Po czym poznać, że się starzejesz?

Pierwsze zmarszczki, siwe włosy, coraz większe problemy z rozwiązywaniem zadań – to niezawodne sygnały, że właśnie zaczęłaś się starzeć.
Po czym poznać, że się starzejesz?
04.06.2011

Wydaje ci się, że będziesz starzeć się po czterdziestce, może trochę wcześniej, a jeśli będziesz miała więcej szczęścia, nieco później? Nic z tych rzeczy. Starzeć zaczynasz się już około... 20. roku życia. Zaskoczenie? Pewnie tak. Ale właśnie wtedy pojawiają się pierwsze zmarszczki. I tutaj nie tylko wiek ma znaczenie – niezdrowy tryb życia, zbyt duża ilość kąpieli słonecznych czy nieprawidłowa dieta dodatkowo pogarszają kondycję skóry. Na to, kiedy zaczniesz się starzeć, ma nawet wpływ… twoje dzieciństwo. Jednak żyjąc zdrowo, aktywnie i sięgając po dobre kosmetyki możesz spowolnić oznaki starzenia. Ale pamiętaj, że natury nie da się oszukać. Przekonaj się, po czym poznać, że już się starzejesz.

Skóra

Zaczyna się starzeć, gdy zmniejsza się aktywność biologiczna komórek organizmu, wyraźnie słabną procesy regeneracyjne, typowa jest również utrata zdolności adaptacyjnych organizmu. Najlepszym potwierdzeniem starzenia się skóry, są wspomniane wcześniej zmarszczki i nierówności, a także utrata jędrności spowodowane zmniejszeniem produkcji oraz deformacją białek strukturalnym kolagenu i elastyny. W ten sposób skóra staje się mniej elastyczna i znacznie mniej odporna na urazy. Jeśli zauważyłaś, że twoja skóra zrobiła się sucha, to również znak, że się starzejesz. Utraciłaś bowiem zdolność do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Co jeszcze? Niejednolity koloryt skóry, matowa cera i przebarwienia niezawodnie świadczą o procesie starzenia. Poza tym naskórek staje się cieńszy, szorstki, a proces odnowy komórek jest znacznie wolniejszy niż dotychczas. Uważaj również na powiększone pory – to kolejne sygnały starzejącego się organizmu. I jeszcze jedno: oznakami starzenia się są także kurze łapki wokół oczu oraz wyraźne worki pod oczami.

Włosy

Twoje kosmyki również zdradzają całemu światu, że się starzejesz. Dlatego jest tak ważne, żeby o nie systematycznie dbać. O tym, że pierwszy siwy włos jest namacalnym dowodem starzenia się, nie trzeba nikomu przypominać. Wiele kobiet na widok własnych siwych włosów wpada w panikę – przeczytaj list od naszej czytelniczki, która ma 22 lata i właśnie taki problem z kosmykami. Okazuje się jednak, że siwizna może pojawić się nawet przed 20. rokiem życia, a odpowiedzialne są za to przede wszystkim czynniki genetyczne. Włosy siwieją, gdy zmniejsza się aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwniki – melaniny. Niedostateczna ilości barwnika i rozproszenie się światła sprawiają, że włos wydaje się być siwy. Ale na tym nie koniec. Gdy się starzejesz, włosy stają się cienkie, zniszczone, zaczynają wypadać, są wrażliwe, łamliwe, tracą blask. To efekt wyczerpania korzeni włosów, co jest związane ze starzeniem się skóry głowy. Spada również wydajność meszków włosowych. Na kondycję kosmyków wpływają także zmiany hormonalne. Niestety, włosy, które się starzeją, rosną znacznie wolniej, są także mniej odporne na niewłaściwą pielęgnację.

 

starzenie

 A może nagle masz niepohamowany wręcz apetyt na seks? Kobiety dojrzałe (czyli bez wątpienia starzejące się) w pewnym wieku – w przeciwieństwie do mężczyzn – mają ogromny apetyt na igraszki. Z jednej strony dobrze, ale z drugiej może to oznaczać, że po prostu się starzejesz. Zajrzyj także do swojej szafy – jeśli dominują w niej ubrania klasyczne, stonowane, w jednolitych barwach, również możesz się domyślać, co to oznacza...

Na wesoło

Nie wiesz, czy już zaczęłaś się starzeć? Przyjrzyj się poniższym punktom. Jeśli pod którymś z nich możesz się podpisać, znasz odpowiedź:

- podczas obiadu zupa coraz częściej ląduje na twoim ubraniu i... brodzie

- musisz chodzić spać o stałych porach, szczególnie przed północą, bo inaczej następnego dnia jesteś nieprzytomna

- denerwujesz się, gdy nie możesz obejrzeć swojego ulubionego serialu. Jednego, drugiego i trzeciego...

- twoi znajomi albo się rozwodzą, albo przybywa im dzieci

- nie pamiętasz, kiedy ostatni raz byłaś na imprezie

- masz cellulit, ale nie robisz nic, żeby się go pozbyć

- w twojej apteczce w zastraszającym tempie przybywa leków

- po prostu czujesz, że zaczęłaś się starzeć.

Chcesz sprawdzić, ile naprawdę masz lat? Konieczne zrób nasz test!

Julia Wysocka

Zobacz także:

Wasze listy: „Starzeję się i żałuję zmarnowanej młodości!”

Przeczytaj list naszej czytelniczki, która ma poczucie, że życie przeciekło jej przez palce.

Nie masz magistra? Zestarzejesz się szybciej niż bardziej wykształcone koleżanki!

Kobiety wykształcone starzeją się wolniej niż ich koleżanki bez dyplomów.

starzenie

Umysł

Faktem jest, że im jesteśmy młodsze, tym więcej w krótszym czasie możemy się nauczyć. Uczeni z University of Virginia przeprowadzili badania na grupie 2 tysięcy kobiet i mężczyzn między 18. a 60. rokiem życia. Mieli za zadanie rozwiązywać ćwiczenia oceniające ich poziom intelektualny. I okazało się, że umysł zaczyna się starzeć już po... 27. roku życia! Zdaniem naukowców, osoby, które przekroczyły ten wiek, znacznie trudniej radziły sobie z rozumowaniem, rozwiązywaniem zadań i wyobrażeniem przestrzennym. Niewątpliwie ma to związek z faktem, że po przekroczeniu dwudziestki zaczyna zmniejszać się liczba komórek nerwowych w mózgu. Dlatego możesz zauważyć u siebie problemy z pamięcią oraz koncentracją. Jest jeszcze jeden sygnał starzejącego się mózgu: coraz gorsza pamięć!

Organizm

Zaczynasz się starzeć, jeśli widzisz coraz gorzej – książkę musisz trzymać dalej niż dotychczas. Wiesz, jaka jest tego przyczyna? To efekt zmniejszenia się elastyczności mięsni akomodacyjnych oka i stwardnienia soczewki, która traci zdolność do zaokrąglania się. Inny objaw starzenia się to spowolniona przemiana materii – pojawiają się przede wszystkim coraz częstsze zaparcia. Możesz również zauważyć, że mięśnie robią się coraz słabsze i masz coraz większe trudności z ich wymodelowaniem. Pojawia się zaburzona koordynacja ruchów, łatwość w utracie równowagi, a nawet taka drobnostka, jak częste... potykanie się. Szybciej się męczysz i nawet niewielka dawka ruchu wywołuje zadyszkę. O tym, że zaczęłaś się starzeć, przypomną ci twoje piersi. Staną się mniej jędrne, zaczną tracić kształt, a skóra będzie mniej elastyczna. Na starzenie się zareagują także hormony. Choć pierwsze objawy pojawiają się zwykle w dojrzałym wieku, warto o nich pamiętać. Zaburzenie gospodarki hormonalnej jest związane z uderzeniami gorąca, bezsennością, drażliwością, huśtawką nastrojów, kołataniem serca czy nocnym poceniem się – rozwiązaniem często staje się hormonalna terapia zastępcza.

Starzenie od innej strony

Są jeszcze inne oznaki wskazujące na to, że zaczęłaś się starzeć. Niektóre można traktować z przymrużeniem oka, ale... bagatelizować ich nie wolno. Niekiedy mówi się, że kobiety, które zaczynają się starzeć, stają się coraz bardziej podobne do swoich matek. Mają zbliżone poglądy, w identyczny sposób jak one reagują, mogą nawet mówić i ubierać się w ten sam sposób. Podobno niezawodnym sygnałem, że właśnie zaczęłaś się starzeć jest fakt, iż postanowiłaś skrócić swoje piękne włosy i ufarbować je na neutralny kolor. To tak, jakby głos wewnętrzny podpowiadał ci, że już nie wypada. I że twoje kosmyki nie są tak zachwycające, jak kiedyś.

Polecane wideo

Komentarze (20)
Ocena: 5 / 5
Madzik (Ocena: 5) 17.08.2013 15:12
a ja mam 33 lata a każdy daje mi jakieś 20...i jestem pewna ,że jest to genetyka moja Mama jest po 60-tce a wygląda na jakieś 40-ści...nie ma praktycznie zmarszczek i niesamowite gęste, czarne włosy i co zabawne, pali od 30 -stu lat i twierdzi,że będzie bo lubi i umrze z papierosem w ustach. I jak widac recepty nie ma kochani;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2011 16:07
moja mama ma 48 lat i już wygląda staruszka, całe siwe włosy , full zmarszczek i skleroze
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2011 10:46
o nie ja mam 20 lat i mam już straszne zmarszczki na czole, problem z rozwiązywaniem zadań też, tylko siwych włosów nie mam :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2011 01:24
Mam 18 lat i większość "objawow" starzenia się zgadza, oo.... powinnam juz dawno lezec pod ziemią chyba
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2011 01:23
Mam 18 lat, a z tego artykułu wynika, że powinnam już lezeć pod ziemią w trumnie. Osz ty...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie