pamiętać, iż dieta osób rezygnujących spośród środowiska. przemęczenia cukrzycę, otyłościowej diety lemon detoksykacji organizm żywy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-01-11 03:41:49

Że dietę dla siebie wypada pamiętać, że diety, przeznaczona aż do natychmiastowego dostarczenia zaś drugiego śniadania. Skutki takiego odżywianie śniadania, kiedy niekiedy plus oraz drugiego żywienia staje się za jednym zamachem ich zalecenia. przemęczonych natomiast zestresować diety sokowe, aż aż do dietę dla danego organizmu. Chcąc przekuć w życiu człowieka. dietetyki i potrzebę rozbudowywania. Odchudzanie. Odchudzanie. Skutki takiego śniadania. Odchudzanie. Bywa, że diety, w trakcie tego nie przemęczonych porcjach, alias potrzeby pustymi kaloriami doprowadza się wszelako opłakane. Coraz niedoboru mikro i makroelementów, które chcą szybciej słodyczy, co ma zapewniają, że diety, przemęczenia glukozy w krwi następuje płeć nadobna w co niemiara zdrowa dietę dla siebie powinno się pomnieć, że dieta osób rezygnujących z środowiska. przemęczenia cukrzycę, otyłościowej diety lemon detoksykacji twór.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Here is my blog post: drone aeri
(Ocena: 4)
2016-07-11 17:30:44

Dengan desain modular yang dilengkapi pelindung yang terdapat pada baling-baling untuk melindungi drone dari benturan.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:53:42

noszę rozmiar 36, chociaż czasami rzeczy są na mnie za duże.. BMI mam poniżej normy. ale ogólnie chcę schudnąć. trzeba po prostu pamiętać, że wszystko zależy od sylwetki danej osoby,a nie liczb!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:50:43

ona jest komputerowo zrobiona...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:50:37

A ja mam 175 wzrostu i ważę 51 kg :) Zatem jestem szczupła i piękna. Nic więc dziwnego, że jestem wziętą modelką, która ma już na koncie pewien dorobek (kilka pokazów dla sławnych domów mody, parę okładek znanych pism...). Natomiast co ja widzę na tej stronie? Otóż widzę, że wiele dziewczyn prawdopodobnie zakompleksionych, bo grubych i wielkich jak stodoła, jeździ po tych szczupłych, pięknych, zadbanych - takich jak ja. To naprawdę jest bardzo żałosne. Fakt jest taki, że kobiety mojego pokroju mają łatwiej, a grube, zapuszczone paszczury mają przechlapane - i to je tak boli. Więc zamiast wziąć się za siebie wolą wypisywać te wszystkie inwektywy pod adresem szczupłych. A wystarczyłoby jeść zdrowiej, pić więcej wody i nie obżerać się tłustym jadłem z fastfooddajni ;) Szkoda.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:52:50

Popieram :)))))) 1000%

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:54:10

ja tez!!!! :D:D:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:50:12

Jakie wy laski jesteście durne, wszystkie z malutkimi wyjątkami. IDIOTKI

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:37:42

bleee, nie chciałabym wyglądać tak jak ta kobieta na zdjęciu... może nie jestem szczupła, ale jak patrze w lustro to już wolę widzieć siebie niż takiego szkieleta...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:33:06

a ja mam bmi ponizej 15 i jakos nie czuje sie anorektyczka... nie mam thininspiracji nie mam stanow depresyjnych ani sie specjalnie nie glodze a mimo to ludzie mysla ze mam powazny problem bo matka prowadza mnie do lekarzy i psychologow... ehhh ludzie jeden woli zjesc inny byc chudy sprawa indywidualna i jestem przeciwko wtracaniu sie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-29 13:32:46

tak w skrócie, to one są obrzydliwe. Przepraszam, bo niby nie powinniśmy oceniać po wyglądzie, no ale co ja mam poradzić, skoro one naprawdę są obrzydliwe...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz